لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۱

دست جنجالی خاتمی و حمایت روزنامه های اصلاح طلب


محمد خاتمی رییس جمهوری سابق ایران، فیلم منتشره در سایت های اینترنتی را مونتاژ و غیر اخلاقی خواند.

محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران، فيلم منتشرشده ای که او را در حال دست دادن به چند زن ايتاليايی نشان می دهد، «مونتاژ و غير اخلاقی» خواند.


به گزارش خبرگزاری ايلنا، آقای خاتمی که در جلسه ماهانه بنياد باران شرکت کرده بود، رسماً اعلام کرد که با هيچ زنی به گفته خودش «مصافحه» نکرده است و فيلم ارائه شده با واقعيت همخوانی ندارد.


به گزارش خبرگزاری ها، محمد خاتمی، از ۱۳ تا ۲۷ ارديبهشت برای سخنرانی در چند دانشگاه و موسسه فرهنگی به ايتاليا سفر کرده بود.


بخشی از برنامه سفر آقای خاتمی برای انجام سخنرانی در شهر اودينه بود که گفته می شود بيشتر ناشران ايتاليا در اين شهر اقامت دارند و يکی از مراکز فرهنگی اين کشور به حساب می آيد.


فیلم بحث انگیز که توسط یک موبایل ضبط شده، آقای خاتمی را در حالی نشان می دهد که بعد از سخنرانی و در راه بازديد از فستيوالی که در اين شهر برپا بوده، با چند نفر از زنانی که در محل حضور دارند دست می دهد.


در بيانيه منتشر شده روابط عمومی مرکز گفت و گوی تمدن ها، انتشار این فيلم «کذب»، «عملی غير اخلاقی» و «خلاف عرف» توصیف شده است.


همزمان با اين تکذيب ها، روزنامه های اصلاح طلب در تهران به همراهی با محمد خاتمی که محور اصلاح طلبان نام گرفته، برخاستند.


روزنامه هم ميهن، وابسته به اصلاح طلبان، صبح روز پنج شنبه در مقاله ای، انتشار اين فيلم را سومين پروژه ای نام نهاده که جناح رقيب عليه خاتمی ترتيب داده است.


در بخشی از اين مطلب آمده است: «يک ماه پس از اين اتفاق (بازديد آقای خاتمی از ايتاليا)، ناگهان فيلمی منتشر شد که نشان می داد سيد محمد خاتمی در حال احوالپرسی با چند زن ايتاليايی، مصافحه کرده است. فيلم ۶ دقيقه بود اما گويی در کوتاه ترين زمان ممکن به ۶هزار برابر تکثير شده است. فيلم ابتدا در اينترنت و


آن گونه که از نوشته روزنامه هم ميهن بر می آيد، آقای خاتمی از طريق پسرش، در جريان انتشار این فیلم قرار گرفته است. به نوشته اين روزنامه، نزديکان محمد خاتمی عقيده دارند که این فيلم، با «اهدافی خاص» منتشر شده تا خاتمی و اصلاح طلبان را در بين متدينين، بی قید به اصول سخت گیرانه دین اسلام نشان دهند.

سپس در شبکه موبايل وارد شد.»


آن گونه که از نوشته روزنامه هم ميهن بر می آيد، آقای خاتمی از طريق پسرش، در جريان انتشار این فیلم قرار گرفته است. به نوشته اين روزنامه، نزديکان محمد خاتمی عقيده دارند که این فيلم، با «اهدافی خاص» منتشر شده تا خاتمی و اصلاح طلبان را در بين متدينين، بی قید به اصول سخت گیرانه دین اسلام نشان دهند.


نوروز، يکی ديگر از روزنامه های وابسته به اصلاح طلبان، هدف از انتشار اين فيلم را «منحرف کردن نيروهای سياسی اصلاح طلب از حرکت استراتژيک به بيراهه های روزمره سياسی و خبری» توصیف کرده است.


نويسنده اين مقاله ماجرای این دست دادن جنجالی را چنین توصیف می کند: «داستان دست خاتمی و آن دست نامحرم، نه به دليل آن که خدای ناکرده اين فعل حرام رخ داده بر سربازار آمده، بلکه ماجرا به دست ديگری مربوط می شود؛ دستی که او برای ائتلاف با اصلاح طلبان داده و مدتی است خواب آرام مخالفان را بر آشفته است.»


اين سومين باری است که محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران، محور بحث های جنجالی می شود.


اولين بار در خرداد سال ۷۶، درست دو روز مانده به شروع رای گيری رياست جمهوری، فيلمی در مجامع مذهبی پخش شد که عده ای از دختران و پسران تهرانی را در شهرک غرب نشان می داد.


اين پرونده که به پروژه «عصر عاشورا» معروف شد، در شب انتخابات نيز در مساجد شهرهای مذهبی قم و مشهد توزيع شد. طرفداران آقای خاتمی، هدف از اين کار را تخريب شخصيت او خواندند.


پس از آن، در جريان اولين سفر خاتمی به عنوان رييس جمهوری ايران به ايتاليا در سال ۱۳۷۸، در نماز جمعه، عکس هايی از خاتمی در کنار دختر رييس جمهوری ايتاليا منتشر شد که او را در حال سرو مشروب نشان می داد و در عکسی ديگر، رييس جمهوری ايران در کنار دختری بود که روسری توری به سر داشت که در زير نويس آن عکس اشاره شده بود که اين دختر خاتمی است.


در آن زمان، روزنامه های تندروی وابسته به جناح اقتدارگرايان از جمله جمهوری اسلامی و کيهان، در مقالاتی اين عکس ها را جعلی خواندند.


XS
SM
MD
LG