لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۴۸

درآمد هنگفت فدراسيون فوتبال از جريمه های انضباطی


ديدار تيم های سپاهان اصفهان و راه آهن ری از هفته هجدهم ليگ برتر فوتبال ايران، با درآمدی ۲۹ ميليون تومانی برای فدراسيون فوتبال ايران همراه بود.

درآمد اين فدراسيون از جريمه ها در شش ماهه اول سال، ۱۶۰ ميليون تومان بود و حالا مدت هاست که از مرز ۲۵۰ ميليون تومان نيز فراتر رفته است.

به باور منتقدان فدراسيون فوتبال، با وجود ضعف عملکرد کميته بازاريابی و ناتوانی در جذب اسپانسر مناسب برای تيم‌های ملی، چنين مبالغ هنگفتی، کمک هزينه ای ايده آل برای تامين هزينه اردوهای تيم ملی و حقوق های عقب افتاده کارکنان است.

کميته انضباطی اين فدراسيون در هفته هجدهم و بازی سپاهان با راه آهن، «سيدجلال حسينی» مدافع ملی پوش سپاهان را سه ميليون تومان جريمه کرده است. «قلعه نويی» سرمربی سپاهان و «تارتار» سرمربی راه آهن و«انصاری فرد» مديرعامل اين باشگاه، هر کدام بايد پنج ميليون تومان به حساب فدراسيون واريز کنند.

«کريم بوستانی»، «قاسم زارعی نژاد»، «رضا فتاحی» و «ناصر ملارضايی» يک ميليون تومان جريمه شده اند. باشگاه سپاهان نيز بايد هفت ميليون تومان بپردازد. درآمدهای حاصل از تخلف های انضباطی هفته هجدهم، فقط به اين بازی ختم نشد. استقلال تهران و شهرداری تبريز به دليل تاخير در ورود به زمين جريمه شده اند.

شاهين بوشهر هم بايد سه ميليون تومان به حساب فدراسيون واريز کند. در اين هفته همچنين «کوروش بختياری زاده» مربی فولاد به پرداخت يک ميليون تومان جريمه محکوم شد.

کميته انضباطی، تيم فولاد خوزستان را به دليل داشتن شش بازيکن اخطاری، يک ميليون تومان جريمه کرد.

به اين ترتيب، هفته هجدهم با درآمدی ۴۰ ميليون تومانی برای فدراسيون فوتبال ايران همراه بود. اين در حالی است که مطابق ماده ۹ آيين نامه انضباطی فدراسيون فوتبال، هزينه دادرسی در کميته انضباطی نيز بايد پيش از رسيدگی به پرونده به حساب اين فدراسيون واريز شود. با توجه به حجم گسترده شکايت های بازيکنان و باشگاه ها، اين فدراسيون درآمد قابل توجهی نيز در اين زمينه دارد که ميزان آن هرگز اعلام نمی شود.

«عبدالرحمان شاه‌حسينی»، ریيس سابق کميته انضباطی در آغاز اين فصل از ليگ برتر به خبرنگاران گفت: «قاعده کلی اين است که چنين پول‌هايی صرف ارتقای سطح فرهنگی در جهت کاهش ميزان تخلف شود.»

به نظر می رسد که چنين طرحی در فدراسيون فوتبال اجرا نمی شود. زيرا ميزان تخلفات و ناهنجاری ها به طور دائم رو به افزايش است. از طرفی اگر طرحی هدفمند برای کاهش ميزان تخلفات به اجرا گذاشته می شد، دست کم در سايت اين فدراسيون بازتاب پيدا می کرد.

شاه حسينی می گويد زمانی که مسئوليت کميته انضباطی را برعهده داشتم پيشنهاد دادم که قسمتی از اين مبالغ را برای تبليغات و آموزش در پيشگيری از وقوع جرايم هزينه کنيم اما مورد موافقت قرار نگرفت.

به اعتقاد شاه حسينی، در مورد متوسل شدن به بعضی مفاد آيين‌نامه انضباطی برای اعمال جريمه‌های ميليونی آن هم به خاطر يک مصاحبه انتقادی، لازم است تامل شود.

گفتنی است، فصل جديد ليگ برتر از همان ابتدا با واريز مبالغ ميليونی به حساب فدراسيون فوتبال در قالب های مختلف انضباطی آغاز شد. در اولين هفته ليگ برتر، شهرداری تبريز با حکم‌کميته انضباطی ۳۰ ميليون تومان جريمه شد. در هفته دوم هم اتفاقات جنجالی بازی پرسپوليس و تراکتورسازی بر ميزان درآمد فدراسيون فوتبال افزود. پس از اين بازی هر کدام از اين دو باشگاه، ۳۰ ميليون تومان و رسول خطيبی هم پنج ميليون تومان جريمه شدند.

جريمه پنج ميليون تومانی امين منوچهری و جريمه دو ميليونی باشگاه شاهين بوشهر مقابل صنعت‌نفت آبادان در همان هفته نخست رخ داد تا جمع کل جريمه ها در آغاز ليگ برتر به ۷۲ ميليون تومان برسد.
XS
SM
MD
LG