لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۹

لیبرمن: برخی اروپایی‌ها برای آرام کردن اسرائیل حرف از تحریم ایران می‌زنند


آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل
وزیر خارجه اسرائیل روز یکشنبه در جمع دیپلمات‌های این کشور گفت که به نظر وی برخی از کشورهای اروپایی هنگامی که حرف از تحریم‌های ایران می‌زنند بیشتر به دنبال آرام کردن اسرائیل هستند تا توقف برنامه اتمی ایران.


آویگدور لیبرمن گفت: «برداشت من این است متاسفانه برخی از کشورهای اروپایی و رهبران آن وقتی که حرف از تحریم‌های ایران می‌زنند بیشتر به دنبال آرام کردن اسرائیل هستند تا توقف برنامه اتمی ایران.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای لیبرمن همچنین گفت: «من می‌خواهم صادقانه بگویم نیازی به آرام کردن ما نیست. چراکه هر تصمیمی که ما در این خصوص بگیریم، هم بر روی آن فکر می‌کنیم و هم تمامی ابعاد آن را بررسی خواهیم کرد.»

آویگدور لیبرمن از ملی گرایان افراطی و راست گرایان تندرو است که در دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو، هدایت وزارت خارجه را در دست دارد.

اسرائیل برنامه اتمی ایران را تهدیدی برای موجودیت خود می‌بیند و حرف‌هایی از احتمال حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران را هم پیش‌تر مطرح کرده است.

پس از آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ایران، آمریکا و اروپا بر تحریم‌های خود بر ایران افزوده‌اند و خواستار همکاری ایران با آژانس شده‌اند.

ایران گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را رد کرده و می‌گوید برنامه اتمی را برای تولید برق دنبال می‌کند و به دنبال دستیابی به بمب اتمی نیست.

آویگدور لیبرمن در سخنرانی خود گفت که اروپا باید از خود واکنش شجاعانه و سریع نشان دهد.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل هم چند روز پیش از کشورهای اروپایی خواسته بود تحریم‌هایی سخت و فلج کننده علیه ایران اعمال کنند و نگذارند زمان از دست برود.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین از تاکید و توجه کشورهای اروپایی و آمریکا بر تحریم‌های بیشتر ایران قدردانی کرده و در گفت‌و‌گو با شبکه رادیویی اسرائیل گفته بود: «به هر حال هیچ اقدامی را نباید از دستور کار کنار گذاشت ولی هنوز راه برای فشارهای سخت‌تر و شدید‌تر اقتصادی بر ایران وجود دارد.»

در همین حال مئیر داگان، رئیس پیشین موساد، در تازه‌ترین اظهار نظر در باره تصمیمات احتمالی دولت اسرائیل در قبال ایران گفته بود: «این همه جنجال در مورد نزدیک بودن گزینه نظامی، ممکن است نتایج معکوس به بار آورد و اگر سران ایران تا کنون اندک ملاحظاتی را نیز در تعامل با جهان رعایت کرده بودند، حال ممکن است چارچوب‌ها را شکسته و در حرکت در مسیر تصمیم‌گیری به سوی سوار کردن بمب اتمی با سرعت بیشتری پیش بروند.»
XS
SM
MD
LG