لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۳۲

ميخائيل خودورکوفسکی که حدود ۱۰ سال در زندان بوده در مراسم افتتاحيه «فوروم ۲۰۰۰» نسبت به اعمال تحريم‌های بيش از حد روسيه هشدار داد و گفت: «با تشديد فضا اين خطر هست که روسيه منزوی شده و به طور کامل به دست پوتين بيفتد.»

فوروم ۲۰۰۰ که امسال هجدهمين دوره آن برگزار می‌شود، به طور سالانه برگزار می‌شود و مباحثی چون گسترش دموکراسی و کمک به جامعه مدنی در آن بررسی می‌شود.

ميخائيل خودورکوفسکی که به عنوان ميهمان مراسم افتتاحيه در روز ۲۱ مهرماه در پراگ سخنرانی می‌کرد، گفت: «برخی تحريم‌ها عليه روسيه خوب است چون هدف آن نشان دادن واکنش به سياست‌های تخاصمی است اما اگر تحريم‌ها از حدی فراتر رود، انزوای روسيه را در پی داشته و فرصتی می‌دهد تا ولاديمير پوتين تمام قدرت را در دست بگيرد.»

آقای خودورکوفسکی برای مثال به بحث رواديد اشاره کرده و گفت نبايد محدوديت صدور رواديد برای شهروندان روسيه در نظر گرفته شود چون با اين کار ارتباط جامعه با جهان خارج محدود می‌شود.

در مراسم امسال فوروم ۲۰۰۰، علاوه بر چهره‌هايی چون ميخائيل خودورکوفسکی، ديگر ميهمانانی چون «آلس بيالياتسکی» فعال حقوق بشر از بلاروس و «يوانی سانچز» از فعالان کوبايی هم حضور دارند. رامین جهانبگلو، فیلسوف ایرانی و استاد فلسفه در کانادا،نیز از شرکت کنندگان در این فوروم است.

اين کنفرانس به مدت سه روز برگزار می‌شود. پايه اين کنفرانس از سوی واسلاو هاول، رييس جمهوری سابق جمهوری چک گذاشته شده است.

در جريان مراسم افتتاحيه، «ياکوب کلپل» مدير اجرايی فوروم ۲۰۰۰ از اين که دو تن از ميهمانان مراسم افتتاحيه سال گذشته حالا در زندان هستند، ابزار نگرانی و تاسف کرد. وق گفت که «لئوپولدو لوپز» از مخالفان در ونزوئلا و «احمد ماهر» بلاگ‌نويس و فعال مدنی در مصر به دليل فعاليت‌های خود از سوی «رژيم‌های سرکوبگر» دستگير و به زندان افتاده‌اند.

ميخائيل خودورکوفسکی و آلس بيالياتسکی هر دو از زندان آزاد شده و امسال در ميان ميهمانان فوروم ۲۰۰۰ حضور دارند. ياکوب کلپل گفت: «همين که دو تن از ميهمانان امسال از زندان آزاد شده‌اند نشان می‌دهد هنوز اميد وجود دارد و بايد اميدوار بود و ادامه داد.»

وی همچنين به فشارها و خطرهای حال حاضر به جامعه مدنی هشدار داد و برای نمونه، به خديجه اسماعيلوا، خبرنگار جمهوری آذربايجان که در راه سفر به اين کنفرانس بوده در باکو از خروج او جلوگيری شده، اشاره کرد.

يورگن هافمايستر از کارآفرينان و حاميان فوروم ۲۰۰۰ در مراسم افتتاحيه از داستان همسرش که در چکسلواکی سابق به دنيا آمده و بعد از تولد تا ۱۸ سالگی در تبعيد بود و بعد از انقلاب مخملی توانست به کشور زادگاه خود برگردد برای حاضران گفت.

XS
SM
MD
LG