لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۲

مخالفان، دولت آذربایجان را به تقلب متهم کردند


رهبران احزاب مخالف در جمهوری آذربايجان گفتند: پيروزی چشمگير «الهام علی اف» در انتخابات رياست جمهوری اين کشور، توهين به ملت جمهوری آذربايجان است.(عکس: Turan)

رهبران احزاب مخالف در جمهوری آذربايجان روز پنجشنبه گفتند که پيروزی چشمگير « الهام علی اف» در انتخابات رياست جمهوری اين کشور، توهين به ملت جمهوری آذربايجان است.


اين انتخابات که نتيجه آن، تسلط خانواده علی اف بر اين کشور نفت خيز را برای پنج سال ديگر تمديد کرد، از سوی احزاب مخالف دولت تحريم شده بود.


بخش نظارت بر انتخابات سازمان همکاری و امنيت اروپا روز پنجشنبه با انتشار بيانيه ای اعلام کرد: به رغم پيشرفت چمشگير در زمينه رعايت موازين دموکراتيک در اين انتخابات، اين موازين کاملا رعايت نشده است.


در اين بيانيه، همچنين به فقدان رقابت جدی و بحث های سياسی زنده و پرنشاط در رسانه ها، اشاره شده است.


کميسيون انتخابات آذربايجان، الهام علی اف را با ۸۹ در صد آرا، برنده انتخابات روز چهارشنبه اعلام کرد.
رهبران احزاب و گروه های مخالف حکومت در يک کنفرانس خبری مشترک، دولت جمهوری آذربايجان را به تقلب در آرا و ارقام انتخاباتی متهم کردند.


عيسی قمبر، رهبر حزب مساوات، گفت:« دولت هيچ احترامی برای مردم قائل نيست، تا حدی که آنها حتی سعی نکردند که روش های برگزاری انتخابات دموکراتيک را تقليد کنند.»


پيشتر، در مورد پيروزی الهام علی اف که پدرش حيدر علی اف به مدن چند دهه بر اين جمهوری حکومت می کرد، هيچگاه ترديدی وجود نداشت.بخش نظارت بر انتخابات سازمان همکاری و امنيت اروپا روز پنجشنبه با انتشار بيانيه ای اعلام کرد: به رغم پيشرفت چمشگير در زمينه رعايت موازين دموکراتيک در انتخابات، اين موازين کاملا رعايت نشده است.

به اين ترتيب، الهام علی اف برای دور دوم بدون رقابتی جدی، رياست جمهوری آذربايجان را در دست خود خواهد داشت؛ کشوری که در نقطه ای استراتژيک در حاشيه دريای خزر و آسيای مرکزی واقع شده است و آمريکا و روسيه برای نفوذ بيشتر بر منابع نفت و انتقال انرژی بر سر آن درگير رقابتی جدی هستند.


احزاب مخالف دولت می گويند کنترل مطلق حکومت بر رسانه ها و فقدان ابزارهای دموکراتيک در اين کشور، عملا شرکت در انتخابات را بيهوده کرده است.


عوض تميرهان، رهبر حزب ليبرال، گفت:« اين رهبری مشروعيت ندارد و نتايج انتخابات، منعکس کننده نظر و اراده ملت جمهوری آذربايجان نيست.»


در مقابل، دولت به رونق اقتصادی سال های اخير در اين کشور اشاره می کند و مدعی است که وضعيت مالی و معيشت بسياری از خانواده های کم درآمد در مناطق روستايی بهبود پيدا کرده و به اين دليل، آقای علی اف از محبوبيت واقعی برخوردار است.


گروه های مدافع حقوق و آزادی های مدنی می گويند کيش شخصيت دوران حيدرعلی اف، حتی پنج سال پس از مرگ وی هنوز ادامه دارد و در چنين شرايطی، ابراز مخالفت با حکومت کار بسيار دشواری است.


در این میان، صاحب نظران به ضعف و کاستی های گروه های مخالف دولت اشاره می کنند و می گويند مخالفان نتوانسته اند اختلافات خود را کنار بگذارند و يک نامزد واحد برای رقابت با آقای علی اف معرفی کنند.


روزنامه « آزاد ليق» که جزو مطبوعات مخالف دولت است، روز پنجشنبه در واکنش به نتايج انتخابات با تيتر درشت « رای گيری شرم آور» منتشر شد.


اين در حالی بود که مطبوعات دولتی و طرفدار دولت روز پنجشنبه به خاطر اعلام تعطيلی عمومی در پی برگزاری انتخابات منتشر نشدند.


سازمان همکاری و امنيت اروپا پيش از اين در مورد نحوه تدارک کار انتخابات رياست جمهوری آذربايجان انتقاداتی را مطرح کرده بود.


سياستمداران مخالف دولت جمهوری آذربايجان، کشورهای غربی را متهم می کنند که به خاطر حفظ روابط حسنه با دولت اين کشور و ادامه قراردادهای مربوط به انرژی، نقض دموکراسی در جمهوری آذربايجان را ناديده می گيرند.


جمهوری آذربايجان با ۸.۳ ميليون نفر جمعيت که اکثر آن را مسلمانان شيعه تشکيل می دهند، در موقعيت استراتژيکی بين غرب و شرق و درست بين مرزهای ايران وروسيه قرار دارد.


سياستمداران مخالف دولت جمهوری آذربايجان، کشورهای غربی را متهم می کنند که به خاطر حفظ روابط حسنه با دولت اين کشور و ادامه قراردادهای مربوط به انرژی، نقض دموکراسی در جمهوری آذربايجان را ناديده می گيرند.

جنگ ماه اوت بين روسيه و گرجستان باعث افزايش نگرانی غرب در مورد امنيت راه های انتقال انرژی از آسيای مرکزی به اروپا شده است که اکثرا از مسير قفقاز و از جمله خاک جمهوری آذربايجان عبور می کنند.


صاحب نظران معتقدند که بعيد است دولت های غربی، رهبران جمهوری آذربايجان را با انتقادهای خود تحت فشار قرار دهند، چون می دانند در آن صورت، اين کشور ممکن است به سمت روسيه متمايل شود.


در اين حال، احزاب مخالف دولت منتظر کسب اجازه رسمی برای برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهر باکو در روز شنبه هستند.


نمازف الدار، از گروه انجمن آذربايجان، گفت :« ما به مبارزه خود از طريق تمام روش های سياسی و ابزارهای حقوقی ادامه خواهيم داد.»


XS
SM
MD
LG