لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۸

دبیرکل خانه کارگر خواستار کمیته تحقیق در مورد حادثه ایران خودرو شد


Iran-Workers are assemblaging parts of a car in the biggest Iran carmaker, Iran Khodro, 2007
عليرضا محجوب، دبير کل خانه کارگر و نماينده مجلس شورای اسلامی، روز يکشنبه خواستار تحقيق و تفحص از کارخانه ايران خودرو، در پی حادثه رانندگی در آن شرکت در هفته گذشته شد.

در اين حادثه که سه شنبه شب روی داد، يک کاميون با تعدادی خودرو و گروهی از کارگران برخورد کرد که در نتيجه چهار تن کشته و ۱۳ نفر زخمی شدند.

در اين ميان، برخی از گزارش های تاييد نشده حاکی از درگذشت يکی از کارگران مجروح در بيمارستان است.

به گزارش خبرگزاری ايلنا، عليرضا محجوب در ارتباط با حادثه رانندگی در کارخانه ايران خودرو گفت: «اين اتفاق، ابعاد ناشناخته‌ای دارد و اخباری که شنيده و يا نقل می‌شود، اخبار ضد و نقيضی بوده است.»

اشاره وی به گزارشی بود که بر اساس آن، راننده کاميون گواهينامه نداشته است.

دبيرکل خانه کارگر که رئيس فراکسيون کارگری مجلس نيز هست، با تاکيد بر اينکه اين حادثه نيازمند تحقيق و تفحص است، افزود: «مسئولان امر بايد جزييات اين حادثه را روشن کنند تا وضعيت کارگران اين بخش مشخص شود.»

پيشتر، سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه در بيانيه‌ای، ضمن ابراز همدردی با تمامی کارگران و خانواده‌های قربانی خواستار تشکيل گروهی برای تحقيق اين واقعه شد.

در همين حال، جمعی از کارگران ايران خودرو در بيانيه‌ای بر معرفی ومحاکمه عاملان حادثه ايران خودرو با تشکيل کميته حقيقت‌ياب با حضور نمايندگان انتخابی کارگران تاکيد کردند.

استعفای اعضای هيئت مديره کارخانه ايران خودرو، تشکيل کميته ايمنی با حضور نمايندگان کارگران و کميته حقيقت ياب برای موارد ايمنی از ديگر خواسته‌های اين گروه از کارگران ايران خودرو است.

آنان همچنين خواستار برگزاری انتخابات آزاد برای ايجاد تشکل کارگری و بدون دخالت نهادهای امنيتی و دولت شدند.

خواسته اخير در شرايطی مطرح شده است که در دو دهه گذشته، هيچ تشکل غیردولتی، از جمله شورای اسلامی کار، در ايران خودرو اجازه فعاليت نداشته است؛ موضوعی که ناقض قانون کا رجمهوری اسلامی ايران است.

خواست تشکل صنفی برای کارگران، به ويژه پس از حادثه هفته گذشته از سوی کارگران ايران خودرو مطرح شد و حتی خبرگزاری دولتی ايرنا به اين خواست اشاره کرد.

در اين حال، جواد نجم الدين، مدير عامل ايران خودرو، که کارگران اين کارخانه پس از حادثه سه شنبه شب، عليه او شعار داده بودند، اعلام کرد که تا شش ماه آينده، مقدمات لازم برای تشکيل شورای اسلامی کار را در اين کارخانه فراهم خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ايلنا، حسن صادقی، معاون دبيرکل خانه کارگر، با ابراز اميدواری نسبت به تحقق اين وعده گفت: «حق انتخاب با کارگران ايران خودرو است که مطابق فصل ششم قانون ‌کار، از ميان شورای اسلامی کار و انجمن صنفی، يک تشکل صنفی را انتخاب کنند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG