لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۰
وزارت خارجه ترکيه روز سه شنبه اعلام کرد کاترين اشتون، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا قرار است پيشاپيش مذاکرات گروه موسوم به پنج به علاوه يک با ايران، راهی استانبول شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم اشتون روز پنجشنبه وارد استانبول شده و با وزير خارجه ترکيه، احمد داوود اغلو ديدار خواهد کرد.

مذاکرات استانبول دور دوم گفت‌وگوهای جديد ايران و گروه ۵+۱، در برگيرنده پنج عضو دائمی شورای امينت و آلمان خواهد بود. مذاکراتی که پس از ۱۹ ماه توقف، در نيمه آذرماه در ژنو سوئيس از سر گرفته شد.

خانم اشتون به نمايندگی از گروه پنج به علاوه يک، پنج کشور عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل به همراه آلمان، در مورد پرونده هسته ای ايران، با مقامات جمهوری اسلامی گفت وگو می کند.

ايران در روزهای گذشته و در آستانه برگزاری دور تازه گفت‌وگو‌هايش با کشورهای ۵+۱ از چند کشور، از جمله اتحاديه اروپا، برای بازديد از تأسيسات هسته‌ای خود دعوت کرده بود.

خانم اشتون هم اين دعوت را رد کرده ولی افزود که اين موضوع به معنای به بن‌بست رسيدن گفت‌وگوهای هسته‌ای ميان ايران و غرب نيست.

در واکنش به اين دعوت مقام‌های ايرانی، ايالات متحده چنين سفری را «يک سفر سحرآميز و افسانه‌ای» خواند که نمی‌تواند کمکی به اجرای تعهدات بين‌المللی تهران کند و بريتانيا نيز اعلام کرد که «يک ديدار کاملاً کنترل شده از تأسيسات دستچين شده نخواهد توانست ضمانت‌های لازم را به جامعه جهانی ارائه کند.»

يک سخنگوی کميسيون اروپا نيز به دعوت ايران اين گونه واکنش نشان داد که «اين آژانس بين‌المللی انرژی اتمی است که بايد تأسيسات هسته‌ای ايران را بازرسی کند.»

آمريکا و غرب برنامه اتمی جمهوری اسلامی را تلاشی برای دستيابی به بمب اتمی می دانند. ايران می گويد فعاليت های هسته ای را برای توليد برق دنبال می کند.

شورای امنيت سازمان ملل طی چهار قطعنامه تحريمی، از ايران خواسته فعاليت های مرتبط با غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق درآورده و صحت صلح آميز بودن فعاليت های هسته ای خود را به آژانس بين المللی انرژی اتمی ثابت کند.

ايران قطعنامه های شورای امنيت را رد کرده و به فعاليت های اتمی خود ادامه داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG