لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۲

درخواست از ايران برای توقف حکم اعدام کشيش جوان ايرانی در رشت


یوسف ندرخانی
جان بينر، رييس مجلس نمايندگان آمريکا و ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا روز چهارشنبه از ايران خواستند حکم اعدام يوسف ندرخانی، کشيش مسیحی ايرانی را که طبق رای دادگاهی در رشت به مجازات اعدام محکوم شده را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان بينر گفت: «به مقامات ايران اعلام می کنم دست از اين راه تاريکی که می روند بردارند و حکم يوسف ندرخانی را لغو کرده و او را بدون قيد و شرط و خيلی سريع آزاد کنند.»

دو سال پيش در ماه ژوئن، يوسف ندرخانی کشيش ايرانی پيرو کليسای انجيلی و همسرش که هر دو از اسلام به مسيحيت گرويده اند در شهر رشت بازداشت شدند. دادگاه آقای ندرخانی را به «ترک دين سازماندهی» و «دعوت ساير مسلمانان به مسيحيت»، «ايجاد يک کليسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم کرده است.

ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا هم روز چهارشنبه ۲٨ سپتامبر طی بيانيه‌ای از گزارش‌هايی مبنی بر احتمال اعدام کشيش يوسف ندرخانی در ايران به شدت ابراز تاسف کرد.

به گزارش سايت وزارت خارجه بريتانيا در ايران، آقای هيگ در بيانيه خود گفته است: «گزارش هايی درباره اين که کشيش يوسف ندرخانی، رهبر يکی از کليساهای ايران، پس از امتناع از دستور دادگاه عالی ايران مبنی بر بازپس گرفتن اعتقادات مذهبی خود ممکن است به زودی اعدام شود به شدت من را متأثر کرده است. اين نشان دهنده تمايل رژيم ايران به عدم پايبندی به قوانين اساسی خود و تعهدات بين‌المللی [اين کشور] برای رعايت آزادی مذاهب است. من به شجاعت کشيش يوسف ندرخانی که هيچ عمل خلافی مرتکب نشده، ادای احترام می‌کنم و از مقامات ايرانی می‌خواهم تا مجازات وی را لغو کنند.»

وبسايت «اتحاد مسيحيان جهان» که مقر آن در لندن است هم طی بيانيه ای از مقامات جمهوری اسلامی ايران خواسته تاحکم اعدام را متوقف کرده و اين کشيش جوان را آزاد کنند.

«کری کاکونده» مسئول امور مطبوعاتی اين مرکز به راديو فردا گفت: «طبق اطلاعات تاييد شده ای که ما در دست داريم، روز چهارشنبه بار ديگر تيم دفاعی يوسف ندرخانی به دادگاه مراجعه کرده و دفاع خود را مطرح کرده اند. بار ديگر قاضی درخواست کرده که آقای ندرخانی اعتقادات مذهبی خود را پس بگيرد ولی يوسف ندرخانی زير بار آن نرفته و آن را رد کرده است.»

خانم کاکونده افزود: «قاضی دادگاه می گويد وی قبل از گرايش به آيين مسيحيت مسلمان بوده و در نتيجه مرتکب خروج از دين شده و مستحق مجازات است.»

يوسف ندرخانی که در حال حاضر بيش از ۳۰ سال سن دارد، در زمانی که ۱۹ سال داشته به آيين مسيحيت گراييده و در سال های اخير، کشيش کليسايی کوچک به نام «کليسای ايران» بوده است.

به گفته خانم کاکونده، در هفته جای سه بار آقای ندرخانی به دادگاه رفته و در هر سه جلسه قاضی دادگاه از او خواسته از اعتقاد خود برگردد.

پس از اعلام رای دادگاه بدوی در رشت برای حبس ابد برای همسر ندرخانی و اعدام برای خودش، ندرخانی و همسرش تقاضای تجديد نظر کردند که دادگاه تجديد نظر پرونده را به رشت پس فرستاد. همسر آقای ندرخانی که به حبس ابد محکوم شده بود، در حال حاضر از زندان آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وکيل مدافع آقای ندرخانی گفته بود چندی پيش دادگاه رشت حکم اعدام را لغو کرد ولی در روزهای اخير گزارش هايی منتشر شده که می گويد حکم اعدام بار ديگر تاييد شده و قرار است برای اجرای ابلاغ شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG