لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۲

بیژن پاکزاد، طراح مشهور مد آمریکا با چهره‌ای بشاش و همواره ایرانی


بيژن پاكزاد طراح مشهور ایرانی مد در آمریکا و مؤسس سالن مد «بیژن» عصر روز جمعه بر اثر سكته مغزى در ۶۷ سالگى درگذشت. او از توليدكنندگان سرشناس و جهانی لباس و عطر بود.

بيژن پاكزاد در سال ۱۳۵۲ به ايالات متحده آمريكا مهاجرت كرد و در سال ۱۳۵۵ فروشگاه ويژه خود را در محله مشهور «بورلى هيلز» در لس‌آنجلس افتتاح كرد.

بیژن طراح لباس افرادى چون «باراک اوباما» رئيس‌جمهور ايالات متحده، «آرنولد شوايتزينگر» هنرپیشه و فرماندار سابق کالیفرنیا، «تام كروز» هنرپیشه سرشناس هالیوود و «ولاديمير پوتين» نخست‌وزیر روسیه بوده است.

شیرین صادقی که از تهیه‌کنندگان پیشین شبکه‌های خبری بی‌بی‌سی و الجزیره است و این روزها میزبان برنامه «اکنون آمریکای تازه» در یکی از ایستگاه‌های رادیویی در کالیفرنیاست، در مطلبی برای هافینگتون پست، به مرور زندگی حرفه‌ای بیژن پرداخته است؛ مطلبی که برگردان آن را در زیر می‌خوانید.

هنگامی که امروز به آمریکاییان ایرانی‌تبار جوان در این کشور نگاه می‌کنم که در جایی ایستاده‌اند که به خوبی می‌دانند ایران کجاست و این که ایرانیان چقدر با استعدادند و چقدر به آن افتخار می‌کنند، به یاد کودکی خود می‌افتم که هیچکدام اینها را نداشتیم.

من به نسل اول خانواده ایرانی مهاجر تعلق دارم که در مهاجرتی گسترده به این کشور آمدند و هنوز شبح بحران گروگان‌گیری، چهره‌های خصمانه روحانیون و گزارش‌های مصور جنگی خونین که انبوه به هم فشرده زنان با چادرهای سیاه به آن رنگ می‌داد، چون سایه‌ای آنها را دنبال می‌کرد.

اگر آمریکایی در مدرسه یا همسایگی خود پیدا می‌کردید که چیزی درباره ایران بداند، آن چیز جز این نبود که ایران جایی ترسناک است با مردمی ترسناک. جز این، اگر از کسانی بودند که چیزی راجع به ایران نشنیده بودند، ما ایرانیان را با فرش و گربه‌مان می‌شناختند.

در چنین وضعیت پیچیده‌ای بود که یک ایرانی آمریکایی جوان توانست پرتوی بر زندگی آمریکا بیفکند. تا آن زمان کسی از ما، یک آمریکایی ایرانی‌تباری نمی‌شناخت که در این کشور به موفقیت و محبوبیتی در میان آمریکایی‌ها دست پیدا کرده باشد، در حالی که همچنان به ایرانی بودن خود افتخار کند.

بیژن برخلاف بسیاری از همشهریان تهرانجلسی خود، نامش را به باب یا بیل تغییر نداده بود. او بیژن بود و همیشه می‌خواست بیژن بماند: نامی زیبا که با سرسختی از دل شاهنامه، حماسه شاهکار فرودسی بیرون آمده بود.

بیژن، با آن لبخند از ته دل بر چهره در بیلبوردها، آگهی‌های روزنامه‌ها و بعدها در آگهی‌های تلویزیونی کنار ستارگان محبوب، چهره‌ای بشاش و همواره ایرانی.

یک بار گفت دلیل این که من به چنین توفیقی دست یافته‌ام این است که ایرانی‌ام. ما هرگز در آن شک نداشتیم و سخن او را فراموش نکردیم.

وقتی عطرهای او را در مغازه‌ها و آگهی‌ها دیدیم او در نظر ما اهمیت یافت. آن روزها هنوز نمی‌دانستیم که ما ایرانی-آمریکایی هستیم. برای اینکه زمان زیادی از آمدن ما نگذشته بود و هنوز نمی‌دانستیم که خانواده‌های ما دیگر باز نخواهند گشت.

آه چه لحظه‌ای بود روزی که آگهی تبلیغ عطر بیژن با مایکل جردن را دیدیم. چنان افاده کودکانه‌ای وجودمان را فرا گرفته بود که نگو! مایکل جردن، شیک‌پوش‌ترین ورزشکار و قهرمان، مردی که از هوا سبک‌تر بود و بهترین بازیگر بسکت همه زمان‌ها، آری این جردن عطر بیژن را انتخاب کرده بود. او ما ایرانی‌ها را برگزیده بود.

بیژن برای پرزیدنت اوباما، ملکه انگلیس، رونالد ریگان، سلطان بوروندی، پرنس چارلز، بیل گیتس و بسیاری از افراد و شخصیت‌های پولدار و مهم جهان لباس طراحی کرده بود. اما بیش از هر چیز او روح ما ایرانیان جوان در آمریکا را پوشانده بود که احساس می‌کردند جامعه پذیرای آنها نیست و مطمئن نبودند که چگونه در چنین کشوری جا خواهند افتاد، کشوری که هنوز در تمام رویدادهای سرزمین مادری‌شان به شکلی دست داشت.

بوتیک بیژن در خیابان رودیو، مشتری‌هایش را با قرار قبلی می‌پذیرفت و گران‌ترین مغازه جهان نام داشت. او این مغازه را در سال ۱۹۷۶ باز کرد، هنگامی که تنها ۳۲ سال سن داشت و سه سال بود که به آمریکا مهاجرت کرده بود. این مغازه پایه یک کسب چندین میلیون دلاری شد و با فروش گسترده عطرهای پرطرفدارش و لباس‌هایی که به گفته‌ای، یک مشتری معمولی را به «کری گرانت» تبدیل می‌کرد، کامل‌تر شد.

بیژن از خانواده‌ای بازرگان و متمول تهرانی بود و به گفته خودش آنقدر پولدار بودند که به جای خون طلا و جواهر در رگ‌هایشان جاری بود. اما ثروت نبود که برای او برتری آورد. راز موفقیت او در جامعه آمریکایی نیکخواهی و یاری او به مستمندان جامعه بود. در لس‌آنجلس و بورلی هیلز، جایی که بسیاری از آمریکاییان ایرانی‌تبار پولدار به سرعت ریشه‌های خود را فراموش کردند، بیژن و نامش آغوش خود را به سوی آن ریشه‌ها گشودند.

او ظاهری همواره شاد داشت و هنگامی که از او پرسیدند این انرژی و جوانی را چگونه حفظ می‌کند، پاسخ داد: «من هر روز چیز تازه‌ای یاد می‌گیرم.»

از بیژن سه فرزند به جا مانده است. دانیلا، از ازدواج نخستین او، و نیکولاس بیژن و آلکساندرا از ازدواج دوم او با تریسی مرداک، مدل ایرلندی ژاپنی و طراح داخلی. عطر پرآوازه او DNA نامش را از ترکیب حروف نخست نام این سه فرزند گرفته است.

آنچه بیش از هر چیز نام بیژن پاکزاد را جاودانی می‌کند، مهر او به مردمش، و به معنای دقیق کلمه به خانواده‌اش است. گفته می‌شود که وصیت کرده است بر آرامگاه او سنگ سیاهی گذاشته شود با این جمله «بیژن پاکزاد فرزند محسن پاکزاد» و آن هم تنها به فارسی.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG