لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۲

«برقراری آتش‌بس دو روزه» در درعا، همزمان با زمان‌بندی مذاکرات جدید گروه‌های سوری


یک تانک سوریه در بلندی‌های مشرف به حمریت در شمال درعا

همزمان با تصمیم سازمان ملل و روسیه برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات گروه‌های سوری در ژنو و آستانه، ارتش سوریه اعلام کرد که با هدف حمایت «تلاش‌های آشتی» عملیات خود را در منطقه درعا برای دو روز متوقف کرده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه گزارش داد که استفان دمیستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در نظر دارد دور تازه‌ای از مذاکرات صلح بین گروه‌های سوری را دهم ژوئیه، ۱۹ تیر ماه، در ژنو سوئیس برگزار کند.

از زمان از سرگیری مذاکرات صلح میان گروه‌های سوری در سال گذشته، تا کنون چندین دور مذاکره تحت نظارت سازمان ملل برگزار شده و بر اساس اعلام دفتر آقای دمیستورا، گفت‌وگوهای تیر ماه هفتمین دور از چنین مذاکراتی است.

دفتر آقای دمیستورا همچنین اعلام کرد که این مذاکرات در ماه‌های اوت و سپتامبر نیز پیگیری خواهد شد.

این در حالی است که به گزارش رویترز، روسیه هم برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات آستانه ۱۳ و ۱۴ تیرماه را هدف‌گذاری کرده است.

مذاکرات آستانه به ابتکار روسیه، از متحدان اصلی بشار اسد، و با حمایت ایران و ترکیه از ژانویه سال جاری میلادی، دی ماه سال ۹۵، در جریان است.

ماه گذشته ایران، روسیه و ترکیه، در چارچوب مذاکرات آستانه، توافقی را برای ایجاد چهار منطقه عاری از تنش در سوریه به دست آورند و بر پایه گزارش رویترز گرچه دامنه خشونت‌ها در این مناطق امن به طور گسترده‌ای کاهش یافته، اما نزاع در برخی از مناطق عمده از جمله درعا ادامه داشته است.

منطقه درعا در هفته‌های گذشته صحنه عملیات ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران علیه شورشیان مخالف اسد بود، و اخیراً گزارش شد که ایالات متحده و روسیه هم مذاکراتی را بر سر ایجاد منطقه امن در درعا دنبال می‌کنند و از جمله شرایط آمریکا، دخیل نبودن ایران در این روند است.

اما روز شنبه ارتش سوریه در بیانیه‌ای که در خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، منتشر شد اعلام کرد که با هدف حمایت از «تلاش‌های آشتی» از ظهر این روز برای ۴۸ ساعت عملیات خود را در این منطقه متوقف می‌کند.

در این زمینه در حالی که دیده‌بان حقوق بشر سوریه از فروکش کردن خشونت‌ها در این منطقه، هفت ساعت پس از اعلام آتش‌بس، خبر داده است منابع شورشیان می‌گویند که بمباران برخی از مناطق در ساعات اولیه آتش‌بس همچنان ادامه داشته است.

در این زمینه بیش از سه ساعت پس از زمان مقرر آتش‌بس، یکی از فرماندهان شورشیان به رویترز گفته است که «ما از آتش‌بس چیزی نشنیده‌ایم و حکومت همچنان با همان شدت به حملات خود ادامه می‌دهد».

اما هفت ساعت پس از اعلام آتش‌بس دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نهادی که در لندن مستقر است اما وقایع سوریه را با تکیه بر گزارش‌های شاهدان عینی و نیروهای میدانی‌اش در سوریه پوشش می‌دهد، گفته است که «آرامشی محتاطانه» بر منطقه حکم‌فرماست.

یک فرمانده ارتش آزاد سوریه هم به رویترز گفته است که مواردی از نقض آتش‌بس دیده می‌شود و شورشیان به اهداف حکومت سوریه از آتش‌بس اعتماد ندارند.

او گفته است که حکومت اسد عملیات نظامی خود در درعا را که نزدیک به یک ماه پیش آغاز شده بود، پس از ناکامی در تلاش‌هایش برای پیشروی و از دست دادن بخش عمده‌ای از تجهیزات و نیروهای خود متوقف کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG