لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۲

مرور ديپلماسی ايران در کتاب خاطرات هيلاری کلينتون


کتاب تصميم‌های دشوار
کتاب هيلاری کلينتون، وزير خارجه قبلی آمريکا با عنوان «انتخاب های دشوار» از اين هفته به بازار عرضه شده است. خانم کلينتون مسائلی چون از جريان رقابت‌ خود با باراک اوباما گرفته تا حضور در وزارت خارجه و تصميم‌هايی در ارتباط با ايران، عراق و ليبی را در کتاب خود بررسی کرده است.

هيلاری کلينتون همچنين روز ۲۰ خرداد در گفت وگويی با برنامه «صبح به‌خير آمريکا» در شبکه تلويزيونی «سی بی اس» حاضر شده و در مورد بخش‌های مطرح شده در کتاب خود، صحبت کرد.

در کتاب خانم کلينتون، به مسائل دشواری در دیپلماسی آمریکا، از جمله بحث گفت وگوهای صلح خاورميانه و مسئله فعاليت‌های اتمی ايران اشاره شده است. هيلاری کلينتون در کتاب خود، گفته که با کمک باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا، توانست «بنيان تحريم‌هايی هدفمند عليه ايران را طراحی کند که باعث شده امروز به جايی برسد که مذاکرات با ايران در حال اجراست.»

به گزارش واشينگتن پست، هيلاری کلينتون خود را در کتاب، معمار اصلی تحريم‌های «هدفمند و گزنده» عليه ايران معرفی کرده و گفته «به‌رغم نياز به تخفيف دادن در متن اصلی طرح تحريم‌ها برای جلب حمايت متحدان، باز هم اين تحريم‌ها سخت و موثر بود.»

هيلاری کلينتون در پاسخ به پرسش «دايان ساوير» در اين برنامه تلويزيونی در مورد برنامه اتمی ايران گفت: «آن زمان ما نياز به برنامه‌‌ای داشتيم و بر همان اساس، شبکه‌ای از تحريم‌ها را طراحی کرده و برای اجرا دنبال کرديم.»

وی در ادامه گفت: «همان تلاش‌ها باعث شده ايران پای ميز مذاکره بيايد و حالا ما مشغول رسيدن به نوعی توافق هستيم – که اميدوارم برسيم – اما آن‌چه به دنبال آن بوديم، دنبال شده است.»

در کتاب خانم کلينتون آمده است: «وقتی برای برنامه ريزی کار کرديم، فهميدم برنامه‌های قبلی (در مورد ايران) به کار نمی‌آيد. در نتيجه با رييس جمهوری (باراک اوباما) نشسته و برنامه‌ و استراتژی جديد طراحی کرديم و گفتيم ما برنامه ايجاد فشار و مذاکره را به طور موازی دنبال می‌کنيم.»

به گزارش «سی بی اس» خانم کلينتون در مورد استراتژی تحريم ايران گفته است: «ما همان اول به ايران پيشنهاد داديم که می‌تواند از فرصت استفاده کند. همين مسئله باعث شد ديگر کشورهای جهان بدانند اين ايران است که همکاری نمی‌کند و مشکل از ما نيست. بعد از آن ماه‌ها روی تمامی تحريم‌ها کار کردم که سنگين‌ترين تحريم‌های قابل اجرا عليه ايران بود. خيلی وقت و انرژی گذاشتيم تا رای‌های لازم در شورای امنيت جمع‌آوری شود.»

هيلاری کلينتون همچنين گفته فشارهای مداوم باعث شد بعد از پيروزی حسن روحانی در انتخابات رياست جمهوری در ايران، بار ديگر موضوع مذاکرات به طور جدی دنبال شود و پس از آن ديگر جان کری، وزير خارجه فعلی آمريکا برنامه گفت وگو را دنبال کرد.

خام کلينتون همچنين گفته که خواهان رسيدن به توافق «نامناسب» با ايران نيست و پيش از طرح آن در کتاب خود هم گفته بود: «به توافق نرسيدن، بهتر از دستيابی به يک توافق بد است.»

در کتاب خانم کلينتون به رقابت‌های انتخاباتی با باراک اوباما و نيز حمله‌های دوطرف به همديگر و بعد بهبود روابط اشاره شده است. هيلاری کلينتون همچنين به مسئله دنبال کردن حمايت چند جانبه برای کمک به شورشيان ليبی در زمان کشتار غيرنظاميان از سوی معمر قذافی در کتاب خود پرداخته است.

برخی از رسانه‌ها در آمريکا مانند هفته‌نامه ويکلی استاندارد، چاپ اين کتاب را حضور مقدماتی هيلاری کلينتون در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمريکا دانسته‌اند. خانم کلينتون گفته هنوز تصميمی برای حضور در انتخابات رياست جمهوری به طور قطعی نگرفته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG