لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۶
گزارش‌ها حاکی است الهام علی اف، رييس جمهوری آذربايجان فرمان عفو ۱۷۰ نفر زندانی را صادر کرده که در ميان آن‌ها ۱۳ زندانی ايران هم ديده می‌شود.

در متن کامل فرمان عفو که روز دوشنبه پنجم خرداد ماه در خبرگزاری دولتی «آذرتاج» منتشر شده، آمده است: «اين زندانيان با درخواست فعالان و نهادهای حقوق بشری، خانواده های زندانيان و با در نظر گرفتن شرايط خانوادگی، وضعيت جسمانی و رفتار زندانيان در دوره محکوميت عفو شده اند.»

در متن اصلی اين گزارش به اتهام اين افراد اشاره ای نشده اما جزييات ديگری از جمله نام و نام خانوادگی، سن، تاريخ محکوميت و دادگاه و مليت زندانيان ذکر شده است.

بر اساس فهرستی که در گزارش خبرگزاری آذرتاج منتشر شده، شش تن از ۱۳ زندانی ايرانی که مشمول عفو شده‌اند، پيشتر در دادگاه‌های موسوم به «جنايات سنگين» جمهوری آذربايجان، محاکمه و محکوم شده بودند.

پيشتر و در تاريخ ۹ ارديبهشت ماه سال جاری نيز جمهوری آذربايجان ۱۲ زندانی ايرانی در اين کشور را تحويل مقامات قضايی ايران داد.

علی رييس الساداتی، معاون هماهنگی امور بين قوای وزير دادگستری ایران هم مردادماه سال گذشته در گفت وگو با خبرگزاری فارس خبر داده بود حدود۲۰۰ شهروند ايرانی در زندان‌های جمهوری آذربايجان هستند. وی همچنين گفته بود از سال ۸۷ تا مرداد ۹۲، نزديک به ۱۴ بار مبادله زندانی ها ميان دو کشور انجام شده است.

اتهام بيشتر زندانيان ايرانی در جمهوری آذربايجان مربوط به جرايم مرتبط با قاچاق مواد مخدر است و در برخی موارد اتهام‌هايی چون «جاسوسی و تروريسم» هم ديده می‌شود.

محسن مولايی، مسئول امور کنسولی سفارت ايران در باکو هم ۹ ارديبهشت ماه به خبرگزاری ترند جمهوری آذربايجان گفت که «در يک ماه گذشته تعداد ۳۴ نفر از زندانيان ايرانی به کشور منتقل شده اند و موافقت اوليه برای انتقال ۳۵ نفر ديگر نيز از دولت آذربايجان اخذ شده است که انتظار می رود پس از طی مراحل اداری ظرف يکماه آينده آنان نيز به ايران منتقل شوند.»

روابط دو کشور همسايه ايران و جمهوری آذربايجان در دور دوم رياست جمهوری محمود احمدی نژاد با تنش‌هايی روبرو بوده است. جمهوری آذربايجان در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ بيش از ۶۰ نفر را به اتهام جرائم امنيتی، از جمله جاسوسی برای ايران و مشارکت در طرح‌های تروريستی بازداشت کرد که مليت چند نفر از آنها ايرانی گزارش شده است.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، روابط دو کشور بهبود يافته است. طی چند ماه گذشته چند وزير دولت باکو به تهران سفر کرده اند.همچنين الهام علی اف، رييس جمهوری آذربايان هم ۲۰ فروردين ماه به ايران سفر کرد.
XS
SM
MD
LG