لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۱

ایران اعتباری ۳٫۶ میلیارد دلاری در اختیار حکومت بشار اسد قرار می‌دهد


بانک‌های مرکزی ایران و سوریه، دوشنبه ۷ مرداد، توافقنامه‌ای برای تامین خطی اعتباری تا میزان ۳٫۶ میلیارد دلار به امضا رساندند.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه (سانا)، سوریه این امکان را خواهد داشت که بهای نفت خریداری شده از ایران را از راه سرمایه‌گذاری‌های ایران در سوریه در زمینه‌های مختلف پرداخت کند.

این توافقنامه را محمود بهمنی و ادیب میاله، روسای بانک مرکزی ایران و سوریه امضا کرده‌اند.

این توافقنامه یک روز پس از گفت‌و‌گوهای رستم قاسمی وزیر نفت ایران با همتای سوری‌اش سلیمان عباس در تهران منعقد شده است.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، در این گفت‌و‌گو‌ها، طرف ایرانی آمادگی خود را برای تامین نیازهای پتروشیمی سوریه، اعلام کرده است.

در پایان این گفت‌و‌گو‌ها، قاسمی و سلیمان عباس، توافقنامه‌ای برای انتقال گاز از ایران به سوریه از راه عراق، امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری سانا، وزیر نفت سوریه گفته است که اجرای توافقنامه‌های دو طرف، تاثیر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم سوریه خواهد داشت.

قاسمی و عباس همچنین درباره اجرای توافقات اقتصادی و تجاری برای تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی گفت‌و‌گو کردند.

پیش از این دو طرف ایرانی و سوری بر سر تامین خطی اعتباری به ارزش یک میلیارد دلار به منظور برآورده کردن نیازهای سوریه به برق، اقلام پزشکی، دارو و غذا به توافق رسیده بودند.

فراس سلیمان مدیرکل بانک تجارت سوریه در این باره به روزنامه الوطن گفته است که محموله‌هایی از کالاهای مورد توافق به ویژه آرد به سوریه رسیده است. او افزود که این محموله‌ها به صورت مستقیم و بدون مانع برپایه اعتماد متقابل میان دو طرف، ارسال شده است.

ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین کمک سیاسی و مالی را به دولت سوریه در سایه بحران اخیرش کرده است. طی دو سال و نیمی که از آغاز بحران سوریه می‌گذرد، غرب تحریم‌های سختی علیه این کشور اعمال کرده که شامل بازرگانان و مجموعه اقتصادی می‌شود. همچنین این کشور از کمبود مواد اولیه و تورم بالا رنج می‌برد.
XS
SM
MD
LG