لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۲۵

روزنامه «اینترنشنال هرالد تریبیون» به «اینترنشنال نیویورک تایمز» تغییر نام داد


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۲:

در قرقيزستان، مسلمانان اين کشور در حال برگزاری مراسم عيدقربان هستند. در بيشکک، پايتخت اين کشور، نزديک به ۸۰ هزار تن در مراسم عبادت حضور پيدا کردند.

در افغانستان، حامد کرزی، رييس جمهوری اين کشور در مراسم روز عيدقربان از گروه طالبان خواست خشونت را کنار گذاشته و در مذاکرات صلح حضور فعال داشته باشند.

در قزاقستان، يک گروه اهدا کننده، گوشت قربانی مراسم عيد قربان را به يک يتيمخانه اهدا کرد. مراسم عيد قربان به طور سنتی به اين منظور بوده که حيوان قربانی شده و گوشت آن به دست نيازمندان برسد.

در روسيه هم مراسم عيدقربان از سوی اقليت مسلمان و با حضور سبک نيروهای پليس، در مسجد مرکزی مسکو برگزار شد. مسکو دو روز پيش شاهد حمله گروه مخالف مهاجران به يک محل کار اقليت ها بود.

در جمهوری آذربايجان، «فرهاد علی اف» وزير سابق اقتصاد و برادرش «رفيق علی اف» که پيشتر رييس هيات مديره يک شرکت نفتی بوده است، در عفو از سوی رييس جمهوری به مراسم عيد قربان از زندان آزاد شدند. اين دو برادر از سال ۲۰۰۵ به اتهام ارتکاب فساد مالی در زندان به سر می بردند. در پيام عفو مزبور، ۱۵۰ تن از زندان آزاد شدند.

در مقدونيه، صدها تن از نيروهای اپوزيسيون در همدردی با «ميروسلاو شيپوويچ» يکی از سياستمداران محلی که در وين دستگير شده، در مقابل دادگاه مرکزی تجمع کردند.شيپوويچ متهم به فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت است ولی حاميانش می گويند اين اتهام ها با انگيزه های سياسی مطرح شده است.

در گرجستان، شماری از افراد با محدوديت های بينايی و شنوايی، روز عصای سفيد را گرامی داشته و در تجمع در مرکز شهر تفليس گردهم آمدند. تظاهرکنندگان خواستار بهبود تسهيلات رفت و آمد در شهر برای افراد با محدوديت های ويژه شدند.

و يک خبر بين المللی برای رسانه ها اين که روزنامه قديمی «اينترنشنال هرالد تريبيون» به «اينترنشنال نيويورک تايمز» تغيير نام داد. گروه «تايمز» که ۱۰ سال پيش اين روزنامه را از مرکز آن در پاريس در اختيار گرفت، تلاش دارد اين روزنامه را در عصر دشوار برای روزنامه ها حفظ کرده و حضور آن در دنيای ديجيتال را تقويت کند.
XS
SM
MD
LG