لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۷
نتايج اوليه انتخابات پارلمانی پاکستان حاکی از پيروزی حزب مسلم ليگ به رهبری نواز شريف، در اين انتخابات است و گفته می شود نواز شريف رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید پاکستان را آغاز کرده است.

سرتاج عزيز ، يک مقام بلندپايه حزب مسلم ليگ گفته است: نواز شريف روز يکشنبه مذاکرات خود با نمايندگان مستقل پارلمان پاکستان را برای تشکيل دولت جديد آغاز کرده است.

به گزارش شبکه خبری «الجزيره» سرتاج عزيز همچنين از پيشرفت در اين مذاکرات خبر داده است.

گزارش ها حاکی است حزب مسلم ليگ توانسته از ميان از ۲۷۲ کرسی انتخاباتی، نزديک به ۱۳۰ کرسی پارلمانی را به خود اختصاص دهد و از اين رو برای تشکيل دولت اکثريت با ۱۳۷ کرسی، مشکلی نخواهد داشت و می تواند با کرسی های مستقل يا نزديک به جريان خود، دولت تشکيل دهد.

به گزارش روز يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ماه خبرگزاری رويترز، حزب حاکم فعلی، حزب مردم پاکستان توانسته ۱۹ کرسی را حفظ کند و حزب «تحريک انصاف» به رهبری عمران خان توانسته ۲۱ کرسی را به دست آورد.

حزب مردم پاکستان که در پنج سال گذشته در حاکميت بوده، رای زيادی را از دست داد و به نظر می رسد عمران خان، اصلی ترين چهره مخالف دولت آينده تلقی شود.

نواز شريف پيش از اين هم نخست وزيری و قدرت سياسی را در اختيار داشت ولی در سال ۱۹۹۹ طی کودتايی نظامی از قدرت خارج شده و راه تبعيد را برگزيد. وی گفته پس از اين همه فراز و نشيب، آماده کمک و نجات اقتصاد شکننده پاکستان است.

تلويزيون پاکستان روز يکشنبه اعلام کرد نتايج نهايی نشان می دهد حزب مسلم ليگ نواز شريف، برنده انتخابات است.

به گزارش رويترز، در جريان انتخابات پاکستان، شماری از مخالفان مذهبی و گروه های تندروی اسلامی انتخابات را تحريم کرده و از طرفداران خود خواسته بودند در انتخابات شرکت نکنند.

نواز شريف ۶۳ ساله و با ديدگاه های مذهبی محافظه کار، انتظار دارد برای سومين بار نخست وزيری را به دست آورد. اين گزارش می گويد ديدگاه های نواز شريف بسيار متحول شده و اين بار برنامه ای مشخص برای بهبود اقتصادی و روابط مسالمت آميز با حزب مردم پاکستان را دنبال می کند.

آقای شريف در دوره های پيشين نخست وزيری خود همچنين تلاش کرده بود تنش در روابط با هند را پايين بياورد و به نظر می رسد بار ديگر اين سياست را دنبال کند.

نواز شريف همچنين خواستار تجديد نظر روابط پاکستان با آمريکا است و می گويد جنگ آمريکا با هواپيماهای بدون سرنشين عليه شبه نظاميان اسلامگرا، بايد متوقف شود. اين در حالی است که پاکستان از آمريکا کمک مالی دريافت می کند.

رويترز در گزارش خود می گويد نواز شريف طرفدار اقتصاد آزاد است و به احتمال زياد برای کمک به نظام اقتصادی پاکستان، وارد گفت وگو با صندوق جهانی پول شده و درخواست وام خواهد کرد.

همچنين خروج نيروهای نظامی ناتو از افغانستان در سال آينده ميلادی، چالش امنيتی بزرگی برای پاکستان خواهد بود. با اين حال کارشناسان امور پاکستان به رويترز می گويند با رای بالايی که مسلم ليگ آورده، نواز شريف بهانه ای برای موانع پيش رو نخواهد داشت و بايد برنامه های خود را عملی کند.

اعلام نتايج انتخابات در روز يکشنبه در حالی بود که پاکستان شاهد ناآرامی هم بود. رويتزر می گويد در جريان انفجار يک اتوبوس در شمال وزيرستان، ۱۱ تن کشته شدند.

در زمان انتخابات نيز بمب‌گذاری در نزديکی ساختمان حزب حاکم بيش از ۱۰ کشته بر جای گذاشت. بنا بر گزارش‌ها از پاکستان دست کم ۲۰ نفر در زمان برگزاری انتخابات در خشونت‌های گوناگون جان خود را از دست دادند.
XS
SM
MD
LG