لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۶

آغاز مراسم بازخوانی کتاب مقدس مسیحیان در ایتالیا


اين مراسم که يک هفته طول می کشد از شبکه سراسری تلويزيونی رای ايتاليا پخش می شود. (عکس از epa)
ماراتن ختم کتاب مقدس مسيحيان، يا به عبارت ديگر باز خوانی کامل کتاب مقدس مسيحيان، با حضور پاپ بنديکت شانزدهم در ايتاليا از روز دوشنبه آغاز شده است.

اين مراسم که يک هفته طول می کشد از شبکه سراسری تلويزيونی «رای ايتاليا» پخش می شود. در اين مراسم که از روز يک شنبه آغاز شده است، پاپ، از دفتر و اقامتگاه شخصی خود، نخستين فصل از کتاب مقدس مسيحيان را به زبان ايتاليايی قرائت کرد.

بيش از هزار نفر از جمله روبرتو بنينی کارگردان و کمدين ايتاليايی برنده جايزه اسکارو فرستاده ای از طرف الکسی دوم، رهبر کليسای ارتدکس روسيه در اين مراسم، به خواندن تمامی کتاب مقدس مسيحيان خواهند پرداخت. همچنين رهبرانی از ساير اديان از جمله اسلام نيز در اين گردهمايی حضور دارند.

شايد حتی ايده چنين کاری در طول ۶۰ سال گذشته، با توجه به خواسته احزاب چپ ميانه در ايتاليا، در خصوص جدايی هر چه بيشتر دين از صحنه رسانه های جمعی، به خودی خود، بلوايی به پا می کرد که چنين هم شد.
بيش از هزار نفر از جمله روبرتو بنينی کارگردان و کمدين ايتاليايی برنده جايزه اسکارو فرستاده ايی از طرف الکسی دوم، رهبر کليسای ارتدکس روسيه در اين مراسم، به خواندن کتاب مقدس مسيحيان خواهند پرداخت.


اما اعترضات هواداران اين احزاب، در سايه قدرت و محبوبيت سيلويو برلوسکونی، نخست وزير ايتاليا، که يک رومن کاتوليک محافظه کار است، تاکنون هيچ نتيجه ای نداده است.

در هر صورت اين مراسم با قرائت متن هايی از فصل پيدايش توسط پاپ آغاز شد. پس از او، ايلاريون آلفی يف، فرستاده ی الکسی دوم، رهبر کليسای ارتدکس روسيه و سپس يک رهبر پروتستان ايتاليا به تبعيت از پاپ به ختم کتاب مقدس مسيحيان پرداختند.

ازديگر خوانندگان اين مراسم می توان به جوليو آندروتی، نخست وزير هفت باره ايتاليا، و موردکای لوی، فرستاده اسراييل به واتيکان نام برد.

در حالی که پاپ از دفتر و اقامتگاه شخصی خود به ختم بخش هايی از کتاب مقدس می پردازد، ديگر شرکت کنندگان اين مراسم، در کليسای باسيليکای صليب مقدس، که کليسايی متعلق به قرن چهارم ميلادی در رم است، اين مراسم را دنبال می کنند.

دراين مراسم که تا پنج روز ديگر ادامه خواهد داشت، کمدين مشهور، روبرتو بنينی، داستان هابيل و قابيل، پسران آدم را که در قرآن نيز به آنها اشاره شده، خواهد خواند.

بنينی، که همواره به داشتن موضع انتقادی نسبت به حزب کمونيست شهره بوده، با نگاهی طنز آلود در اين باره گفته است: کتابی است که در حضور نويسنده اش خوانده می شود.

صدها مرد و زن از هر دين و آيين از بيش از ۵۰ کشور جهان، بيش از هزار بخش کتاب مقدس را خواهند خواند که بالغ بر ۸۰۰ هزار کلمه است.

با اين حال، ريکاردو دی سنی، خاخام ارشد رم، که قرار بود به زبان عبری بخشی از کتاب مقدس را قرائت کند ، در اين مراسم حاضر نشد. وی گفت که « اين مراسم بيش ازحد کاتوليک شده است.» اين مراسم، هم زمان با گرد هم آيی اسقف های کاتوليک در رم، برگزار می شود.

گرد هم آيی اسقف های کاتوليک، که در اصطلاح به آن شورای کليسايی گفته می شود درباره اهميت کتاب مقدس در دنيای امروز بحث می کند. دنيايی که پاپ بنديکت شانزدهم در گفتگو با اسقف ها در روز يکشنبه از آن به عنوان دنيايی تهی از ايمان ياد کرد.

او گفت: «وقتی انسان ها خود را صاحبان مطلق خود و صاحبان خلقت می دانند، آيا می توان در چنين فضايی، جامعه ای آزاد ساخت که قلمرو عدالت و صلح باشد؟ نه، چنين فضايی به وجود نمی آيد. به رويدادهای امروز جهان نگاه کنيد تا خودبينی و نخوت ناشی از قدرت، خودخواهی، بی عدالتی، استثمار و خشونت را ببينيد.»

پاپ بنديکت شانزدهم از زمان برگزيده شدن به اين مقام در سال ۲۰۰۵، همواره، فقدان ماهيت مسيحيت در بيشتر کشورهای پيشرفته در اروپا را به باد انتقاد گرفته و خواستار بازگشت ارزش های اخلاقی به جوامع اروپايی شده است.
XS
SM
MD
LG