لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۰۹

آلیوخینا: اگر اختیارش را داشتم، از آزادی از زندان سرباز می زدم


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۲:

در روسيه، «ماريا آليوخينا» عضو گروه «پوسی رايوت» پس از اعلام عفو از زندان «نيژنی نووگرود» آزاد شد. وی پس از خروج از زندان گفت که آزادی او «عمليات دولت برای جلب رضايت عمومی» بوده و اگر اختيارش را داشت، از آن سرباز می زد. «نادژدا تولوکنيکووا» ديگر عضو پوسی رايوت هم از ساعاتی بعد از بيمارستان زندان در کراسنويارسک آزاد شد.

در ايروان پايتخت ارمنستان، صدها تن در مقابل ساختمان پارلمان تجمع کرده و اعتراض خود نسبت به قرارداد اخير گاز ميان اين کشور و روسيه نشان دادند. در تفاهم نامه اخير، روسيه در قبال پايين آوردن قيمت گاز، پخش گاز در سرتاسر ارمنستان را به طور کامل در اختيار شرکت گازپروم قرار می دهد. معترضان می گويند اين قرارداد به قيمت از دست دادن استقلال انرژی ارمنستان تمام شده است. چهارفراکسيون اقليت پارلمان گفته اند اين قرارداد را از ديدگاه تضاد با قانون اساسی دنبال کرده و به آن اعتراض خواهند کرد.

در بلاروس، «يوری دانکو» يکی از اعضای سابق شورای شهر مينسک و يک بار کانديدای رياست جمهوری اين کشور به هشت سال زندان محکوم شد. دانکو که از صاحبان کازينوی معروف مينسک است به اتهام هايی چون داشتن مکانی بدون مجاوز برای کارگران جنسی، سوءاستفاده های مالياتی و شماری ديگر از اتهام ها محکوم شده است.

در افغانستان، وزارت کشور اعلام کرد کميته ای امنيتی تشکيل داده تا حمايت و محافظت از کانديداهای انتخاباتی در زمان رقابت ها و کمپين را برعهده داشته باشند. وزارت کشور همچنين اعلام کرد در همکاری نزديک با پليس است تا امنيت وحفاظت مکان های اخذ رای را حفظ کند. انتخابات رياست جمهوری افغانستان حدود چهارماه ديگر قرار است برگزار شود.

در تاجيکستان، مديريت شرکت «تالکو» که شرکت دولتی استخراج و توليد «آلومينيوم» است، اعلام کرد در پی کمک مالی ۳۰ ميليون دلاری است. نمايندگان اين شرکت می گويند قيمت آلومينيوم در بازار پايين آمده ولی هزينه های توليد بالا رفته است. شرکت تالکو از منابع غنی صادارت تاجيکستان است اما گفته می شود به دليل سوءمديريت با مشکل های زيادی روبرو شده است.

در پيشاور در شمال غربی پاکستان، بازاريان و مغازه داران به جمعيت معترضان به کشته شدن «حاجی کبال خان» از ديگر بازاريان به دست شبه نظاميان پيوستند. معترضان اعضای دولت محلی خيبر – پاختونخوا را به کوتاهی در حفاظت از امنيت آن ها متهم کردند. گفته می شود آمار آدم ربايی در برابر پرداخت پول در اين منطقه رو به افزايش است.

همچنين در پاکستان، مقامات دولتی گفتند ۹ کيلومتر از جاده اتصال پيشاور به مرز ترخم با افغانستان را به پايان رسانده اند. ادامه ۳۵ کيلومتر از اين جاده هم قرار است با بودجه آژانس گسترش بين المللی آمريکا ساخته و تمام شود.
XS
SM
MD
LG