لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۴

وضع محدودیت‌های جدید در مورد تجارت با ایران توسط وزارت دارایی اسرائیل


نشست کابینه اسرائیل در اسفند ماه ۸۸
برای نخستین بار در سی و دو سالی که با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، روابط میان ایران و اسرائیل دچار تنش شده است، وزارت دارایی اسرائیل ایران را «دشمن» معرفی کرد و محدودیت‌هایی بر ارتباط اقتصادی و مالی شهروندان خود با ایران وضع کرد.

وزارت امور دارایی اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که یووال اشتاینیتس، وزیر دارایی در فرمانی دولتی، با «دشمن» نامیدن ایران، هشدار داده است که هرگونه ارتباط اقتصادی و مالی مردم و شهروندان این کشور با ایران ممنوع است.

بر اساس این حکم شرکت‌ها، بازرگانان و نیز اشخاص حقوقی در جهان که به نحوی معاملات آنها با ایران موجب پایمال کردن ممنوعیت معامله شده، از این پس از سوی اسرائیل مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

اسرائیل خود در طول سال‌ها از آمریکا، اتحادیه اروپا و سایرکشورهای جامعه جهانی خواسته بود که هرگونه مراوده با ایران را قطع کنند و حتی پیشنهاد می‌کرد که با لغو معاملات نفتی و گازی با ایران، موجب فلج شدن اقتصاد جمهوری اسلامی ایران شوند.

با این حال اقدامات جدید وزارت دارایی اسرائیل در مورد ایران پس از آن ضروری احساس شد که رسانه‌های اسرائیلی در ماه‌های اخیر از معاملات و فعالیت‌های گروه معظم تجاری «برادران عوفر»، در مالکیت یک خاندان بازرگان اسرائیلی، با ایران خبر دادند.

انتشار گزارش‌ها در مورد معاملات شرکت‌های «برادران عوفر» با ایران، و در حالی که وکلای این شرکت‌ها تأکید کرده بودند که هیچ کارغیرقانونی طبق قوانین اسرائیل صورت نگرفته است، این نیاز را در میان رهبران اسرائیل به وجود آورد که قوانین خود این کشور نیز از شفافیت لازم در قبال ایران برخوردار نبوده است.

به گزارش وزارت امور دارایی اسرائیل، یووال اشتاینیتس، روز پنجشنبه پیش‌نویس لایحه دولتی را در این زمینه به کمیسیون امور خارجی و امنیتی مجلس اسرائیل ارائه کرد. در پیش‌نویس این لایحه آمده است که ضرورت تهیه چنین لایحه‌ای، مبارزه با برنامه هسته‌ای ایران است.

وزیر دارایی اسرائیل گفته است که «سخن از یک گام مهم در تحکیم نقش اسرائیل در تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، به عنوان بخشی از تعهدات اسرائیل در تلاش‌های بین‌المللی برای ناکام کردن ایران در تولید سلاح‌های غیرمتعارف است؛ سلاحی که موجودیت اسرائیل و کشورهای غربی را تهدید می‌کند».

یووال اشتاینیتس که وابسته به حزب حاکم راستگرای لیکود است در حالی در فرمان خود ایران را کشور«دشمن» معرفی کرده است که سیاستمدارانی در این کشور، و در صدر آنها، شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل، همواره تأکید دارند که میان مردم ایران و حکومت حاکم بر ایران تفاوت قائل هستند.

این اقدام وزارت دارایی اسرائیل در حالی است که مئیر داگان، رئیس پیشین موساد، چهارشنبه تکرار کرده بود که کار مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را باید به ابرقدرت آمریکا سپرد.

لایحه پیشنهادی دولت اسرائیل همچنین در شرایطی به پارلمان این کشور ارائه شده است که کابینه اسرائیل چندی پیش در اوائل تیر ماه محدودیت‌هایی را علیه ایران و شرکت‌هایی که با این کشور روابط تجاری دارند، به تصویب رساند.

تحریم‌هایی که به توصیف بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، «گام مهمی در نبرد علیه برنامه هسته‌ای ایران» است و «تضمین خواهد کرد که اسرائیل در خط مقدم تحریم‌ها علیه ایران در کنار دیگر کشورها قرار داشته‌باشد.»

گسترش تحریم‌های اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران پس از آن انجام می‌شود که کمیته‌ای در ماه مارس در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که با وجود سال‌ها درخواست اسرائیل از دیگر کشورها برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران، تحریم‌های وضع شده خود این کشور علیه جمهوری اسلامی هنوز کامل نیست.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG