لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۶

پلیس به روی دانشجویان کالیفرنیا گاز فلفل پاشید


دانشجویان سانتا مونیکا که در معرض گاز فلفل قرار گرفته‌اند.
پلیس دانشگاه کالیفرنیا به هنگام اعتراض گروهی از دانشجویان به تصمیات اخیر هیئت رئیسه دانشگاه به روی بیش از سی دانشجوی معترض گاز فلفل پاشید. این حادثه زمانی روی داد که گروهی از دانشجویان در محوطه ساختمان این کالج در «سانتا مونیکا» قصد داشتند به محل برگزاری جلسه هیئت رئیسه و هیئت امنای این دانشگاه وارد شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، از روی تصاویر ویدیویی که روز سه شنبه روی سایت‌های مختلف منتشر شده است می‌توان دید که گروهی از دانشجویان کالج کالیفرنیا شعارهایی می‌دادند نظیر «ما را به جلسه راه دهید» و یا «نه کاهش بودجه و نه شهریه، آموزش باید رایگان باشد»
دلیل اعتراض خشمگینانه دانشجویان این بود که هیئت رئیسه این مرکز آموزشی فقط تعداد اندکی از آنان را به جلسه راه داد و وقتی که با تقاضای دانشجویان برای برگزاری جلسه در یک سالن بزرگ‌تر مخالفت شد معترضان سعی کردند وارد محل جلسه شوند.«دیوید استاینمن» از فعالان محیط زیست و نامزد انتخابات کنگره از حزب سبز می‌گوید دو تن از ماموران پلیس که با فشار دانشجویان برای ورود به جلسه روبرو شده بودند از اسپری فلفل استفاده کردند.

برخی از دانشجویان که در این اعتراض شرکت داشته‌اند می‌گویند که ماموران پلیس بدون هیچ هشداری به سوی آن‌ها گاز فلفل پاشیده‌اند.

سخنگوی کالج «سانتا مونیکا» گفت: «این اولین باری است که ماموران در محیط این دانشگاه برای مهار دانشجویان از گاز فلفل استفاده کرده‌اند. ماموران براساس قضاوت خود در آن لحظه که احساس می‌کردند فشار جمعیت غیرقابل کنترل است و به خاطر دلایل امنیتی این کار را کرده‌اند.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که در ماه نوامبر سال گذشته نیز که ماموران پلیس به روی دانشجویان معترض در بخش دیگری از دانشگاه کالیفرنیا گاز فلفل پاشیدند آن حادثه توجه زیادی به خود جلب کرد و در هفته‌های بعد به مناسبتی برای گسترش اعتراضات «جنبش ناراضیان» در آمریکا بدل شد.

در حادثه روز سه شنبه در «سانتا مونیکا» حدود پنج نفر تحت مداوا قرار گرفته و دو نفر به بیمارستان منتقل شدند. اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت جسمی این افراد منتشر نشده ولی حدس زده می‌شود که جراحات آنها بسیار سطحی است.

دلیل اعتراض دانشجویان طرج جدید هیئت رئیسه این مرکز آموزشی کالیفرنیا است که قصد دارد با ایجاد یک بنیاد و یا نهاد آموزشی وابسته به دانشگاه از این پس از دانشجویانی که از طریق آن طرح وارد دانشگاه می‌شوند چهار برابر مبلغ فعلی شهریه دریافت کند.

معترضان می‌گویند اجرای این طرح باعث می‌شود که دو نوع خدمات آموزشی متفاوت ارائه شود یکی برای پرداخت کنندگان شهریه‌های بالا‌تر و دیگری برای کسانی که شهریه معمولی می‌پردازند. در عین حال به گفته آن‌ها این طرح با قوانین آموزشی در ایالت کالیفرنیا تناقض دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG