لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۴

خبرگزاری فرانسه: بحرین خواستار خروج نیروهای قطری از خاک خود شده است


Bahrain Map

دولت بحرین از نیروهای قطری که در قالب ائتلاف برای مقابله با گروه حکومت اسلامی در بحرین حضور دارند، خواسته است که خاک این کشور را ترک کنند.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه به نقل از یک منبع آگاه از این موضوع نوشت که به نیروهای قطری ۴۸ ساعت فرصت داده شده که خاک بحرین را ترک کنند.

این خبرگزاری می‌نویسد که سربازان قطری زیر نظر فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا که پایگاه آن در بحرین است، فعالیت می‌کنند و گرچه همچنان در پایگاه هستند اما به نظرم می‌رسد تا دو روز دیگر این پایگاه را ترک کنند.

بحرین میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکاست و آن طور که منبع خبرگزاری فرانسه گفته است درخواست مقام‌های بحرینی به فرمانده آمریکایی این پایگاه ابلاغ شده است.

این موضوع یکی از پیامدهای بحران بی‌سابقه در روابط قطر و کشورهای عربی منطقه است، که در جریان آن عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر با متهم کردن قطر به حمایت از افراط‌گریان اسلامی و ارتباط با ایران، روابط خود را با این کشور قطع کردند.

قطر این اتهامات را رد کرده است.

در عین اتهام بحرین در مورد دخالت مستقیم قطر در امور داخلی‌اش، تنش در روابط دوجانبه منامه و دوحه را تشدید کرده است. اتهامی که باز هم قطر حاضر به پذیرش آن نیست.

منبع خبرگزاری فرانسه در عین به جزئیاتی از تعداد نیروهای قطری حاضر در بحرین اشاره نکرده اما این خبرگزاری به برآورد یک تحلیلگر اشاره می‌کند که تعداد این نیروها را انگشت‌شمار می‌داند.

این خبرگزاری همچنین با استناد به گفته‌های یک مقام رسمی، گفته است نیروهای قطری از سال ۲۰۱۴ با در پایگاه نیروی دریایی آمریکا استقرار دارند. پایگاهی که بخشی از فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاورمیانه و آسیاست.

در عین حال بخشی از عملیات فرماندهی، از جمله شامل حملات هوایی به گروه داعش در عراق، سوریه و افغانستان، از طریق پایگاه العدید در قطر هدایت می‌شود که بزرگترین پایگاه آمریکا در منطقه است.

واشینگتن در تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران میان قطر و کشورهای عربی مشارکت دارد، گرچه به نوشته خبرگزاری فرانسه سیاست آمریکا در این مورد پیش‌بینی ناپذیر است.

این خبرگزاری از جمله به اظهارات اخیر دونالد ترامپ اشاره کرد که با جانبداری از عربستان و دیگر منتقدان قطر، این کشور را متهم کرد که «به طور سنتی و در سطوح بالا» از تروریسم حمایت می‌کند.

این در حالی است که وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا، در تلاش برای اطمینان‌بخش به امیرنشین قطر هستند و هفته گذشته نیز آمریکا با فروش ۱۲ میلیارد دلاری جنگنده‌های اف ۱۵ به قطر موافقت کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG