لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۹

«جلوگيری از برگزاری مراسم روز کارگر در سنندج»


نمایی از مسجد جامع سنندج
گزارش ها حاکی است همگام با روز اول ماه مه، روز جهانی کارگر در سنندج، شماری از کارگران قصد راهپيمايی داشتند که نه تنها به آن ها مجوز داده نشده، که با آنها برخورد هم شده است.

مسعود کردپور، از افرادی که می گويد در حاشيه اين مراسم حضور داشته، به راديو فردا می گويد: « طبق سنت های هر ساله که مراسم روز کارگر در بيشتر کشورهای جهان و در ايران هم برگزار می شود، در سنندج هم بسياری از اتحاديه های کارگری از وزارت کشور درخواست مجوز کردند ، تا بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی که می بايست مجوز برای کارگران صادر شود، متاسفانه وزارت کشور مجوز لازم را صادر نکرد.»

«کارگران سنندج نتوانستند برای راهپيمايی و اجرای مراسم روز کارگر مجوز دريافت کنند. لذا خود کارگران روز گذشته تجمعی را در خيابان انقلاب يا فيروز سابق در سنندج برگزار کردند و حدود ۲۰۰ نفر از کارگران به همراه خانواده هايشان تجمع کردند که با برخورد نيروهای امنيتی و لباس شخصی ها مواجه شدند.»

«پس از گذشت ساعتی از مراسم به دليل هجوم نيروهای امنيتی ، مراسم به تشنج کشيده شده و تجمع کنندگان متفرق شدند. و برخی از کارگران هم متاسفانه بازداشت شدند.»

شما خودتان زمانی که نيروی انتظامی برای متفرق کردن تجمع کنندگان روز جهانی کارگر مداخله کرد، در محل حضور داشتيد؟

بله. من خودم در آنجا حضور داشتم. البته در خود مراسم نبودم ولی در حاشيه مراسم حضور داشتم.شاهد بودم که نيروی انتظامی مثل دفعات قبل که با هر تجمعی برخورد می کند، به تجمع کنندگان حمله ور شد و آنها را متفرق کرد. گر چه حتی اگر تجمعات قانونی هم باشد به آنها حمله می شود.

شما اشاره کرديد که در خود مراسم حضور نداشتيد و درحاشيه مراسم حضور داشتيد. منظورتان ازحاشيه مراسم دقيقا چيست؟

ما برای اينکه گزارش تهيه کنيم و ناظر مراسم باشيم در آنجا حضور داشتيم.

دقيقا می دانيد چه تعداد از افرادی که در آنجا حضور داشتند دستگير شدند؟

آنها بيشتر می خواستند مراسم به طور تمام و کمال برگزار نشود و تجمع بيشتر از آن گسترده نشود. نگران بودند که مردم همراهی کنند و مراسم به صورت گسترده تری ادامه پيدا کند و شهروندان بيشتری به مراسم بپيوندند. به همين دليل هم اين مراسم به صورت مختصری برگزار شد.

هنوز آمار دقيقی از افرادی که بازداشت شده اند وجود ندارد که چه تعداد افراد بودند و اسامی شان هنوز مشخص نيست.
XS
SM
MD
LG