لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۰
ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه طی بیانیه‌ای از آزادی یوسف ندرخانی از زندان استقبال کرده و گفت به رغم این خبر خوب، وضعیت آزادی ادیان در ایران نگران کننده است.

خانم نولند در این بیانیه گفته است: هنوز بسیاری دیگر به خاطر داشتن عقاید دینی خود در زندان گرفتار هستند. بیش از یکصد زندانی از بهاییان گرفته تا مسلمانان سنی، زرتشتی‌ها و دراویش گنابادی در ایران به زندان افتاده‌اند که ما درخواست آزادی فوری همه آنها را داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه می‌گوید: ایالات متحده آمریکادر کنار مردم ایران خواهند بود که برای نیل به حقوق بنیادین خود تلاش می‌کنند.

محمدعلی دادخواه، وکیل مدافع یوسف ندرخانی هفته گذشته به رادیو فردا گفته بود این کشیش مسیحی از اتهام «ارتداد» تبرئه شده و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس محکوم شد و چون وی این مدت را در زندان سپری کرده بود از زندان آزاد شد.

یوسف ندرخانی ۳۳ ساله که در سن ۱۹ سالگی به مسیحیت گراییده است، سه سال پیش در شهر رشت بازداشت شد؛ دادگاه بدوی در ۲۳ خردادماه آقای ندرخانی را به «ترک دین» و «دعوت سایر مسلمانان به مسیحیت»، «ایجاد یک کلیسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم کرده بود.

پیشتر محمد علی دادخواه، وکیل یوسف ندرخانی، نوکیش مسیحی زندانی به رادیو فردا گفته بود پرونده موکلش به آیت‌آلله خامنه‌ای ارجاع شده است. غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور هم گفته بود حکم اعدام برای این مسیحی ایرانی صادر نشده است.

آقای دادخواه گفته بود: «دادگاه تصمیم گرفته پس از دفاعیات صورت گرفته و با توجه به نظرات فقهای مختلف پیرامون تغییر دین که در دفاع از یوسف ندرخانی در پرونده گنجانده شده، نظر آقای خامنه‌ای را در این زمینه جویا شود.»
XS
SM
MD
LG