لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۹

سرحدی‌زاده: وقتی چپ‌ها را جارو می‌کردند، هاشمی هم به آن کمک کرد


ابوالقاسم سرحدی‌زاده، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و وزیر کار سابق دولت با عنوان اینکه «تردید دارم در شرایط فعلی اصلاح طلبان بتوانند تغییری ایجاد کنند»، گفت: «در زمان مجلس چهارم هم عده‌ای می‌گفتند لیبرال‌ها دارند می‌آیند و به آقای خوئینی‌ها و کروبی گفتم از الان تکلیف خودتان را روشن کنید ولی‌‌ همان موقع هم عده‌ای زدند زیر انتخابات و چپ‌ها را جارو کردند و گذاشتند کنار. آقای هاشمی هم به آن جریان کمک کرد و آنچه الان برسرش می‌آید، نتیجه کارهای خودش است.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای سرحدی‌زاده در مورد اینکه چرا این مدت سکوت کرده و قرار است چه کاری در پیش بگیرد گفته است: «امروز من اگر حرفی نمی‌زنم به این خاطر است که از اینکه یک کلمه بگویم و بی‌بی سی و مانند آن این‌حرف‌ها را بگیرند و از آن سوء استفاده کنند، وحشت دارم. وضعیت خیلی پیچیده است، نه می‌شود خاموش نشست، نه می‌شود حرف زد و نه می‌شود بعضی چیز‌ها را تحمل کرد. مردم نیز آگاهیشان عمیق است، می‌دانند بر هم زدن وضعیت فعلی، منتهی به سوءاستفاده کسانی خواهد شد که هیچ اعتقادی به اسلام و انقلاب ندارند.»

وی گفته است: «در جریان انتخابات مجلس چهارم عده‌ای می‌گفتند لیبرال‌ها دارند می‌آیند، به کسانی رای ندهید که از رادیو اسرائیل صدایشان به گوش می‌رسد. آن زمان همچنین برخی می‌گفتند که هر کسی هرچه می‌خواهد بگوید، ما به کسی نیاز نداریم. از‌‌ همان موقع زدند زیر انتخابات و همه چپ‌ها را جارو کردند و گذاشتند کنار. آن موقع غفلت کردیم، باید محکم جلویشان را می‌گرفتیم.»

وی با انتقاد با برخی از مواضع سیاستمداران پس از انتخابات، به برخی اظهار نظرهای انتخاباتی از جمله سخنان طائب اشاره کرده و هم‌چنین گفته است: «آقای خاتمی هم صحبت‌هایی کرده که حرف‌های خوبی هم نبوده است. گفته بیایید همدیگر را ببخشیم. چه کسی چه کسی را ببخشد؟ هاشمی (رفسنجانی) هم با موتلفه جلسه‌ گذاشته و در آن جلسه گفته شده اصلاحات‌زاده‌های حلال‌زاده می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. آقای مطهری هم که حرف‌هایی زده، سرخود حرف نمی‌زند، گفته شده محفلی درست کند تا اینها بیایند.»


با این وضعیت، حضور طیفی از اطلاح طلبان در انتخابات معنا ندارد

آقای سرحدی‌زاده درباره وضعیت اصلاح‌طلبان و حضورشان در انتخابات آینده (مجلس شورای اسلامی) گفته است: «مجموعاً می‌توان گفت که اصلاح‌طلبان خواستار یک سلسله آزادی‌ها هستند و جامعه را باز‌تر می‌بینند. طیفی از اصلاح‌طلبان بعد از انتخابات اخیر رنجیده خاطر شدند و بعید می‌دانم با این وضعیت اصلاً حضورشان معنا داشته باشد.»

وی گفت: «این بدان معنا نیست که اصلاح‌طلبان خواستار یک انقلاب دوباره‌اند. اصلاً چنین چیزی نمی‌خواهند و نمی‌خواهند خدای نکرده نظام اسلامی سقوط کند، ولی مشابهتی بین وضع موجود با انقلاب و آرمان‌های امام (آیت الله خمینی) نمی‌بینند.»

برخی اصولگرایان با اسلام ناب، بی‌‌‌نهایت فاصله دارند

وی در انتقاد از وضعیت موجود گفته است: «برخی اسم وضعیت موجود را اصولگرایی می‌گذارند. گرایش‌های منحط مذهبی ـ که در طول تاریخ وجود داشته ـ نوعی از ارتجاع است اما انقلاب امام (آیت الله خمینی) یک حرف دیگری بود که دنیا را تکان داد.»

آقای سرحدی‌زاده گفته است: «جریانی وجود دارد که اعتقادی به انتخابات ندارد و انتخابات برایشان یک ظاهرسازی بیش نیست. در حالی که امام با صدای بلند فریاد زد که بالا‌ترین رای، متعلق به مردم است. بنابراین اینها نمی‌توانند از آن عدول کنند. هرچند در برخی اعتقاداتشان هیچ شباهتی به اسلام ندارد و برخی اصولگرایان با اسلام ناب بی‌‌‌نهایت فاصله دارند.»

وی با انتقاد از مجلس فعلی گفته است: «امام تکلیف مجلس را مشخص کرد، در راس قدرت‌ها قدرت ملت است و مجلس باید عصاره فضایل ملت باشد، اما این مجلس را ببینید، برخی هر کاری می‌خواهند می‌کنند و مجلس هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد.»

دولت حرف می‌زند اما واقعیت چیز دیگری است

ابوالقاسم سرحدی‌زاده گفته است: «در جامعه باید اعتماد وجود داشته باشد و مردم بتوانند اعتماد کنند، از ۱۰ درصدی بودن رشد اقتصادی سخن می‌گویند، در حالی که مراکز تحقیقاتی داخلی و بین‌المللی می‌گویند این رشد اقتصادی صفر بوده است، با وجود این شرایط کدام ‌یک را باید باور کرد.»

وی افزود: «بدون باور چگونه می‌توانیم، قضاوت کنیم. در مورد بیکاری هم همینطور. می‌گویند ۱.۷ میلیون شغل ایجاد کرده‌ایم، از آن طرف مراکز آماری آمار دیگری ارائه می‌دهند. حرفی می‌زنند، اما واقعیت‌ها چیز دیگری است.»

وی همچنین در مورد طرح موسوم به هدفمندی یارانه‌ها یا طرح حذف سوبسید‌ها و پرداخت نقدی آنها به مردم گفته است: «این طرح، بسیار اساسی و مهم است، اما اینکه بخواهند با هیاهو و سر و صدا و شلوغی آن را جا بیاندازند درست نیست، باید سال‌های متمادی، کار‌شناسان و اقتصاددانان روی آن کار کنند، تنها این‌که یکی شعار بدهد و از فردایش شروع کنند عاقلانه نیست.»

آقای سرحدی‌زاده که در حال حاضر ۶۶ سال دارد، در دولت میرحسین موسوی وزیر کار و همچنین سه دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG