لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۹

۱۸ کشته در حمله انتحاری به یک مرکز آموزش نظامی در الجزایر


حمله انتحاری شامگاه جمعه به یک مرکز آموزش نظامی در الجزایر، ۱۸ تن، از جمله دو غیرنظامی را به کام مرگ برد. روز شنبه نیز در افغانستان انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده به مرگ دست کم چهار تن و زخمی شدن ۲۲ تن دیگر انجامید.

در الجزایر جایی در دو دهه گذشته درگیری میان اسلام‌گرایان و نیروهای دولتی هزاران کشته برجای گذاشته، دو عامل انتحاری به حمله به آموزشگاهی نظامی در بندر شرشال حمله روز جمعه را رقم زدند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را که به کشته شدن ۱۶ نظامی و دو غیر نظامی انجامید را بر عهده نگرفته است.

این حادثه زمانی که به وقوع پیوست که دو عامل انتحاری شامگاه جمعه دقایقی پس از افطار، سوار بر موتورسیکلت، به ورودی این مرکز آموزش نظامی هجوم بردند.

بندر شرشال در ۱۰۰ کیلومتری غرب الجزیره، پایتخت الجزایر، قرار دارد و از مناطق باستانی الجزایر است که ویرانه‌هایی از تمدن روم باستان در آن به چشم می‌خورد.

از ۱۹ سال پیش، هنگامی که ارتش الجزایر انتخابات سراسری را لغو کرد، درگيری‌ها ميان نیروهای امنیتی و اسلام گرایان تاکنون حدود دویست هزار کشته بر جای گذاشته است.

با این حال در سال‌های گذشته به شکل محسوسی از میزان خشونت‌ها از این کشور شمال آفریقا کاسته شده است گرچه گروه اسلام‌گرایی که خود را القاعده مغرب اسلامی می‌نامد، هرازگاهی دست به آدم‌ربایی و بمب‌گذاری در نقاط مختلف این کشور می‌زند.

آخرین حمله بزرگ این گروه در تابستان ۱۳۷۸ بود که در جریان حمله به یک آموزشگاه ژاندارمری در منطقه ایسرس، ۴۸ تن جان باختند. کمتر در یک سال بعد در بهار ۸۸ نیز شورشیان، ۱۸ افسر پلیس و یک غیرنظامی را در یک تهاجم به کام مرگ فرستادند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در مورد این حمله انتحاری، از نگرانی مقام‌های الجزایری نسبت به تسهیل دسترسی گروه‌های تروریستی به سلاح در پی ناآرامی‌های ماه‌های اخیر در لیبی خبر داده است.

رویترز همچنین به نقل از یک روزنامه‌نگار الجزایری می‌نویسد که هدف اصلی القاعده، شهر الجزیره، پایتخت، است اما به این دلیل که آنها امکان عملیات در پایتخت را ندارند، دست به اقداماتی در اطراف الجزیره می‌زنند.

چهار کشته در جنوب افغانستان

اما روز شنبه نیز حمله‌ای انتحاری به در منطقه پرترددی در لشکرگاه، مرکز استان جنوبی هلمند، کشته شدن چهارتن و زخمی شدن دست کم ۲۲ تن دیگر را به دنبال داشت.

به گفته مقام‌های پلیس، انفجار انتحاری یک خودرو بمب‌گذاری شده، عامل اصلی این حمله بوده است.

منابع پلیس به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که ۱۰ سرباز و چهار نیروی پلیس در میان زخمی‌شدگان هستند اما سایر حادثه‌دیدگان این حمله را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

یک دختر هفت ساله، و سه جوان دیگر، افرادی هستند که در اثر این حمله جان خود را از دست داده‌اند.

در این میان بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی نیز روز شنبه گزارش داد که در قندهار نیز یک حمله‌کننده انتحاری سوار بر خودروی بمب‌گذاری شده بعد از ظهر شنبه به یک قرارگاه نیروهای بین‌المللی در این شهر حمله کرد.

بر اساس این گزارش در این حادثه سه غیرنظامی از جمله یک کودک زخمی شده‌اند اما به هیچیک از نیروهای خارجی آسیبی نرسیده است.

در همین حال شاهدان عینی می‌گویند که پس از این حمله انتحاری، در همین محل، انفجار مین رخ داد که در اثر آن یک نیروی پلیس و ۱۵ غیرنظامی مجروح شدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.
XS
SM
MD
LG