لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۹

نيل آرمسترانگ، نخستين انسانی که روی ماه قدم گذاشت، از دنيا رفت


از چپ به راست: نيل آرمسترانگ، مايکل کولينز و ادوين آلدرين، تيم اپولو ۱۱
نيل آرمسترانگ، فضانورد آمريکايی و نخستين انسانی که روی ماه قدم گذاشت، روز شنبه و در سن ۸۲ سالگی درگذشت. وی پس از يک عمل جراحی قلب باز و در حالی که چند روز پيشتر تولد خود را جشن گرفته بود، چشم از جهان فروبست.

به گزارش شبکه تلويزيونی ای بی سی نيوز آمريکا، آقای آرمسترانگ فضانورد سفينه آپولو يازده بود که در تاريخ بيستم ژوئيه سال ۱۹۶۹ روی ماه نشست و يکی از بزرگترين جهش های علمی را برای بشر رقم زد. وی به همراه ديگر فضانورد همراهش، «ادوين باز آلدرين» سه ساعت روی ماه راه رفت.

نيل آرمسترانگ در سال ۱۹۹۹ با همسرش کارول ازدواج کرده و همواره در انظار عمومی و پروژه های مختلف علمی حضور داشت. وی همين چند هفته پيش و روز پنجم ماه اوت، تولد خود را جشن گرفته بود.

آقای آرمسترانگ، ماه فوريه سال جاری ميلادی، شش ماه پيش، در مراسم تقدير از «جان گلن» اولين فضانورد آمريکايی که مدار زمين را دور زد، حاضر شده بود.

نيل آرمسترانگ همچنين در ماه می سال جاری ميلادی، در پايگاه فضايی در فلوريدا حاضر شده و در مراسم گشايش آکادمی هوايی ملی که هدف آن آموزش علوم و رياضی از راه کمپ های هوايی است، حاضر شده بود.

شبکه تلويزيونی ان بی سی نيوز آمريکا هم گزارش داد آرمسترانگ از سه هفته پيش به عارضه ای قلبی دچار شده بود.

نيل آرمسترانگ يک سال پس از قدم گذاشتن روی ماه از ناسا جدا شده و کار تدريس مهندسی در دانشگاه «سينسيناتی» آمريکا را دنبال کرد.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG