لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۶
وزیر نفت عراق و رئیس موقت اوپک با اشاره به تنش موجود میان ایران و کشورهای غربی و نیز کشورهای حوزه خلیج فارس، می‌گوید اعضای اوپک نباید وارد بازی‌های سیاسی شوند.

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا،عبدالكریم اللعیبی، وزیر نفت عراق در دیدار با محمد رضا رحیمی،معاون اول رییس جمهوری ایران، گفت: «تلاش ما این است كه سازمان اوپک در امور سیاسی وارد نشود چرا كه نفت موضوعی حیاتی و استراتژیک برای دنیا به شمار می‌رود و ما در راستای تامین منافع كشورهای صادر كننده نفت تلاش خواهیم كرد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عراق که از ابتدای سال جاری میلادی، ریاست موقت اوپک را عهده دار است، تلاش دارد جایگاه خود در این سازمان را تثبیت کند. وزیر نفت عراق هفته پیش گفته بود به تهران سفر می‌کند تا در مورد احتمال هرگونه بسته شدن تنگه هرمز هشدار دهد. خبرگزاری‌های دولتی در ایران از این که آیا در گفت وگوهای آقای لعیبی این مسئله مطرح شده یا نه، گزارشی منتشر نکرده‌اند.

هفته گذشته هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق در پاسخ به سئوالی درباره هشدارهای ایران به کشورهای خلیج فارس در خصوص جایگزین کردن نفت ایران در صورت تحریم گفته بود: «میان ایران و کشورهای منطقه بحران اعتماد وجود دارد. تصمیم‌هایی که کشورهای منطقه می‌گیرند در حیطه حاکمیت ملی آنهاست و به این معنی نیست که آنها برخلاف منافع ایران هستند.»

طبق گزارش‌هایی که در هفته‌های اخیر منتشر شده، مسئله نفت و نحوه دریافت وجوه آن برای ایران به یک مشکل جدی تبدیل شده است. پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، این مسئله مطرح است که ایران پول فروش نفت خود را به چه شکلی تحویل بگیرد. ضمن این که اتحادیه اروپا هم اعلام کرده است در حال بررسی راه‌هایی برای تحریم نفت ایران است.

از سوی دیگر در حالی که تهران گفته بود کسی جایگزین نفت ایران نخواهد شد، عربستان سعودی اعلام کرد حاضر است خلاء نفت ایران در بازارهای جهانی را پر کند. موضع عربستان سعودی با واکنش وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همراه شد و علی اکبر صالحی، تصمیم عربستان را «نادرست» خواند.

همچنین ایران به کشورهای حاشیه خیلج فارس هشدار داد وارد این معادله نشوند و در بازار نفت و جایگزینی نفت ایران دخالت نکنند. کارشناسان حوزه انرژی به رویترز گفته‌اند در صورت تحریم نفت ایران، باید دیگر کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت توافق کرده و این خلاء را پرکنند در غیر این صورت، قطع نفت ایران از بازارهای جهانی به افزایش چشمگیر قیمت نفت خام منتهی می شود.

از زمان اعلام تحریم بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا، بازار طلا و ارز در ایران دچار افت و خیزهای زیاد شده و در آخرین گزارش‌ها، اعلام شد قیمت سکه از مرز یک میلیون تومان گذشته است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG