لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۴
روز دوشنبه درگيری ها ميان اسرائيل و نيروهای فلسطينی در غزه وارد چهارمين روز خود شد که در پی حملات نيروهای اسرائيلی، چهار فلسطينی کشته شدند. آمار تلفات اين چهار روز درگيری به ۲۵ تن رسيده و شمار زيادی هم زخمی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شاهدان عينی و نيروهای امدادی در شرق غزه می گويند، حتی پرواز هواپيماهای بدون سرنشين برفراز منطقه و شليک آن ها را ديده اند با اين حال، هنوز منبع خبری مستقلی پرواز هواپيماهای بدون سرنشين اسرائيلی و حمله آن ها را تاييد نکرده است.

نيروهای شبه نظامی فلسطينی روز دوشنبه پرتاب راکت به مناطق جنوب فلسطينی را ادامه دادند. بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل هم روز دوشنبه هشدار داد اگر پرتاب راکت ها متوقف نشود، دامنه حملات نظامی به غزه گسترش خواهد يافت.

به گزارش رويترز، روز دوشنبه هواپيماهای نظامی اسرائيلی دست کم ۱۰ حمله هوايی به باريکه غزه داشتند که مراکز پرتاب راکت و محل های مشکوک به انبار اسلحه را هدف قرار دادند. دو شبه نظامی و دو غيرنظامی در جريان حملات روز دوشنبه کشته شدند.

هر دو شبه نظامی کشته شده از شاخه نظامی جهاد اسلامی و يگان القدس بودند که در نزديکی خان يونس کشته شدند. ساعاتی بعد از اين حمله هم انفجار بزرگی در ابوسلميه انجام شد که در آن يک پسر ۱۵ ساله کشته شد و شش تن هم زخمی شدند. شاهدان عينی می گويند اين حمله کار يک هواپيمای بدون سرنشين بوده است.

حملات و درگيری ها در نزديکی جبليه هم روز دوشنبه باعث کشته شدن دو غيرنظامی ۶۵ ساله و ۳۵ ساله شد. نيروی نظامی اسرائيل در بيانيه ای گفته فقط به اهدافی که اقدام به راکت پراکنی کرده اند، حمله کرده است.

نيروهای نظامی اسرائيل می گويند شبه نظاميان از سپر انسانی استفاده می کنند و برای پرتاب راکت ها، از محله ها و منازل مسکونی استفاده می کنند که وقتی به حمله آن ها پاسخ داده می شود، غيرنظاميان هدف حمله قرار می گيرند.

درگيری ها در باريکه غزه از روز جمعه شروع شده و هنوز تمام نشده است. به گزارش امدادگران بيش از ۸۳ تن تاکنون در جريان اين حمله ها زخمی شده اند.

حمله راکتی نيروهای شبه نظامی به جنوب اسرائيل ادامه دارد و روز دوشنبه خانه مسکونی يک پيرزن در اشدود هدف قرار گرفت که فقط او را زخمی کرد و تلفات جانی در پی نداشت. به گفته نيروهای نظامی اسرائيلی، راکت ها فقط خانه ها و مغازه ها را هدف قرار داده و تلفات جانی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ۷۲ ساعت گذشته بيش از ۲۰۰ راکت از سوی باريکه غزه به سمت جنوب اسرائيل شليک شده است.

هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا حمله راکتی به جنوب اسرائيل را محکوم کرده و آن را «عملی تروريستی» خوانده است. وی همچنين از دو طرف خواسته آتش بس اعلام کرده و آرامش خود را حفظ کنند.

تشکيلات حماس به خبرگزاری فرانسه گفته است: «اين اسرائيلی ها بودند که آتش بس را نقض کردند و پيش از صحبت از هرگونه آتش بس، بايد اول اسرائيل حملات خود را متوقف کند.»

روز جمعه گذشته نيروهای اسرائيلی «ظهير القيسی»، رييس يکی از کميته های مقاومت را هدف حمله قرار داده و ازپادرآوردند. متعاقب آن شبه نظاميان شليک راکت به جنوب اسرائيل را شروع کردند. نيروهای اسرائيلی می گويند القيسی مسئول حمله های قبلی به اسرائيل بوده و مشغول برنامه ريزی برای انجام حمله ای ديگر بوده است.
XS
SM
MD
LG