لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۸

تحقیقات پلیس در حمله انتحاری نزدیک کنسولگری ایران در پیشاور


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی – سه‌شنبه ششم اسفندماه ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی – سه‌شنبه ششم اسفندماه ۱۳۹۲:

در پيشاور در شمال غربی پاکستان، پليس مشغول بررسی حادثه بمبگذاری انتحاری در نزديکی کنسولگری ايران است. پليس می گويد شخص مهاجم پس از اين که در ايست بازرسی جلويش گرفته شد، خود را منفجر کرد که در پی آن دستکم ۱۰ تن زخمی شدند. دو بمب ديگر در نزديکی محل پيدا و خنثی شده است.

در افغانستان، گروه بين المللی پزشکان بدون مرز در کنفرانسی خبری در کابل اعلام کرد کمک های پزشکی برای بخش های بزرگی از اين کشور بسيار محدود است. اين گروه در پايان نظرسنجی خود در افغانستان اعلام کرد درصد کمی از بهداشت و خدمات درمانی در برخی از استان های افغانستان بهبود يافته است. اين گروه هشدار داد که وضع هنوز بحرانی است و علت آن اين است که سياستمداران، اولويت خود را به جای خواسته های بشردوستانه، بر خواسته های نظامی ترجيح داده‌اند.

در گرجستان، ۹۳ امين سالگرد اشغال کشور از سوی نيروهای شوروی در سال ۱۹۲۱، برگزار شد. گيورگی مارگولاشويلی از بنای يادبود سربازانی که در مبارزه با ارتش سرخ کشته شدند، بازديد کرد. در مرکز ملی اسناد خطی گرجستان هم نمايشگاهی از جمهوری سوسيال دموکرات گرجستان که از ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۱ درقدرت بود، برگزار شده است.

در دوشنبه پايتخت تاجيکستان، دادگاهی حکم داد که روزنامه «ايژيا پلاس» و سردبير آن بايد به اتهام خدشه دار کردن شان سه شاکی، عذرخواهی رسمی منتشر کرده و مبلغ ۳۰ هزار سامانی معادل شش هزار دلار جريمه بپردازند. «اولگا توتبالينا»، سردبير اين روزنامه مقاله ای نوشته و در آن نقل قولی از ولاديمير لنين که به طبقه روشنفکر حمله می کند، ذکر کرده است. سردبير اين روزنامه درخواست شاکيان برای عذرخواهی رسمی را رد کرده و گفته به رای صادره از سوی دادگاه، اعتراض خواهد کرد.

در قزاقستان، ائتلافی از نهادهای غيردولتی جايزه آزادی خود را برای تلاش در زمينه دموکراسی به دو خبرنگار اپوزيسيون، يک سياستمدار و دو فعال اعطا کرد. «لوکپان احمدياروف» يکی از برندگان اين جايزه، از خبرنگاران معروفی است که در زمينه فساد مالی در منطقه فعاليت می کند. وی دو سال پيش هدف حمله ای قرار گرفت و گفت مقاصد سياسی پشت اين حمله بوده است.

در بلاروس، مراسم استقبال از بازگشت تيم اين کشور از مسابقات المپيک زمستانی سوچی برگزار شد. مدال آوران کاروان ورزشی بلاروس مورد تشويق مردم قرار گرفتند.

همچنين در بلاروس، شماری از هنرمندان نويسنده و موسيقيدان در مينسک تجمع کرده و آثار خود را برای همدردی با معترضان در اوکراين، خواندند. برگزارکنندگان اين مراسم گفتند قصد سياسی نداشتند و فقط برای گذر مردم اوکراين از دوران بحران و حمايت از آن ها، اين مراسم را ترتيب داده اند.
XS
SM
MD
LG