لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۲۴

کاندوليزا رايس، وزير خارجه آمريکا، در سفری غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده، وارد بغداد شد تا با مقامات عراقی ديدار کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، لو فينتور، سخنگوی سفارت آمريکا در بغداد اعلام کرد کاندوليزا رايس، وارد عراق شده و به سفارت آمريکا واقع در منطقه سبز شهر بغداد رسيده است.


سفر وزير خارجه آمريکا، يک روز پس از اقدام کنگره آمريکا در مقابله با فرستادن بيش از ۲۱ هزار نيروی نظامی به عراق، انجام می شود.


درگيری ها و جنگ های داخلی در عراق و جنگ بين شبه نظاميان، در سال گذشته بيش از ۳۴ هزار کشته در پی داشته است.


روز جمعه گذشته، نوری المالکی، نخست وزير عراق، در گفت و گو با جرج بوش، رييس جمهور آمريکا خبر داد که استراتژی تازه آمريکا در عراق به درستی پيش می رود و نيروهای نظامی عراقی در کنار نيروهای آمريکايی، تمامی شورشيان و شبه نظاميان را دستگير می کنند.


سفر وزير خارجه آمريکا، يک روز پس از اقدام کنگره آمريکا در مقابله با فرستادن بيش از ۲۱ هزار نيروی نظامی به عراق، انجام می شود

اين در حالی است که در واشينگتن، کنگره آمريکا با نقشه فرستادن نيروهای اضافی به عراق مخالف است و مجلس نمایندگان آمريکا، با صدور يک قطعنامه غيرالزام آور، به سياست های استراتژيک و نظامی در عراق، اعتراض کرده است. این قطعنامه قرار است در سنا نیز به رای گذاشته شود.


هری ريد، نماينده نمايندگان سنا از حزب دموکرات، خبر داد سنا به دنبال اقدام ديگری است که سياست های آمريکا در عراق را نقد کند.


اين در حالی است که سياست های آمريکا در برابر ايران نيز تهاجمی تر شده و رييس جمهوری آمريکا، دستور داده با نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی ايران در عراق نيز برخورد شود.


برخی از کارشناسان، خبر داده اند که ممکن است افزايش نيرو در عراق و خليج فارس، پيش زمينه ای برای حمله به ايران باشد.


رييس جمهور آمريکا اقدام نظامی عليه ايران را رد کرده است.


نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان آمريکا نیز جمعه گذشته، خبر داد در مجلس نمايندگان قطعنامه ای الزام آور تصويب می شود که تاکيد کند رييس جمهور آمريکا برای حمله به ايران بايد از کنگره اجازه بگيرد.


XS
SM
MD
LG