لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۳

کمپین «یک هفته مقابله با همجنسگراهراسی» در روسیه


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۳
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۳:

در اوکراين، پليس ضدشورش هتل «دنيپرو» در مرکز شهر کی‌يف را برای دستگيری ملی‌گرايان افراطی به محاصره خود درآورد. پس از تيراندازی احتمالی از سوی نيروهای افراطی که باعث زخمی شدن سه نفر شد، وزارت کشور اوکراين دستور محاصره را صادر کرد. چند ساعت پس از حضور نيروهای ضدشورش، ملی‌گرايان افراطی بدون درگيری، هتل را ترک کردند.

در شهر خجند در تاجيکستان، مقام‌های رسمی وزارت دفاع اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای دريک جلسه مشترک شرکت کردند. سازمان همکاری‌های شانگهای از سال ۲۰۰۱ با حضور کشورهايی چون روسيه، چين، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيکستان و ازبکستان تشکيل شده است. در بيانيه پايانی اين کشورها اعلام کردند در سال جاری ميلادی رزمايش مقابله با تروريسم برگزار کنند.

در باشکورتستان در روسيه، نزديک به يک هزار تن از فعالان احزاب سياسی در حمايت از الحاق کريمه اوکراين به خاک روسيه، تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان با حمل پرچم روسيه، شعارهای مخالف اوکراين سردادند.

در بوسنی هرزگوين، شماری از کارگران مسافت ۸۰ کيلومتری تا سارايوو را در اعتراض به پرداخت نشدن مزايای حقوق و درمان خود راهپيمايی کردند. اين کارگران در استخدام يک کارخانه ساخت مهمات دولتی در شهر «ويتز» هستند. اين کارگران در سارايوو به تظاهرات خود ادامه داده و گفتند تا وقتی مزايای خود را دريافت نکنند، متفرق نخواهند شد.

در صربستان، «ميلوش زمان» رييس جمهوری چک برای سفری دوروزه وارد بلگراد شد. رييس جمهوری چک مورد استقبال «توميسلاو نيکوليچ» رييس جمهوری صربستان قرار گرفت. دو طرف قرار است در مورد افزايش همکاری‌های اقتصادی و تجاری گفت وگو کنند.

در افغانستان، دو تن از کانديداهای رياست جمهوری به دليل شکستن قوانين رقابت انتخاباتی، از سوی کميسيون مرکزی انتخابات جريمه شدند. «زلمی رسول» به دليل استفاده از امکانات دولتی در کمپين خود مقصر شناخته شد و «گل آقا شيرازی» به دليل مجادله لفظی مشکوک به ناسزا به زلمی رسول، جريمه شد. هردوکانديدا بروز خطا از سوی خود را رد کرده‌اند.

در روسيه، فعالان دگرباش جنسی کمپينی با عنوان «يک هفته مقابله با هراس از همجنسگرايی» راه انداختند. باشگاهی که قرار بود اين مراسم در آن برگزار شود، از ميزبانی اين کمپين سرباز زد و اين فعالان گفتند افتتاحيه را در جايی ديگر برای پرهيز از هرگونه «تحريک ناخواسته» برگزار کرده‌اند. اين فعالان چند تجمع و برنامه در مسکو و ديگر شهرهای روسيه طراحی کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG