لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۲

پارلمان آلمان طرح جديد اعطای کمک مالی به يونان را تصويب کرد


رای گیری در پارلمان آلمان برای کمک مالی به یونان

اکثريت نمايندگان پارلمان آلمان پس از آنکه آنگلا مرکل صدراعظم آن کشور هشدار داد که بدون اين توافق يونان دستخوش هرج و مرج خواهد شد، بسته کمک‌های مالی جديد يونان را تصويب کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، پارلمان آلمان روز جمعه ۲۶ تیرماه و پس از سه ساعت بحث، با ۴۳۹ رای موافق، ۱۱۹ رای مخالف و ۴۰ رای ممتنع به کليات اين طرح رای مثبت داد.

پس از تصويب اين بسته نجات مالی توسط رهبران ۱۹ کشورحوزه يورو از جمله آنگلا مرکل و الکسيس سيپراس نخست وزير يونان در روز دوشنبه اين هفته، اکنون با تصويب کليات آن در پارلمان آلمان به نظر می‌رسد که بخشی از موانع اصلی برای حل بحران مالی يونان برطرف شده‌ است.

آلمان يکی از معدود کشورهای حوزه يورو است که پارلمان آن بايد اين طرح را تصويب می‌کرد. پارلمان اتريش نيز اين توافق را تصويب کرده است.

هر چند کليات توافق بين يونان و ساير کشورهای حوزه يورو روز دوشنبه گذشته به تصويب رسيد، ولی هنوز دو طرف بايد جزييات آن را مشخص کرده و بر سر آنها توافق کنند. انتظار می‌رود که اين روند حدود چهار هفته طول بکشد و در پايان آن ۸۵ ميليارد دلار کمک مالی ديگر به يونان اعطا خواهد شد تا بخشی از بدهی‌های خود را که در آينده نزديک موعد آن فرا خواهد رسيد، بپردازد.

آلمان بزرگترين وام دهنده به يونان است و در مذاکرات ماه‌های اخير با آن کشور با تاکيد بر اجرای سياست‌های رياضت اقتصادی و اصلاحات گسترده در اقتصاد يونان موضع بسيار سختگيرانه‌ای گرفته است.

آنگلا مرکل در بخشی از سخنان خود در جلسه پارلمان آلمان گفت: «اصولی نظير احساس مسئوليت و همبستگی که از ابتدای بحران اقتصادی در اتحاديه اروپا راهنمای ما بوده‌اند، در توافق روز دوشنبه با يونان به خوبی منعکس شده است. گزينه ديگر به جای اين توافق، خروج منظم يونان از حوزه يورو است که يک هرج و مرج قابل پيش بينی است».

پس از مشخص شدن جزييات اين توافق در هفته‌های آينده، دولت آلمان بايد آنها را به تصويب پارلمان برساند.

خانم مرکل افزود: «می‌دانم که بسياری در مورد موفقيت اين مسير ترديد و نگرانی دارند و کسی نمی‌تواند منکر نگرانی‌ها شود. ولی من با قاطعيت می‌توانم اين را بگويم که آزمايش نکردن اين راه حل يک غفلت بزرگ و حتی بی‌مسئوليتی خواهد بود».

وزير دارايی آلمان که در مذاکرات با يونان موضع بسيار سختگيرانه‌ای داشته است گفت به شرط آنکه يونان به تعهدات خود عمل کند آلمان تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا اين طرح به موفقيت برسد.

این گزارش می‌افزايد دادن يک بسته کمک مالی ديگر به يونان در حزب دمکرات مسيحی خانم مرکل مخالفانی دارد و ۶۰ نفر از اعضای پارلمانی اين حزب در رای گيری روز جمعه به اين طرح رای مخالف دادند. اما مخالفت آنها و تعدادی از نمايندگان حزب سوسيال دمکرات نتوانست اکثريت پارلمانی دولت ائتلافی آلمان را به خطر بياندازد.

يکی از مقامات اتحاديه اروپا گفت وزیران اقتصاد کشورهای حوزه يورو اواخر وقت جمعه در يک جلسه تلفنی رسما مسئوليت مذاکرات با يونان بر سر جزييات طرح نجات مالی جديد را به کميسيون اروپا محول خواهند کرد.

به گفته او پس از تصويب اين طرح در پارلمان آلمان اولين گام‌های مهم برداشته شده ولی هنوز راه طولانی در پيش است.

اما با توجه به مخالفت تعدادی از اعضای حزب سيريزا که در مباحث پارلمانی مربوط به اين توافق جديد آشکار شد، انتظار می‌رود آلکسيس سيپراس نخست وزير اين کشور روز جمعه و يا در روزهای آينده در کابينه خود تغييراتی بدهد.

در رای گيری پارلمان يونان درمورد اين توافق جديد بيش از يک چهارم از ۱۴۹ نماينده پارلمانی حزب سيريزا از جمله دو عضو کابينه، رييس پارلمان و يانيس واروفاکيس وزير سابق اقتصاد يونان رای منفی دادند.

با وجود این، دولت آلکسيس سيپراس توانست با اکثريت بالايی پذيرش اين توافق را در پارلمان تصويب کند چون سه حزب اصلی اپوزيسيون که همه طرفدار اروپا هستند، از اين طرح حمايت کردند.

يکی از شروط دشوار توافق اين بود که قبل از دريافت بسته کمک مالی جديد پارلمان يونان بايد افزايش ماليات و کاهش حقوق بازنشستگی را تصويب کند.

برخی از مواد اين توافق با سرعت به اجرا گذاشته شده‌اند. وزارت اقتصاد يونان اعلام کرد که از روز دوشنبه ماليات مصرف کنندگان افزايش خواهد يافت.

اين اقدامات اولين گام‌ها در ایجاد اطمينان بين يونان و وام‌دهندگان اروپايی و بازگرداندن حالت عادی به اقتصاد يونان است.

اولين نشانه‌های ترميم اقتصاد آشفته يونان را از هفته آینده و زمانی‌ که بانک‌ها دوباره فعاليت خود را از سر خواهند گرفت، می‌توان ديد. دولت يونان اعلام کرد بانک‌ها پس از سه هفته تعطيلی از روز دوشنبه در ساعات محدودی باز خواهند بود.

آلکسيس سيپراس نخست وزير يونان اعتراف کرده که توافق در مورد بسته کمک‌های مالی جديد برخلاف وعده‌های انتخاباتی حزب اوست که محور اصلی آن توقف سياست‌های رياضت اقتصادی بود. ولی او تاکيد کرد که به غير از اين گزينه ديگری نداشته و انتخاب ديگر خروج يونان از اتحاديه اروپا بود.

XS
SM
MD
LG