لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۴۶

«زورگیری» و تظاهرات در افغانستان


مروری بر اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

مروری بر اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۲

مروری بر اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۲:

در روسيه، «ماريا آليوخينا» يکی از اعضای گروه موسيقی «پوسی رايوت» در دادگاه حاضر شده و درخواست تحفيف در مجازات دو سال زندان در زندانی دور افتاده شد. خانم آليوخينا که يکی از سه عضو گروه موسيقی پوسی رايوت است، به خبرنگاران گفت هدف او اين است که بتواند با تقاضای خود نظام قضايی را به باز بودن و شفافيت بيشتر بکشاند. اين جلسه دادگاه در «نيژنی نووگورود» تا هيجدهم اکتبر، حدود سه هفته ديگر به تعويق افتاده است.

در پيشاور در پاکستان، شماری از نخبگان و پژوهشگران هم به جنبش مقامات دولت پيوسته و اعلام کردند واکسن فلج اطفال مخالف با تناقضی با اسلام ندارد و خانواده ها بايد اجازه دهند که فرزندانشان واکسينه شوند. خانواده های طالبان پاکستان حاضر به همکاری با ماموران بهداشت برای دريافت قطره های خوراکی واکسن فلج اطفال برای فرزندان خود نشده و چند مامور بهداشت در اين نواحی کشته شده اند.

در جمهوری آذربايجان، «علی گل علی اف» فرزند ۱۶ ساله يکی از رهبران مخالف که مورد حمله با چاقو و ضرب و شتم شديد شماری مهاجم قرار گرفته بود، در خانه بستری شده و دوران نقاهت را می گذراند. پدر او، «اوکتای گلی علی اف» از فعالان جامعه مدنی است و سخنگوی يکی از کانديداهای مخالف دولت در انتخابات رياست جمهوری اين کشور است. پليس می گويد مشغول تحقيق روی اين پرونده است که دومين مورد حمله به فرزند رهبران وفعالان مخالفان در جريان کمپين انتخابات رياست جمهوری در جمهوری آذربايجان است.

در افغانستان، شماری از پايتخت نشينان در کابل پس از کشته شدن سه تن در جريان حمله شماری زورگير برای تصرف زمين های آن ها، دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان می گويد پليس هيچ کاری در مورد اين زورگيران نکرده و حاضر نشده جلوی آن ها را بگيرد.

در قزاقستان، سارقان مسلح به يک آژانس مسافرتی حمله کردند که در جريان آن يک نفر کشته شده و يک نفر هم زخمی شد. پليس مشغول بررسی اين سرقت مسلحانه در شهر آلماتی است که درصد خشونت مسلحانه در آن بسيار پايين است.

در پريشتينا، پايتخت کوسوو آماده برگزاری جشنواره صنايع دستی است. اين جشنواره که بخشی از آن توسط طرح ميراث فرهنگی اروپا تامين بودجه می شود، قرار است مجموعه ای صنايع دستی کوسوو و کشورهای همسايه را به نمايش بگذارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG