لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۰

حاشيه های تازه پس از انتخاب سرمربی موقت تيم ملی اميد


علی کفاشیان، رییس فدراسیون فوتبال
با اعلام نام هومن افاضلی، مربی پيشين تيم ملی فوتبال در دوران «برانکو ايوانکوويچ» و «علی دايی»، به عنوان سرمربی موقت تيم ملی اميد تا گزينش يک مربی خارجی، هياهويی ميان اهالی فوتبال رخ داد که به کناره گيری و يا اعتراض اعضای کميته فنی تيم های ملی انجاميد و ماجراهای دنباله داری در پی داشت.

در حالی که نمايش و نتايج ناموفق تيم ملی اميد در بازی های آسيايی گوآنگجو به رفتن غلامحسين پيروانی از سرمربيگری تيم ملی اميد منجر شد، در فاصله ای اندک - ۲۳ فوريه - تا نخستين بازی ايران با قرقيزستان در راه المپيک ۲۰۱۲ لندن، به رای علی کفاشيان، رييس فدراسيون فوتبال، هومن افاضلی عهده دار مسئوليت و به قول کفاشيان، «جمع کردن تيم ملی» با دستياران پيشين شد.

رييس فدراسيون فوتبال در مورد نااميدی از شکستن طلسم ۳۶ ساله راهيابی به المپيک با شرايط پيش آمده به خبرگزاری دانشجویان ایران، ايسنا گفت: «چرا منفی فکر می ‌کنيد؟ ما هنوز مرحله مقدماتی را هم آغاز نکرده‌ ايم. از يک سال و نيم پيش تيم ما شکل گرفته و تمرين کرده است. برای انتخابی المپيک هم تقريبا همان تيم گوانگجو را اعزام خواهيم کرد. بنابراين بايد اميدوار باشيم.»

فريدون معينی، به عنوان رييس کميته فوتبال پايه و مسئول چنين گزينش هايی، به سيمای جمهوری اسلامی گفت که هر انتخابی در فوتبال ايران با اعتراض هايی همراه است و به عنوان مثال منصور ابراهيم زاده (عضو معترض کميته فنی تيم های ملی) همان اعتراضی را می کند که در زمان انتخاب خودش برای گزينش او در سرمربيگری تيم ملی عنوان شد.

دوران سرمربی گری ابراهيم زاده در تيم ملی در شروع رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ بود که با تساوی بدون گل تيم ملی با سوريه در تهران، او به همراه افشين پيروانی بدون حکم برکنار شدند و بعدها اعلام شد که به دستور محمود احمدی نژاد، علی دايی سرمربی شد و دايی هم پس از شکست ايران از عربستان سعودی در تهران به دستور احمدی نژاد برکنار شد.

«نه مربی، نه سرمربی و فقط وظیفه جمع کردن تیم»

کفاشيان در پاسخ به معترضان در کميته تيم های ملی به خبرگزاری ايسنا گفت: «آقای افاضلی تنها وظيفه جمع کردن تيم را دارد و سرمربی اميد نيست. ولی کميته فنی هم تنها بايد کار سرمربی را ارزيابی کند و به او مشورت دهد.» اميرقلعه نويی سرمربی تيم سپاهان و يکی از اعضای کميته فنی تيم های ملی پيش از گفته رييس فدراسيون با اعلام اين که کميته فنی تصميم گير است و نه مشورت دهنده، از عضويت در اين کميته به طور شفاهی کناره گيری کرده بود.

کفاشيان افزود که افاضلی نه مربی و نه سرمربی‌ است و تنها وظيفه جمع کردن تيم را دارد، و در تاييد وضعيت بلاتکليف تيم ملی اميد گفت: «برای ما گزينه داخلی يا خارجی چندان تفاوتی ندارد و فقط می ‌خواهيم هرچه زودتر نام سرمربی بعدی را اعلام کنيم تا وضعيت تيم از بلاتکليفی خارج شود. ما تمام کارها را با هماهنگی کميته ملی المپيک انجام می ‌دهيم و اصلا به دليل اختلاف با کميته ملی المپيک بود که نتوانستيم با غلامحسين پيروانی ادامه دهيم.»

در پی اعلام نام هومن افاضلی به عنوان سرمربی موقت تيم ملی اميد، مهدی تاج به عنوان نايب رييس فدراسيون فوتبال اعلام کرد که از اين تصميم بی اطلاع است. کفاشيان در اين مورد هم گفت: «زمانی که جلسه کميته تيم‌های ملی تشکيل شد، آقای تاج در مسافرت بودند و به همين دليل از جريان اين انتخاب اطلاعی نداشتند.»

«استخدام مربی فضايی»

به گزارش ايسنا، «کفاشيان از پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نام مربيان خارجی طفره رفت و گفت: با مربيانی از يکی از کشورهای دنيا مذاکره کرده‌ايم. از يکی از قاره‌های کره زمين برای سرمربيگری تيم ملی مذاکره کرده‌ايم و اگر قرار باشد خبرنگاران را راضی کنيم شايد از فضا هم مربی بياوريم.»

در حالی که فريدون معينی مدعی شده است که مساله گزينش سرمربيان تيم های ملی پايه از جمله تيم ملی اميد در کميته فنی تيم های ملی مطرح شده، اما تصميم گيری با اين کميته نيست، امير قلعه نويی اعلام کرد که اگر چنين است او ديگر عضويت اين کميته را ندارد زيرا در ابتدای اين کميته صحبت های ديگری شده بود.

منصور ابراهيم زاده هم به ايسنا اعلام کرد که درباره انتخاب سرمربی جديد برای تيم‌های ملی بزرگسالان، اميد و جوانان مشورتی با اعضای کميته فنی نشده است و اگر قرار باشد تصميم ها بدون مشاوره با اعضا باشد، بهتر است اعضا در جلسات شرکت نکنند.

او همچنين گفت که از نقش اين کميته در فدراسيون فوتبال بی خبر است و تصميم‌های اخير در جای ديگری گرفته شده است.

سرمربی تيم ذوب آهن، نايب قهرمان آسيا و پيشتاز ليگ برتر ايران، همچنين گفت: «در تصميم‌های فدراسيون که قطع همکاری با «اکبر محمدی»، سرمربی تيم ملی نوجوانان و انتقال «علی دوستی مهر» به تيم نوجوانان بود، هيچ دخالتی نداشتيم. اين تصميم‌ها در کميته فنی گرفته نشد و کميته تنها نظراتش را درباره اين مربيان بيان کرد. درباره غلامحسين پيروانی هم به اين نتيجه رسيده بوديم که او خود با اشرافی که نسبت به فوتبال کشور و شناختی که از مسير تيم اميد دارد، ابتدا نظرش را درباره ماندن يا رفتن بگيرد و سپس کميته نظر نهايی را اعلام کند.»

ابراهيم زاده در مورد نقش مشورتی و نه تصميم گيری کميته فنی هم تاکيد کرد: «بدون ‌شک، مشورت کردن با انتخاب کردن فرق می کند و بايد ديد طبق آيين‌نامه فدراسيون چه مسئوليتی برعهده کميته فنی است. اگر قرار باشد، بدون اطلاع و مشورت با اعضا، تصميم‌های فنی گرفته شود، بهتر است در جلسات شرکت نکنيم.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG