لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۴

برداشتن حصار اطراف پارلمان در کی‌یف به نشان آشتی ملت و دولت


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی – چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی – چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲:

در اوکراين، صدها تن از تاتارهای کريمه در مقابل پارلمان محلی در «سيمفروپول» تجمع کرده و مخالفت خود با افزايش خواسته‌های جدايی طلبانه از اوکراين، نشان دادند. فعالان حامی روسيه می گويند برای سرنوشت کريمه بايد رفراندوم برگزار شود. تاتارهای کريمه در همان محلی که جدايی طلبان حامی روسيه تجمع کرده بودند، حاضر شدند. فعالان حامی روسيه در کريمه می گويند پارلمان کريمه نبايد با دولت مرکزی در کی‌يف همکاری کند.

در اوکراين و در کی‌يف پايتخت اين کشور، آن عده‌ای که خود را معترضان مخالف دولت ناميده بودند، حصار کشيده شده دورتادور پارلمان را بازکردند. فعالان گفتند اين حرکت نشانه پيوند دوباره مردم و دولت است.

همچنين در اوکراين، مقامات امنيتی پس از دريافت هشداری مبنی بر احتمال انفجار در ساختمان دولتی ناحيه خارکيف، به دنبال مواد منفجره گشتند ولی چيزی پيدا نشد. شهر خارکيف در شرق اوکراين، محل منازعه ميان حاميان روسيه و طرفداران نزديکی اوکراين با اتحاديه اروپا بوده است.

در مقدونيه، سران مذهبی در يک کنفرانس در اسکوپيه حاضر شده و دهمين سالگرد مرگ «بوريس ترايکوفسکی» رييس جمهوری وقت اين کشور را برگزار کردند. رييس جمهوری سابق مقدونيه از مسيحيان متديست بود و به دليل عقايد مذهبی خود، از سوی حکومت کمونيستی يوگسلاوی سابق تحت تعقيب قرار گرفت. ترايکوفسکی در ۲۶ فوريه سال ۲۰۰۴ و در حالی که مقام رياست جمهوری مقدونيه را در اختيار داشت، در حادثه سقوط هواپيما کشته شد.

در قرقيزستان، سربازان ناحيه «باتکن» خود را برای مسابقات ورزش دوگانه با تانک که قرار است تابستان سال آينده در روسيه برگزار شود، آماده می‌کنند. در مسابقات دوگانه تانک سواری، هرتانک در حال طی مسافت ۲۰ کيلومتر در راه ناهموار و عبور از موانع آبی بايد به طور دقيق به هدف‌های تعيين شده هم شليک کنند. روسيه سال گذشته، نخستين مسابقات بين المللی تانک سواری دوگانه بود.

در کابل پايتخت افغانستان، شماری از فعالان پس از حمله اخير طالبان که در آن ۲۱ تن از نيروهای نظامی کشته شدند، تظاهرات کرده و حمايت خود از نيروهای نظامی کشور نشان دادند. معترضان از سياست‌های دولت حاکم افغانستان و اين که در مقابل افراط‌گری طالبان محکم‌تر واکنش نشان نداده، انتقاد کردند. حمله طالبان به مقر نظاميان دولت در استان کونار در ۲۳ فوريه، يکی از مرگبارترين حملات در ماه‌های گذشته در افغانستان بوده است.

در پيشاور در شمال غربی پاکستان، فعالان حزب «تحريک انصاف» به متوقف کردن کاميون‌هايی که مقصد آن ها افغانستان است، ادامه می‌دهند. اين حزب که رهبری آن را «عمران خان» کريکت باز سابق پاکستانی برعهده دارد، می گويد عمليات هواپيماهای بدون سرنشين آمريکايی در پاکستان غيرقانونی است و بايد در واکنش، حرکت کاميون‌های ناتو به افغانستان را گرفت.

در عراق، شماری از کارکنان «شرکت نفتی دولتی شمال» در مقابل دفتر اصلی اين شرکت در کرکوک تجمع کرده و خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده خود شدند. از آن جايی که هنوز لايحه بودجه در پارلمان عراق تصويب نشده، کارکنان اين شرکت در دو ماه گذشته و از ابتدای سال جاری ميلادی، حقوق دريافت نکرده‌اند. دولت محلی کردستان از نوری المالکی، نخست وزير اين کشور درخواست کرده مشکل را حل کند.

در جمهوری آذربايجان، هزاران تن از مردم سالگرد کشتار روستای «خوجالی» را برگزار کردند. جمهوری آذربايجان می گويد در جريان جنگ اين کشور با ارمنستان در روزهای ۲۵ و ۲۶ فوريه ۱۹۹۲ بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ، ساکنان اين روستا توسط نيروهای ارمنستان کشته شدند. ارمنستان اين ادعا را ردکرده و می‌گويد فقط کسانی که در نبرد شرکت داشتند، کشته شده‌اند و نيروهای ارمنستان هيچ يک از غيرنظاميان را نکشته‌اند.

در بلاروس، يک مجله ادبی، جايزه خود را به «آلس بيالياتسکی» که از فعالان دربند است، اعطا کرد. «ناتاليا پينچوک» همسر اين فعال دربند، جايزه را از طرف او دريافت کرد. اين فعال به اتهام فرار از ماليات به چهار سال و نيم زندان محکوم شده و اتهام خود را سياسی می داند.
XS
SM
MD
LG