لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۳

ميلياردرهای جهان در سال ۲۰۱۳


سه ثروتمند نخست جهان در سال ۲۰۱۳؛ از راست: کارلوس اسلیم، بیل گیتس و آمانسیو اورتگا صاحب اسپانيايی شرکت توليد پوشاک «زارا».
مجله «فوربز» که هر ساله فهرستی از ثروتمندترين افراد جهان را منتشر می‌کند به مناسبت انتشار فهرست سال ۲۰۱۳ می‌نويسد که در سال جاری بر تعداد افرادی که در فهرست ميلياردرها قرار می گيرند افزوده شده است.

تعداد ميلياردرها در حال حاضر به يک هزار و ۴۲۶ نفر رسيده و مجموع ثروت اين افراد با افزايشی ۲۰ درصدی به نسبت سال قبل اکنون بالغ بر پنج تريليون و ۴۰۰ ميليارد دلار است.

فوربز می نویسد که در سال گذشته ۲۱۰ نفر به افراد صاحب ثروت‌های ميلياردی افزوده شدند. امسال نيز تعداد ميلياردرهای آمريکا که ۴۴۲ نفر هستند از همه کشورهای ديگر بيشتر است. کشورهای منطقه آسيا و اقيانوسيه با ۳۸۶ ميلياردر، قاره آمريکا با ۱۲۹ ميلياردر و خاورميانه و آفريقا با ۱۰۳ ميلياردر در مقام‌های بعدی قرار دارند.

به نوشته این مجله آمریکایی، افزايش ارزش سرمايه‌ها و دارايی‌های فعال اين افراد دليل اصلی افزودن بر نقدينگی آنهاست. در سال ۲۰۱۲ تعداد کسانی که ثروتمندتر شدند تقريبا با تعداد کسانی که ثروت آنها کاهش يافته بود برابری می‌کند. اما در سال اخير تعداد کسانی که بر ثروت خود افزوده اند، چهار برابر کسانی است که نسبت به قبل ثروت کمتری دارند.

تعدادی از افرادی که امسال به فهرست ميلياردرها افزوده شده اند ثروت خود را از طريق فروش پوشاک و معروفيت مارک و توليدی لباس‌های خود به دست آورده‌اند. يکی از نمونه‌های آن، «رنزو روسو» صاحب شرکت توليد کننده لباس‌های جين به نام «ديزل» است که اکنون ثروت وی به سه ميليارد دلار رسيده است.

طبق رده بندی مجله « فوربز»، امسال نيز «کارلوس اسليم»، صاحب مکزيکی چندین شرکت بزرگ مخابراتی و رسانه‌ای با ۷۳ ميليارد دلار دارايی در مقام اول قرار دارد. «بيل گيتس» از موسسان و صاحب شرکت «مايکروسافت» نيز با ثروت ۶۷ ميليارد دلاری در مقام دوم است.

در رتبه سوم فهرست فوربز، آمانسیو اورتگا صاحب اسپانيايی شرکت توليد پوشاک «زارا» قرار دارد که در سال گذشته با افزودن حدود ۲۰ ميليارد دلار به ثروت خود در اين رده بندی جهش بزرگی کرده و «وارن بافت» سرمايه گذار آمريکايی که در سال‌های قبل در مقام سوم بود را پشت سر گذاشته است.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون اين تنها سالی است که «وارن بافت» در مقام سوم اين رده بندی قرار نگرفته و اين با وجودی است که وی نيز در طول سال گذشته حدود ۹ ميليارد دلار بر ثروت خود افزوده است.

بزرگترين بازنده سال اخير سرمايه گذار برزيلی به نام «ايکه باتيستا» است که طی سال گذشته حدود ۲۰ ميليارد دلار از ثروت خود را از دست داده و از مقام هفتم جدول به مقام صدم سقوط کرده است.

يکی ديگر از آمارهای جالب در فهرست امسال ميلياردرهای جهان افزايش تعداد زنان ميلياردر از ۱۰۴ نفر در سال گذشته به ۱۳۸ نفر در سال جاری است.

اين بيست و هفتمين سالی است که مجله «فوربز» اين فهرست را منتشر می کند. سردبيران بخش مالی اين مجله می‌گويند که با وجود اين همه سال تجربه، تهيه چنين فهرستی کار ساده ای نيست.

برای تشخيص ميزان ثروت هر فرد سهام و دارايی‌های هر نفر در موسسات مالی و شرکت‌های شخصی خود وی و سهام و دارايی‌های او در موسسات اقتصادی عمومی بررسی می‌شود. علاوه بر آن املاک و مستغلات و ساير کالاهای لوکس مثل هواپيماها و قايق‌های خصوصی و اندوخته نقدی آنها هم محاسبه می‌شود.

سعی می‌شود که قبل از تصميم گيری و انتشار، اين ارقام را با خود ميلياردرها در ميان بگذاريم و صحت آن سنجيده شود. برخی از افراد با مجله « فوربز» همکاری و برخی ديگر همکاری نمی‌کنند.

در فهرست ميلياردرهای مجله «فوربز» اسامی افراد صاحب ثروت رده بندی می‌شود و نه خانواده‌هايی که به طور مشترک ثروت زيادی را در اختيار دارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG