لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۵

بسته پیشنهادی نتانیاهو به اوباما


بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل «بسته پیشنهادی» سه ضلعی خود را برای ارائه به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا آماده کرده است که شامل مهارهسته‌ای ایران، تلاش برای نزدیکی اسرائیل به کشورهای عرب، و رسیدگی به نزاع فلسطینی- اسرائیلی می‌شود.

به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در حال آخرین بررسی‌ها در مورد «بسته پیشنهادی» نتانیاهو است تا آن را در دیدارش، ۱۸ یا ۱۹ ماه مه در کاخ سفید به آقای اوباما ارائه کند.

بنا بر این گزارش، نتانیاهو پاکستان اتمی را که دستخوش بی‌ثباتی شدیدی شده همراه با ایران «بزرگترین خطربرای جهان» می‌بیند و خطرات ناشی از پاکستان و ایران را «بزرگتر از عواقب بحران اقتصادی» برای جهان می‌داند.

هاآرتص می‌نویسد، اساس بسته نتانیاهو رسیدن اسرائیل و آمریکا به راهکاری مشترک در مورد جمهوری اسلامی است.

دیدگاه نتانیاهو حول این محوراست که «بعد ازهولوکاستی که در سال‌های سلطه نازی‌ها بر اروپا برای قوم یهود رخ داد، دیگرنباید به هیچ عاملی امکان داد که مرتکب هولوکاست علیه ملت یهود شود»، و «کشوراسرائیل باید ضامن بقای ملت یهود محسوب شود، و براین اساس، جنگ افزار کشتار همگانی برای ارتکاب هولوکاست نباید در دسترس هیچ عامل مخالف موجودیت اسرائیل باشد».

نتانیاهو بر این باور است که دستیابی ایران به بمب اتمی، موجب خواهد شد که جهان عرب دستخوش امواج بنیادگرایی شود، و هیچ توافق صلحی (میان اسرائیل و فلسطینی‌ها و دولت‌های عرب) پایدارنماند.

وی همچنین براین باوراست که «خطرات ناشی از ایران»، درعین حال «فرصتی بی‌سابقه» برای اسرائیل ایجاد کرده تا برای نخستین بار پس ازسال ۱۹۲۰ میلادی، عربستان سعودی، مصر و اردن یک ارزیابی استراتژیک همخوان با اسرائیل داشته باشند.

نخست وزیر اسرائیل خواستار آن است که کشورهای عرب را به تلاش برای به حرکت درآوردن گردونه صلح تشویق کند و با ترغیب آنها، همکاری‌های آشکار و پنهانی میان اسرائیل با جهان عرب درحلقه‌های وسیع و مختلفی ایجاد کند.

نتانیاهو براین باوراست که یاری مصر و اردن در «گسترش کیکی که اسرائیل و فلسطینی‌ها باید درلذت آن شریک شوند، موجب دستیابی به توافقی خواهد شد که می‌تواند با ثبات‌ترباشد».

نتانیاهو به آینده تماس با سوریه چندان خوش‌بین نیست و درخواست‌های سوریه را که خواهان تعهد ابتدا به ساکن اسرائیل برای عقب‌نشینی کامل از بلندی‌های جولان است، رد می‌کند.

دراین میان، وزارت خارجه اسرائیل گزارش چهارشنبه روزنامه «واشینگتن پست» را در این مورد که اسرائیل مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها را به متوقف شدن برنامه هسته‌ای ایران مشروط کرده، رد کرد.

دانی ایالون معاون وزیرخارجه اسرائیل اعلام کرد که محدود کردن نفوذ ایران در خاورمیانه و لزوم بستن پرونده بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران با یکدیگر در ارتباط هست اما یکی مشروط به دیگری نیست.

دانی ایالون گفت، تأکید براین است که امکان دخالت غیرمسئولانه رژیم ایران درروند صلح اسرائیل با فلسطینی‌ها از تهران شود.
XS
SM
MD
LG