لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۷

القاعده: احمدی نژاد از تئوری پردازی درباره یازدهم سپتامبر دست بردارد


گروه تروریستی القاعده در پیامی از محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران خواست حملات یازدهم سپتامبر به آمریکا را به تئوری توطئه گره نزند و مدام نگوید دولت آمریکا پشت این حملات بوده و در آن دست داشته است.

به گزارش رویترز، گروه القاعده در مجله خود با نام «اینسپایر» که به زبان انگلیسی منتشر می شود، به قلم یکی از نویسندگان این مجله با نام «ابوسهیل» نوشته است: «القاعده کاری کرد که ایران هرچقدر هم خواست و تلاش کرد نتوانست انجام دهد. برای همین هم هست که مقامات جمهوری اسلامی ایران می خواهند اعتبار این حمله را به تئوری توطئه پیوند بزنند و آن را یک کار خودی جلوه دهند.»

نویسنده این مقاله مقامات جمهوری اسلامی ایران را به «حسادت» به گروه القاعده متهم کرده و گفته است: «برای سران جمهوری اسلامی ایران، القاعده یک رقیب جدی محسوب می شود چرا که به رغم تلاش آن ها، این القاعده است که توانسته در دل مسلمانان دنیا جاپیدا کند.»

عنوان این مقاله، «پیام القاعده به محمود احمدی نژاد» است.

محمود احمدی نژاد سال گذشته هم از فرصت سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد استفاده کرده و در آن دولت آمریکا را به فریبکاری در حملات یازدهم سپتامبر متهم کرد. احمدی نژاد علت تهاجم نظامی به افغانستان وعراق را حل مشکلات اقتصادی آمریکا دانسته بود.

وی در آخرین سخنرانی خود در سازمان ملل در نیویورک گفت: «آمریکا از یازدهم سپتامبر دستاویزی درست کرده که با آن تحریم و حمله نظامی کند و به جای این که اسامه بن لادن، رهبر القاعده را به دادگاه بکشاند، او را کشت.»

محمود احمدی نژاد سپتامبر سال گذشته در جریان حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، ابراز تمایل کرده بود که برای ادای احترام به قربانیان آن حملات تروریستی به محل برج های تخریب شده تجارت جهانی برود، اما دولت آمریکا آن را نپذیرفت.

در همان زمان محمود احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سخنان خود درباره عاملان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ ابراز تردید کرده و به طور تلویحی دولت آمریکا را به دست داشتن در این حملات متهم کرده بود.

مقام‌های آمریکایی از سال ۲۰۰۱ تاکنون همواره اعضای گروه تروریستی القاعده به رهبری اسامه بن‌لادن را مسئول این حملات معرفی کرده‌اند که در جریان آن بیش از سه هزار نفر جان خود را از دست دادند.

محمود احمدی‌نژاد، که پیشتر واقعه کشتار یهودیان را توسط آلمان نازی نیز انکار کرده است، در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تشکیل گروه حقیقت‌یاب مستقل در سازمان ملل برای بررسی دلایل و عوامل حملات یازدهم سپتامبر شده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا سال گذشته در واکنش به گفته های آقای احمدی نژاد، با «توهین آمیز و نفرت‌انگیز» دانستن سخنان وی گفته بود: ‌«این که وی چنین سخنانی بر زبان آورده است، آن هم در منهتن و در نزدیکی جایی که خانواده‌ها عزیزان خود را از دست داده‌اند، مردمانی از همه ادیان و همه قومیت‌ها که این واقعه را (یازدهم سپتامبر) به عنوان رویداد فجیع نسل خود می‌دانند، این که وی چنین سخنانی بگوید، اقدامی نابخشودنی است.»

رییس جمهور آمریکا همچنین با اشاره به روشن کردن شمع برای قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در تهران به مقایسه این اقدام گروهی از مردم تهران با رفتار حکومت جمهوری اسلامی پرداخته و گفته بود:«احساسات انساندوستانه‌ای که در ایران ابراز شد، از شدت اختلاف میان عملکرد رهبری و رژیم ایران از یک سو و اکثریت مردم ایران از سوی دیگر حکایت می‌کند، اکثریتی که نسبت به این رویداد نگاهی توام با احترام و تعقل دارد.»

محمود احمدی نژاد هفته گذشته و در جریان سفر به مقر سازمان ملل در نیویورک بار دیگر در گفت و گو با رسانه های آمریکایی گفته بود اگر آمریکا فکر می کند که مسئله ای پشت پرده نیست، اجازه دهد گروهی مستقل بر روی حملات یازدهم سپتامبر تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG