لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۱

درخواست فعالان برای پایان دادن به حکم اعدام در بلاروس


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲:

در قزاقستان، پليس جلوی فعالان عضو انجمن صاحبان خانه را که می خواستند به زور وارد دادگاه شهر آلماتی شوند، گرفت. اين فعالان که چندين اعتراض نسبت به بالا بودن نرخ بهره برای وام مسکن برگزار کرده اند، برای حمايت از يکی از اعضا که خانه خود را به دليل نپرداختن اقساط از دست داده و پرونده را به دادگاه کشانده است، تلاش داشتند وارد ساختمان دادگاه شوند.

در افغانستان و در شهر کابل، گروه آمريکايی «دموکراسی بين المللی» - دموکراسی اينترنشنال – کنفرانسی برای قوانين انتخابات افغانستان برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه ماه آوريل در اين کشور، برگزار کرد. نمايندگان احزاب سياسی در اين کنفرانس حاضر شده و در مورد قانون جديد انتخابات افغانستان که چند ماه پيش تصويب شد، گفت وگو کردند.

در بلاروس، فعالان و خانواده های زندانيان در روز جهانی مقابله با مجازات اعدام، تجمع کرده و خواهان پايان دادن به حکم اعدام در اين کشور شدند. فعالان می گويند درخواست کمک برای يک محکوم به اعدام در اين کشور را به سازمان ملل ارسال کرده اند. بلاروس تنها کشور اروپايی است که حکم اعدام در آن اجرا می شود.

در تاجيکستان، پارلمان اين کشور لايحه ای را تصويب کرد که بر اساس آن، زندانيانی که به حبس ابد محکوم شده باشند، سالی دوبار اجازه خواهند داشت با نزديکان خانوادگی خود ديدار کنند. تا پيش از اين، اجازه ملاقات به زندانيانی که به حبس ابد محکوم شده بودند، به ندرت داده می شد.

در گرجستان، بيش از هشت هزار تن طوماری امضا کرده و در اعتراض به آن چه دخالت روسيه در کشورشان خوانده اند، خواستار بايکوت کردن بازی های المپيک زمستانی سوچی در روسيه شده اند. اين طومار توسط دو گروه حقوق بشری سازماندهی شده است.

در سارايوو، پايتخت کشور بوسنی، شماری از خانواده های مسلمان در مقابل دفتر نماينده صلح بين المللی، دست به تحصن زدند. معترضان خواهان کلاس هايی در مورد تاريخ بوسنی، ريشه ها و زبان در مدارس مناطقی هستند که اکثريت صرب نشين دارد.

در ترکمنستان، تاجران و بازرگانان شهر ترکمن آباد مشغول بازسازی محل کسب و کار خود هستند تا با استانداردهای جديد مقابله با آتش سوزی، مطابق شود. پس از اين که در تابستان امسال چند آتش سوزی در بازار روی داد، استانداردهای جديد مقابله با حريق برای بازار تعريف و به اجرا گذاشته شده است.

در قرقيزستان، نمايندگان بين المللی در بيشکک برای افزايش امنيت در افغانستان و خروج نيروهای بين المللی از اين کشور، ديدار و گفت وگو کردند. اين کنفرانس که در مورد رابطه افغانستان و کشورهای آسيای ميانه برگزار شده، همچنين قرار است آينده حضور نيروهای آمريکايی در پايگاه مناس در قرقيزستان را بررسی کند.

در جمهوری آذربايجان، سازمان امنيت و همکاری اروپا اعلام کرد در جريان انتخابات رياست جمهوری اين کشور، شماری تخلفات جدی روی داده است. کنفرانس خبری اين گروه در باکو با شعار و فريادهای خبرنگاران حامی دولت روبرو شد که فرياد زدند و اين سازمان را به جهت دار بودن، متهم کردند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG