لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۱

کارشناسان آژانس به تهران می روند


آژانس بين المللی انرژی اتمی خواستار افشای تمام جزئيات برنامه اتمی ايران است.(عکس: AFP)


دو کارشناس آژانس بين المللی انرژی اتمی در ادامه مذاکرات روزهای اخير اولی هاينونن، معاون مدير کل اين سازمان، با مقامات ایران، روز دوشنبه به تهران می روند.


خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، به نقل ازفردی که يک مقام مسئول خواند، نوشت: «اين دو کارشناس از بخش پادمان آزانس بين المللی انرژی اتمی هستند.»


پيشتر، اولی هاينونن، معاون مدير کل در امور پادمان های آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز۱۷ مرداد ماه برای مذاکرات درباره مسايل دوجانبه ميان ايران و اين سازمان به تهران رفت و به مدت دو روز در پشت درهای بسته با مقام های سازمان انرژی اتمی ايران گفت و گو کرد.


محمد سعيدی، معاون امور بين الملل و برنامه ريزی سازمان انرژی اتمی ايران، پس پايان مذاکرات مقام ها ياين سازمان با اولی هاينونن به ايسنا گفت: «مذاکرات ميان ايران و آژانس سازنده و همراه با تفاهم طرفين بود.» وی توضيحی درمورد اين فضای تفاهم نداد.


محمد سعيدی در اين گفت و گو همچنين از ادامه مذاکرات در چارچوب همکاری های جاری ميان ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی در آينده خبر داد.


قرار است اين گفت وگوها تا قبل از گزارش محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، در ماه سپتامبر درباره ايران، ادامه يابد.


پيش از اين سفر، خبرگزاری رويترز، به نقل از ديپلمات ها در وين، مقر آژانس بين المللی انرژی اتمی، نوشت: سفر آقای هاينونن با هدف تلاش برای دريافت نظر ايرانيان درمورد گزارش های اطلاعاتی است که از تلاش «غير قانونی» تهران برای طراحی بمب هسته ای حکايت دارد.


آژانس بين المللی انرژی اتمی که خواستار افشای تمام جزئيات برنامه اتمی ايران است، پيشتر اعلام کرده بود به برخی از اسناد دست يافته است که نشان می دهد جمهوری اسلامی مطالعاتی در زمينه استفاده از سانتريفوژهای پيشرفته برای غنی سازی سريع تر اورانيوم، آزمايش مواد منفجره و تحقيقات بر روی کلاهک های هسته ای که بر روی موشک سوار می شوند، انجام داده است.


ايران اين اسناد را «جعلی و ساختگی» خوانده بود، ولی سپس حاضر شد تا در زمينه پاسخگويی به اين اسناد با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند.


به رغم اينکه قرار بود ايران تا اواخر ماه مه به پرسش های مطرح در اين زمينه پاسخ دهد، ولی محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، در گزارش خود از برنامه هسته ای ايران که روز ۱۳ خرداد به شورای حکام اين آژانس ارائه شد، تاکيد کرد که تهران، تحقيقاتی در زمينه تسليحات هسته ای انجام داده است و «بايد توضيحات کافی در اين زمينه ارائه کند.»


غرب ایران را متهم می کند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد، اما تهران می گويد که این اتهامات «بی اساس» بوده و برنامه اتمی اش صلح آميز است.


XS
SM
MD
LG