لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۴

گروه ۲۰ و بحران مالی يونان


نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در جریان اجلاس گروه بیست
اجلاس سران ۲۰ کشور صنعتی جهان موسوم به گروه ۲۰ از روز پنجشنبه در شهر کان و به رياست قرانسه برگزار می شود و مسئله بحران مالی يونان، از اصلی ترين موضوعات اين گروه خواهد بود.فريدون خاوند، کارشناس امور اقتصادی در گفت وگو با راديو فردا، به ابعاد اين اجلاس و مسئله بحران مالی يونان پرداخته است.

آقای خاوند، گردهمايی دو روزه سران گروه بيست که امروز افتتاح می شود به صورتی غير منتظره زير تاثير بحران مالی يونان قرار گرفته است. اين بحران چه تغييراتی را در دستور کار گردهمايی امروز به وجود آورده است؟

«گروه بيست همان طور که می دانيد، مرکب از اقتصادهای صنعتی و اقتصادهای نوظهور است. ۸۵ درصد اقتصاد دنيا و دو سوم جمعيت جهان را در بر می گيرد و هدف اصلی اين گروه ، اعمال نوعی مديريت بر روابط اقتصادی بين المللی است.

نشست سران اين گروه که پنجشنبه و جمعه در شهر زيبای کان در ساحل مديترانه و به رياست فرانسه برگزار می شود، قاعدتا قرار است درباره مسائلی مثل اصلاح نظام پولی بين المللی، تقويت قوانين مالی، فراهم کردن زمينه مساعد برای رشد اشتغال يا مبارزه با فساد و مسائلی از اين قبيل مذاکره نمايد.

ولی با اوج گيری غافلگير کننده بحران مالی در يونان من فکر می کنم که اين دستور کار به احتمال زياد تحت الشعاع قرار گرفته است. در واقع نيکولا سرکوزی، رئيس جمهور فرانسه که ميزان اين نشست است، تمام هوش و حواسش متوجه وضعيت تازه ای است که از بعد از ابتکار تازه دولت يونان در مورد برگزاری رفراندم در اين کشور پيش آمده است.»

اگر بخواهيم به طور خلاصه به ماجرا نگاهی بياندازيم بايد بگويم که چهارشنبه گذشته سران منطقه يورو در بروکسل بر سر طرح کمک به يونان به توافق رسيدند. در برابر آن، نخست وزير يونان متعهد شد تا يک برنامه رياضت کشی اقتصادی را اجرا کند.

ولی دو روز پيش نخست وزير يونان به شکلی غافلگير کننده اعلام کرد که اجرای برنامه رياضت کشی به رفراندم گذاشته می شود.چرا تصميم به برگزاری رفراندم در يونان با چنين واکنش سختی از سوی ديگر رهبران منطقه يورو روبرو شده است؟

«بعد از توافق چهارشنبه گذشته که شما هم به آن اشاره کرديد، قرار شد که بلافاصله پس از آغاز اصلاحات در يونان، اولين بخش کمک های مالی اروپا در اختيار اين کشور قرار بگيرد تا يونان بتواند اقساط بدهی هايش را بپردازد.

ولی در وضعيت تازه انجام اصلاحات توام با رياضت کشی موکول به رفراندمی شده است که قرار است در اوايل ماه ژانويه برگزار شود و احتمال اينکه شهروندان يونانی به اين رفراندم پاسخ منفی بدهند خيلی زياد است.

در اين صورت اروپا بايد برای اعطای کمک به يونان که در گرو انجام اصلاحات است، بايد دستکم دو ماه ديگر دست نگه دارد و از همه مهمتر اينکه جواب رفراندم هم پا در هواست.

به عبارت ديگر همه رشته ها پنبه شده و يونان يک بار ديگر در معرض ورشکستگی قرار گرفته است.»

اين وضعيت تازه امکان خروج يونان از منطقه يورو را بالا نبرده است؟

«برای نخستين بار مسئولان ارشد در کشورهای عضو منطقه يورو، از جمله نخست وزير فرانسه، امکان بقای يونان را درمنطقه يورو زير سوال برده اند.مسئله اينجاست که يونان با وضعيت مالی در هم ريخته اش چطور می خواهد به پول قبلی خود يعنی – دراکما – برگردد؟

مشکل ديگر هم اين است که خروج احتمالی يونان از منطقه يورو، کل اين منطقه را به خطر می اندازد.از همين الان ايتاليا به شدت زير فشار مالی رفته است.

می بينيم که با توجه به مشکل يونان بعيد به نظر می رسد که کشورهای گروه بيست بتوانند امروز و فردا به دستور کاری بپردازند که برای آنها در نظر گرفته شده است.بحران يورو يکبار ديگر بر اين نشست سنگينی خواهد کرد.»
XS
SM
MD
LG