لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۷
علی عبد الله صالح رئيس جمهور يمن جمعه درخواست اپوزيسيون اين کشور را برای کناره گيری از قدرت در اواخر سال ۲۰۱۱ رد کرد؛ اين در حالی است که شمار تظاهر کنندگان عليه حکومت او به صدها هزار نفر افزايش يافت.

برخی رهبران دينی يمن برای پايان دادن به بحران اين کشور، طرحی ارائه داده که ضمن درخواست از صالح برای کناره‌گيری پيش از موعد انتخابات رياست جمهوری در سال ۲۰۱۳ خواستار انجام اصلاحاتی در قوانين انتخابات، قوانين نماينگی در پارلمان و نظام قضايی شدند.

به گزارش خبرگزاری رويترز علی عبد الله صالح که ۳۲ سال است رياست جمهوری يمن را در دست دارد، کناره‌گيری زود هنگام را نپذيرفت اما با انجام اصلاحات موافقت کرد.

محمد المتوکل رئيس رهبر دوره‌ای مخالفان يمنی روز جمعه گفت که رئيس جمهور همچنان به موضع سابق خود تنها به انجام اصلاحات و رد کناره‌گيری از قدرت پايبند است.

يمن از پيش از آغاز اعتراض‌های اخير، با بحران‌های ويرانگيری روبرو بود. صالح از سويی در تلاش بود تا آتش بس ناپايدار با شورشيان شيعه در شمال يمن را مستحکم کند و از سوی ديگر بر جدايی طلبان جنوب چيره شود.

در همين حال صدها هزار حال تظاهر کنندگان معترض در صنعا پايتخت يمن پس از برگزاری نماز جمعه دسته‌جمعی دست به دعا برداشتند و خواستند «خداوند آن ها را از علی عبد الله صالح نجات دهد». حضور تظاهر کنندگان يمنی تا دو کيلومتر از ميدان دانشگاه صنعا محل تجمع به خيابان‌های اطراف گسترش يافت.

شماری از روحانيون با پيوستن به معترضان در روز جمعه و ادای نماز جمعه از يمنی‌ها خواستند به تظاهرات بپيوندند.

گزارش‌های منابع خبری حاکی از آن است که شمار تظاهر کنندگان در صنعا به بيش از ۱۰۰ هزار نفر رسيد. منابع مخالفان می‌گويند تظاهر کنندگان اين شهر حدود ۵۰۰ هزار نفر بودند که اين آمار از سوی منابع مستقل تاييد نشده است.

بيش از ۲۰ هزار معترض نيز به خيابان‌های عدن پايتخت يمن جنوبی سرازير شدند در حالی که پرچم های سياه رنگ برای اعلام عزا برای سه تظاهر کننده‌ای در دست داشتند که هفته گذشته در اين شهر کشته شدند.

اما در شمال يمن شورشيان شيعه ارتش اين کشور را متهم به موشک باران تظاهرات مسالمت آميز در منطقه حرف سفيان کردند که به گفته آن ها ۱۳ کشته بر جای گذاشت.

شورشيان در بيانيه‌ای اعلام کردند صبح جمعه تظاهراتی مسالمت آميز به راه افتاد که خواستار سرنگونی نظام حاکم بر يمن، پايان فساد و تغييرات سياسی بود که يک پايگاه ارتش با شليک چند موشک به سوی معترضان باعث کشته و زخمی شدن شماری از آنان شد.

دولت يمن اما با رد اين ادعا می‌گويد شماری از افراد مسلح به سوی يک پايگاه نظامی در حرف سفيان آتش گشودند و چهارتن از نيورهای امنيتی را زخمی کردند.

شورشيان شيعه در شمال يمن از تبعيض شکايت می‌کنند و حمايت خود را از معترضان اعلام کردند.

از فوريه ۲۰۱۰ شورشيان شمال در آتش بسی ناپايدار با دولت اين کشور برقرار کردند.

در نشانه‌ای از اين که علی عبد الله صالح هنوز از پشتوانه برخوردار است، هواداران او نيز جمعه تظاهراتی برپا کردند که در آن حدود ۱۰۰ هزار نفر شرکت داشتند. آن ها فرياد می زدند: «نه به فتنه، نه به آشوب، آری ثبات، آری امنيت.»

پليس نيز از راه بلندگوهايی که در دست داشت از معترضان می خواست به خانه‌های خود باز گردند.
XS
SM
MD
LG