لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۵

منصور ارباب‌سير، اتهام توطئه برای کشتن سفير عربستان در آمريکا را پذيرفت


وزارت دادگستری آمريکا روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه در بيانيه‌ای اعلام کرد منصور ارباب سير، متهم پرونده موسوم به طرح توطئه ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا در دادگاهی در نيويورک، اتهامات مطرح شده عليه خود را پذيرفته است.

مهرماه سال گذشته، آمريکا دو شهروند ايرانی به نام‌های منصور ارباب سير و غلام شکوری را به دست داشتن در توطئه ترور سفير عربستان سعودی در واشينگتن متهم کرد. جمهوری اسلامی دست داشتن در اين توطئه را رد کرده است.

منصور ارباب سير، يک ايرانی تبار شهروند آمريکا و ۵۸ ساله که در تگزاس عمدتا به کار فروش اتومبيل‌های دست دوم اشتغال داشته، در ۲۹ سپتامبر سال گذشته در فرودگاه جان اف. کندی آمريکا به اتهام دست داشتن در توطئه ترور عادل الجبير سفير سعودی در واشينگتن بازداشت شد.

مقام‌های آمريکايی می‌گويند، منصور ارباب سير با نيروی قدس، بخش برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در ارتباط بوده و در صدد بوده است تا از طريق اعضای يک کارتل مکزيکی مواد مخدر دست به اقدامات تروريستی در خاک آمريکا بزند.

طبق بيانيه منتشر شده از سوی وزارت دادگستری آمريکا، منصور ارباب سير با قبول گناهکاری در سه اتهامی که در اين پرونده با آن روبروست، ممکن است حداکثر به ۲۵ سال زندان محکوم شود.

بيانيه وزارت دادگستری آمريکا می‌گويد آقای ارباب سير، با سه اتهام: توطئه فرامرزی برای اقدام بین‌المللی تروریستی، توطئه برای استخدام قاتل، و سفر به خارج برای استخدام قاتل روبرو است.

طبق اعلام وزارت دادگستری آمريکا، جلسه دادگاه منصور ارباب سير در تاريخ ۲۳ ژانويه ۲۰۱۳، حدود سه ماه ديگر، برگزار می‌شود.

بيانيه وزارت دادگستری آمريکا می‌گويد منصور ارباب سير به داشتن ارتباط با عوامل مرتبط با سپاه قدس در ايران برای طرح ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا اعتراف کرده است.

به گفته مقام‌های آمريکايی منصور ارباب‌سير، که پيشينه کلاهبرداری هم دارد متهم است که نزديک به ۱۰۰ هزار دلار به حسابی که تصور می‌کرد از آن يکی از اعضای کارتل مواد مخدر مکزيکی است، حواله کرده‌ است.

به گفته آنان اين پول قرار بود پيش‌پرداخت ۱٫۵ ميليون دلاری باشد که قرار بوده به عنوان دستمزد اجرای طرح ترور «عادل الجبير» سفير عربستان سعودی در آمريکا، به عاملان آن پرداخت شود.

ايالات متحده آمریکا، اتحاديه اروپا و کانادا پنج نفر را در ارتباط با اين «طرح ترور» تحريم کرده‌اند که به گزارش خبرگزاری‌ها اين پنج نفر عبارتند از منصور ارباب‌سير، غلام شکوری، عبدالرضا شهلايی، حامد عبداللهی، از افسران ارشد نيروی قدس که متهم است به طراحی اين طرح ترور کمک کرده‌است، و قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران که گفته می‌شود نظارت بر اجرای طرح ترور را بر عهده داشته‌ است.
XS
SM
MD
LG