لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۹

مراسم یادبود قربانیان حملات یازدهم سپتامبر برگزار شد


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، و همسرش ابتدا با دقايقی سکوت در باغ کاخ سفيد، یاد قربانیان آن را گرامی داشتند.(عکس: AFP)

همزمان با فرارسيدن هفتمين سالروز حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به دو شهر آمريکا، اين کشور تمام حوادث مهم را برای دقايقی متوقف کرد و به برگزاری مراسم يادبود اين روز و ادای احترام به قربانيان اين حوادث پرداخت.


در نيويورک، همزمان با دقايقی که حملات تروريستی هفت سال پیش با برخورد دو هواپيما به برج های مرکز تجارت جهانی انجام شد، در سراسر اين شهر، چهار دقيقه سکوت برقرار شد.


در این مراسم، سرود ملی آمریکا نیز نواخته شد.


جان مک کين و باراک اوباما، نامزدان انتخابات رياست جمهوری از احزاب جمهوريخواه و دموکرات، روز پنجشنبه در مراسم ادای احترام به قربانيان اين حمله که در محل سابق برج های مرکز تجارت جهانی برگزار شد، شرکت داشتند.


ستادهای انتخاباتی اين دو نامزد رياست جمهوری با انتشار بیانیه مشترکی، در مورد حضور اين دو نفر در مراسم يادبود در نیویورک گفتند که آنها متعهد شده اند به عنوان شهروندان آمريکايی به يکديگر بپيوندند و به مدت ۲۴ ساعت فعاليت های تبليغاتی خود را متوقف کنند.


قرار است آنان پس از این مراسم، در سميناری در مورد خدمات شهری در نيويورک حاضر شوند.


همزمان، مراسم يادبودی نيز در غرب پنسيلوانيا و ساختمان پنتاگون درحومه شهر واشنگتن که محل سقوط دو هواپيمای ديگر بودند، برگزار شد.


شماری از اعضای خانواده ها و نیز دانشجويان اهل بيش از ۹۰ کشور که اتباع آنها درحملات يازده سپتامبر کشته شدند، درمراسمی در شهر نيويورک، اسامی بيش از ۲۷۰۰ نفر قربانی اين حوادث را قرائت کردند.


در اين ميان، برخی از سوگواران در مورد تکرار هر ساله اين مراسم يادبود ترديد دارند، چون ميزان شرکت و يا استقبال از آن رو به کاهش است. در سال ۲۰۰۷ حدود ۳۵۰۰ نفر در آن شرکت کردند که ۲۵ درصد از سال قبل کمتر بود.


چارلز ولف، که همسر خود را در اين حملات از دست داده است، گفت: با برگزاری هر ساله اين مراسم، ما ياد قربانيان را زنده نگه داشته ايم و در آينده نيز اين کار را ادامه می دهيم، ولی مگر چند بار می توان اين زخم را تازه کرد.


جان مک کین و باراک اوباما به مناسبت سالگرد یازدهم سپتامبر، فعالیت های تبلیغاتی خود را به مدت ۲۴ ساعت متوقف کردند.

وی که هر ساله در اين مراسم شرکت می کند، معتقد است تکرار آن بخصوص دقايق سکوت همزمان با اصابت هواپيماها به مرکز تجارت جهانی، تجربه دردآور آن روز را زنده می کند.


به اعتقاد آقای وولف، زندگی با اين خاطرات کار دشواری است، اما زنده کردن مجدد آن، حادثه تجربه ای بسيار دشوارتر است.


اما برخی ديگر از خانواده قربانيان نگرانند که يازدهم سپتامبر به مرور به يک روز معمولی در تقويم آمريکا بدل شود.


باربارا مينروينو، که همسرش را در اين حملات از دست داده است، گفت: يادبود يازدهم سپتامبر بايد ادامه يابد، اما اينکه تا چه زمان اهميت خود را حفظ می کند، دقيقا معلوم نيست.


او اضافه کرد: ما بايد وقوع اين حادثه دردناک در چنين روزی را در تاريخ آمريکا و جهان تثبيت کنيم.


محل مراسم يادبود حملات يازدهم سپتامبر از سال پيش به خاطر کار ساختمانی تاسيس بنای جديد از محل ويرانه های برج های مرکز تجارت جهانی به يک پارک در نزديکی اين محل منتقل شده است.


اما به اعضای خانواده قربانيان اجازه داده می شود که به زيرزمين اين بنا که هفت طبقه پايين تر از سطح زمين است، بروند و از نقطه ای که عزيزان خود را در آنجا از دست داده اند، بازديد کنند.


مايکل بلومبرگ، شهردار فعلی نيويورک، و مايکل چرتوف، وزير امنيت داخلی آمريکا، در مراسم شهر نیویورک حضور داشتند. قرار بود رودی جوليانی، شهردار سابق نيويورک، طبق معمول شش سال گذشته در مراسم امسال نيز سخنرانی کند.


سال گذشته، خانواده قربانيان اين حادثه از سخنرانی آقای جوليانی در اين مراسم ناراضی بودند .


او از جمله نامزدان جمهوريخواه انتخابات رياست جمهوری بود و منتقدان می گفتند: نيويورک در زمان شهرداری وی، کاستی های امنيتی فراوانی داشت و درست نيست که او از اين مراسم برای پيشبرد تبليغات انتخاباتی خود استفاده کند.


اما امسال خانواده های قربانيان به حضور باراک اوباما و جان مک کين، نامزدان نهايی مقام رياست جمهوری، در اين مراسم اعتراضی ندارند.


پارکی با ۱۸۴ نيمکت و به یاد ۱۸۴ قربانی


در همين حال، در مراسمی با حضور جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا، رابرت گيتس، وزير دفاع، و دنالد رامسفلد، وزیر اسبق دفاع ، بنای يادبودی را که به احترام قربانيان حمله به ساختمان پنتاگون در آرلينگتون، ويرجينيا بنا شده است، افتتاح شد..


اين اولين مورد از سه بنای يادبود حملات يازده سپتامبر است که ساختمان آن به پايان رسيده است.


اين بنا، پارکی است به وسعت دو هکتار، درست در نقطه ای که هواپيمای پرواز ۷۷ خطوط هوائی امريکن به ديوار ضلغ غربی ساختمان پنتاگون اصابت کرد.


در اين پارک، ۱۸۴ نيمکت نصب شده که روی هر يک از آنها نام يکی از ۱۸۴ قربانی اين حادثه حک شده است.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، و همسرش ابتدا با دقايقی سکوت در باغ کاخ سفيد، یاد قربانیان آن را گرامی داشتند.


آنان در مراسمی که در پنتاگون برگزار می شود، شرکت کردند.


در پنسيلوانيا، محل سقوط چهارمين هواپيما همزمان با لحظات وقوع اين حمله زنگ کليساها به صدا در آمد و نام قربانيان اين حادثه قرائت شد.


بناهای يادبودی که قرار است در شهر نيويورک و ايالت پنسيلوانيا ساخته شود، هنوز تا تکميل شدن فاصله زيادی دارند.


تاخير در تکميل ساختمان جديدی که در محل سابق برج های مرکز تجارت جهانی قرار است بنا شود، باعث شد که ديويد پترسون، فرماندار ايالت، دستور ارزيابی مجدد از بودجه و جدول زمانی اين پروژه را صادر کند.


شرکت ساختمانی و شهرسازی مسئول اجرای اين پروژه اخيرا اعلام کرد که اين بنا ممکن است تا سال ۲۰۱۱ که دهمين سالگرد حملات يازده سپتامبر است، کامل نشود.


XS
SM
MD
LG