لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۴۹

تصميم اسراييل به حفظ مناسبات نزديک با ترکيه


شيمون پرز، به رجب طيب اردوغان، اطمينان داد که اسراييل تصميم به حفظ مناسبات نزديک خود با اين متحد مسلمان خود دارد.

شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، روز پنجشنبه ۲۳ اوت، در تماسی تلفنی با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، به او اطمينان داد که اسراييل تصميم به حفظ مناسبات نزديک خود با اين متحد مسلمان خود دارد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين تماس تلفنی پس از تصميم اتحاديه «ای دی ال» يک گروه يهودی آمريکايی، که فعاليت های ضد يهودی ستيزی دارد، انجام گرفت.


اين اتحاديه آنچه را که کشتارجمعی ارمنيان توسط امپراتوری عثمانی ناميد، به رسميت شناخته است.
ارمنيان می گويند که بيش از ۱.۵ ميليون ارمنی در سال ۱۹۱۵ ميلادی قتل عام شدند.


تاکنون سازمان ملل متحد، پارلمان اروپا و برخی از کشورها مانند فرانسه، اين رويداد را به عنوان نسل کشی به رسميت شناخته اند.


اما ترکيه تاکيد می کند که اين رويداد، نسل کشی نبوده است.


يکی از دستياران آقای اردوغان به خبرگزاری فرانسه گفت:«پرز اهميتی را که اسراييل برای روابطش با ترکيه قايل است، تشريح کرد.»

يکی از دستياران آقای اردوغان به خبرگزاری فرانسه گفت:«پرز اهميتی را که اسراييل برای روابطش با ترکيه قايل است، تشريح کرد.»


وی تماس تلفنی رييس جمهوری اسراييل با نخست وزير ترکيه را ثمربخش توصيف کرد.


سفارت اسراييل درآنکارا، روز چهارشنبه ۲۲ اوت، گفت که دولت يهودی تصديق می کند که ارمنيان متحمل «رويدادهای دهشتناک» و «رنج های ترسناکی» شده اند، اما از يهوديان خواست تا از طرف خاصی جانبداری نکنند.


بر اساس اين گزارش، سفارت اسراييل با اشاره به اينکه اين موضوع تبديل به يک موضوع سياسی بين ارمنيان و ترک ها شده است، ابراز اميدواری کرد که دو طرف وارد يک گفت و گوی باز به منظور التيام بخشيدن به زخم های ناشی از آن رويدادها باشند.


ترکيه از سال ۱۹۹۶ ميلادی، متحد عمده منطقه ای اسراييل بوده است. درآن سال، دو کشور توافقنامه همکاری نظامی را امضا کردند که خشم کشورهای عربی و ايران را به همراه داشت.


در اين ميان، حمله آمريکا به عراق در سال ۲۰۰۳ ميلادی و مناسبات اسراييل با فلسطينيان به اوج گيری احساسات ضد آمريکايی و ضد اسراييلی درافکار عمومی ترکيه انجاميد.


از طرف ديگر، سفر يک هيات از گروه حماس به ترکيه نيز خشم اسراييل از دولت اسلام گرای رجب طيب اردوغان را در پی داشت.


XS
SM
MD
LG