لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۵

رویترز: نیمی از نفتکش های ایرانی به منبع ذخیره نفت تبدیل شده اند


خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی و به نقل از منابع آگاه می گوید نیمی از نفتکش های دریایی ایرانی در مواجهه با تحریم ها در خلیج فارس لنگر انداخته و به جای تحویل نفت، به نوعی ذخیره روی آب تبدیل شده اند. دو منبع آگاه کشتیرانی در ایران گفته اند تحریم و کاهش خرید نفت، تحویل نهایی را با مشکل روبرو کرده است.

اين گزارش می گويد منابع آگاه خبر داده اند، بندر خارک در حال حاضر ميزبان ۱۴ نفتکش بزرگ است که هرکدام نزديک به دو ميليون بشکه نفت خام بارگيری کرده اند ولی مجبور شده اند لنگر بياندازند و مقصدی نداشته باشند. رويترز می گويد شرکت ملی نفت ايران نزديک به ۲۵ نفتکش دارد.

همچنين اين گزارش گفته ۹ نفتکش ديگر ايرانی که هرکدام ظرفيت حمل يک ميليون بشکه نفت خام را دارد هم بدون توقف و مقصد، لنگر انداخته و درجا مانده اند. رويترز در اين گزارش محاسبه کرده ايران نزديک به ۵۶ درصد از ظرفيت انتقال نفت خام خود را به ذخيره آن اختصاص داده، بدون اين که برای آن هدف خاصی داشته باشد.

یک منبع آگاه از فعالیت های نفتی ایران به رویترز گفته است: «این چیز جدیدی نیست. الان بیش از دوماه است که ایران نفت ذخیره در خارک را که دیگر جایی برای نگهداری آن ندارد، به نفتکش ها منتقل می کند.»

بانک مرکزی ایران اخیرا آماری از وضعیت تولید نفت کشور از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۸۹ منتشر کرد حاکی از این که تولید نفت ایران در فاصله این سال‌ها از ۴ میلیون و ۵۷ هزار بشکه در روز به ۳ میلیون و ۵۳۶ هزار بشکه در روز تنزل کرده است.

ایران پیشتر در خبرهایی اعلام کرده بود که صادرات نفت خود به اروپا از جمله یونان را متوقف کرده که از سوی دیگر تایید نشده بود. اسپانیا هم گفته بود خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

«مارلين هولزنر»، سخنگوی انرژی کميسيون اروپا در واکنش به خبر قطع صادرات نفت ايران به اروپا پشتر گفته بود: «شماری از کشورهای عضو اتحاديه اروپا از قبل واردات خود را کم کرده بودند. بريتانيا، اتريش و پرتغال از قبل واردات خود را کم کرده بودند. در مورد فرانسه، اطلاعات دقيق و رسمی و به روز در اختيار نداريم ولی مديرعامل شرکت نفت توتال فرانسه پيشتر اعلام کرده بود هرگونه واردات نفت از ايران را متوقف کرده است.»

بريتانيا، اتريش و پرتغال در فاصله ژانويه تا سپتامبر سال ۲۰۱۱، دی ماه ۱۳۸۹ تا شهريورماه ۱۳۹۰، هيچ گونه واردات نفت از ايران نداشته اند. بلژيک، جمهوری چک و هلند در همين فاصله ۲.۳۸ ميليون تن نفت خام از ايران خريداری کرده اند ولی خريد نفت از ايران را متوقف کرده اند. به گفته مارلين هولزنر، ايتاليا، اسپانيا و يونان هم در حال حاضر مشغول کاهش واردات نفت خود از ايران هستند.

اتحاديه اروپا پس از تصویب تحریم نفت ایران، اعلام کرد که به منظور کاهش فشار اقتصادی بيشتر به کشورهايی که از ايران نفت وارد می‌کنند، تا يکم ژوييه سال ۲۰۱۲ به آنها فرصت داده شده تا به قراردادهای موجود با ايران پايان دهند.
XS
SM
MD
LG