لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۳۶

برگزاری مراسم تولد «آلکساندر سولژنیتسین» در روسیه


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲:

در ارمنستان، شماری از فعالان جوانان در ايروان دست به تظاهراتی برای مخالفت با سفر احمد داوود اوغلو، وزير خارجه ترکيه به به اين کشور زدند. معترضان پوسترها و بنرهايی در دست گرفتند که در آن از ترکيه خواسته شده «نسل کشی ارامنه به دست امپراتوری عثمانی در جريان جنگ جهانی اول» را به رسميت بشناسند.

در افغانستان، مقر نيروهای ناتو در کابل شاهد انفجاری بزرگ بود. شورای امنيت ملی افغانستان اعلام کرد اين انفجار به دليل مشکل در شبکه انتقال برق روی داده است. هيچ گزارشی از زخمی ها يا تلفات احتمالی منتشر نشده است.

در اوکراين، معترضانی که در ميدان استقلال در «کی يف» حضور دارند، با برپا کردن دو مانع در خيابان های منتهی به اين ميدان، حضور خود را تقويت کردند. هزاران معترض که خواهان انضمام اوکراين به اتحاديه اروپا هستند در اعتراض به تصميم دولت از عقب نشينی از اين گفت وگوها در مقابل ساختمان های دولتی در پايتخت از جمله شهرداری تجمع کرده اند. پليس تلاش کرد اين معترضان را متفرق کند ولی نتيجه ای در پی نداشت.

در گرجستان، شماری از فعالان در حمايت از معترضان در اوکراين، راهپيمايی کردند. صدها تن در مرکز شهر تفليس در حمايت از متعرضان اوکراين در «کی يف»، تجمع کردند.

همچنين در گرجستان، مقامات دولتی چادرهايی برپا کرده اند تا افراد بی خانمان را در آن جا سامان دهند. اقامتگاه های موقت زمستانی پذيرای حدود ۸۰ تن است و در آن غذا و خدمات دارويی به رايگان عرضه می شود.

در روسيه، موزه داستايوفسکی در سنت پترزبورگ ۹۵ مين سالگرد تولد «آلکساندر سولژنيتسين» برگزار شد. سولژنيتسين که از منتقدان جدی نظام توتاليتاريسم بود، در سال ۱۹۷۴ از اتحاد جماهير شوروی سابق تبعيد شد ولی پس فروپاشی نظام کمونيسم به روسيه بازگشت. وی در سال ۲۰۰۸ و در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

در قرقيزستان، ۸۵ مين سالگرد تولد «چنگيز آيتماتوف» نويسنده معروف اين کشور برگزار شد. روز تولد او مصادف با روز ملی ادبيات در قرقيزستان است. آيتماتوف در سال ۲۰۰۸ و در سن ۷۹ سالگی در گذشت.
XS
SM
MD
LG