لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۲

شهروند امروز به مجلس رفت


یک هفته پس از توقیف هفته‌نامه «شهروند امروز»، ۱۱ نماینده عضو فراکسیون اقلیت مجلس ایران، در سؤالی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توضیح او در مورد دلایل توقیف این هفته‌نامه شدند.


در سؤال نمایندگان، که روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی توزیع شد، توقیف نشریه شهروند امروز نشانگر «ضعف قانون با شائبه محدود کردن فضای آزاد رسانه‌ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و عدم تحمل منتقدان از سوی دولت» ارزیابی شده است.
شهروند امروز هفته‌نامه منتقد نزدیک به حزب کارگزاران سازندگی تنها یک روز پس از آن توقیف شد که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به فضای انتقادی علیه دولت نهم در مطبوعات ایران شدیدا اعتراض و منتقدان دولت را به «بی‌بندوباری» متهم کرد.


با این حال حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز سه‌شنبه در توضیحاتی که خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس آن را منتشر کرده، همزمانی انتقادات تند رهبر جمهوری اسلامی از مطبوعات و توقیف این هفته‌نامه را صرفاً «برحسب تصادف» خوانده است.


آن‌چه که وزیر ارشاد «تصادف» خوانده است تنها شامل هفته‌نامه شهروند امروز نشد و دامان نشریه‌ای دیگر را نیز گرفت.


همزمان با توقیف شهروند امروز، هیأت نظارت بر مطبوعات نشریه «ارژنگ» را نیز به دلیل شباهت با ماهنامه فرهنگی «هفت» که زمستان گذشته توقیف شد، لغو امتیاز کرد.


ارژنگ را گروهی از روزنامه‌نگاران سینمایی منتشر می‌کردند که عمدتاً پیش‌تر در انتشار ماهنامه «هفت» نقش داشتند.


«شهروند امروز قربانی سیاستی شد که خود مروج آن بود»


از سوی دیگر کانون نویسندگان ایران، که هفته‌نامه شهروند امروز انتقادهای تندی به آن منتشر کرده بود، در بیانیه‌ای با محکوم کردن توقیف این هفته‌نامه، خواستار انتشار مجدد آن شده است.


البته در بیانیه کانون نویسندگان تصریح شده است که توقیف‌کنندگان این نشریه دنباله‌رو همان تفکری هستند که «شهروند امروز» در برابر مخالفان خود، از جمله روشنفکران متعهد و مستقل، دنبال می‌کرد و در واقع شهروند امروز قربانی همان سیاستی شده است که خود مروج و پیرو آن بود.


کانون نویسندگان ایران با اشاره به انعکاس گسترده رسانه‌ای توقیف «شهروند امروز» یادآوری کرده است که تاکنون ده‌ها نشریه دیگر بی‌سروصدا و به بهانه‌های واهی مانند انتشار نامنظم و از سوی هیأت نظارت توقیف شده‌اند.


نویسندگان این بیانیه حمایت خود را از انتشار دوباره این نشریه چنین ذکر کرده‌اند: ما از آن رو خواهان انتشار «شهروند امروز» و همه نشریات توقیف و تعطیل ‌شده دیگر هستیم که به اصل آزادی اندیشه و بیان، بی‌هیچ حصر و استثنا، برای همگان پایبندیم و معتقدیم آزادی بیان تنها بستری است که آگاهی و حقیقت از دل آن بیرون می‌آید.


«شهروند امروز خارج از چارچوب عمل می‌کرد»


حسین صفار هرندی در گفت‌وگو با فارس تأکید کرده بود که شهروند امروز خارج از چارچوب مجوزش عمل می‌کرد.


وزیر فرهنگ و اراد اسلآمی همچنین گفته بود که نشریه شهروند امروز بارها به همین دلیل از هیأت نظارت بر مطبوعات تذکر دریافت کرده بود.


اما سؤال ۱۱ نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم بر این نکته تأکید دارد که طبق نص صریح تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات، تخلف از بند (ب) ماده ۷، از مواردی است که هیأت نظارت بر مطبوعات نمی‌تواند بر اساس آن نسبت به توقیف نشریات اقدام کند.


در تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات ایران آمده است که هیأت نظارت در مواردی، از جمله بند (ب) ماده ۷، می‌تواند نشریه را توقیف کند، اما در صورت توقیف موظف است ظرف یک هفته پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه ارسال کند.


با این حال با گذشت یک هفته از توقیف هفته‌نامه شهروند، هنوز هیچ خبری در مورد ارائه پرونده این نشریه به دادگاه منتشر نشده است.


XS
SM
MD
LG