لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۲۴

درگذشت هوشمند الماسی، بنیانگذار کنفدراسیون شمشیربازی آسیا


هوشمند الماسی نماینده ایران در المپیک توکیو و بنیانگذار كنفدراسیون شمشیربازی آسیا چشم از جهان فروبست.

تیمسار الماسی از سال ۱۳۴۵ ریاست فدراسیون شمشیربازی ایران را به عهده گرفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی این مسئولیت را به عهده داست. در دوران مدیریتش ایران موفق به کسب عنوان قهرمانی آسیا شد.

او كنفدراسیون شمشیربازی آسیا را پایه‌گذاری کرد و سه دوره متوالی ریاست کنفدراسیون را برعهده داشت و دفتر امور اداری قاره آسیا در این رشته ورزشی را در تهران دایر کرد.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

سایت کنفدراسیون آسیا، الماسی را پیشگام راه‌اندازی این ارگان معرفی کرده و نوشته است: الماسی طرح خود را در کنگره‌ای که در المپیک مونیخ برگزار شد ارائه کرد.

کنگره دوم کنفدراسیون آسیا هم با حضر پیر فری و ادگار مرسیه رئیس و دبیرکل فدراسیون جهانی، همزمان با بازی‌های آسیایی تهران تشکیل شد.

هوشمند الماسی که در ژنو از دنیا رفته، مدارج مربیگری شمشیربازی را در ایتالیا طی کرد و سال‌ها به عنوان مربی تیم ملی فعالیت داشت.

ورزش شمشیربازی برای نخستین بار توسط میرمهدی ورزنده در ایران معرفی و در دارالمعلمین تدریس شد. مهندس ابتهاج، مهندس نیر نوری و دکتر بصیر موسسین شمشیربازی در ایران هستند. سال ۱۳۲۸ هم فدراسیون شمشیربازی تاسیس شد.

سال بعد آندره ماراتزی ایتالیایی برای آموزش‌‌ به ایران آمد. ماراتزی ۷۰ ساله بود اما نقش چشمگیری در پایه‌ریزی این رشته ورزشی در ایران ایفا کرد.

سپس مربی دیگری از ایتالیا به نام‌‌ ‌ آنیلو پاساریلو به ایران آمد. آن زمان مكان مشخصی برای تمرین شمشیربازان ‌وجود نداشت. زیرزمین خاكی ساختمانی در خیابان فلسطین كنونی كه محل‌ ‌باشگاه ایران بود، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

جالب اینکه هوشمند الماسی خود در دوران ریاست، برای تجلیل از ماراتزی و دکتر بصیر، مسابقاتی را برگزار کرد. او هنگام ریاست، قدردان پیشکسوتان و بزرگان این رشته ورزشی بود اما پس از انقلاب، برخورد مشابهی با خودش صورت نگرفت.

الماسی سال ۱۳۴۷ سالن ویژه‌ای برای شمشیربازی در قسمت شمالی ورزشگاه‌ ‌امجدیه بنا کرد و دو مربی سرشناس از شوروی به نام‌های پیچکوف و تولاکف را به ایران آورد.

حاصل برنامه‌ریزی و مدیریت او، جام قهرمانی تیم ملی مردان و زنان ایران در بازی‌های‌ ‌آسیایی تهران بود.

فرزندان او ژیلا و فرانک الماسی نیز ستارگان تیم ملی شمشیربازی دختران ایران بودند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت شمشیربازی غیر قانونی اعلام شد و این وقفه دهسال به‌ ‌طول انجامید.

در المپیک ۱۹۶۴ توكیو هوشمند الماسی و بیژن زرنگار در اسلحه‌های سابر و اپه شركت كردند. این نخستین حضور ایران در شمشیربازی المپیک بود.

الماسى به اتفاق بیژن و شاهپور زرنگار، همچنین سیروس مدنى نمایندگان ایران در بخش تیمی بودند. در آن مقطع زمانی، بسیاری از کشورهای آسیایی هنوز فعالیتی در این رشته ورزشی نداشتند.

شمشیربازی ایران که میراث تلاش‌های مدیرانی قدرنادیده مانند هوشمند الماسی است، سرانجام در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو توانست اعتباری در سطح جهان دست و پا کند.

مجتبی عابدینی با راهیابی به مرحله نیمه نهایی، شگفتی بزرگی به جا گذاشت. تیم ملی ایران سپس با سرمربیگری پیمان فخری، در سنگال توانست عنوان نخست جام جهانی را تصاحب کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG