لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۷

«بالگرد ارتش لبنان با آتش حزب الله سرنگون شد»


بالگرد ارتش لبنان در اقليم التفاح که تحت کنترل نيروهای حزب الله است، سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.(عکس: AFP)

روزنامه لبنانی «السفير» روز جمعه نوشت: يک بالگرد ارتش لبنان که روز پنجشنبه سقوط کرد، اشتباهی از سوی نيروهای حزب الله هدف قرار گرفته است.


بالگرد ارتش لبنان در اقليم التفاح که تحت کنترل نيروهای حزب الله است، سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.


روزنامه السفير به نقل از منابعی که از آنها نام نمی برد می نویسد، اين بالگرد در جريان پرواز آموزشی برای تمرين فرود می آيد و دوباره پرواز می کند که نيروهای حزب الله «گمان می کنند يک بالگرد اسراييلی تلاش دارد فرود بياد که به سوی آن شليک می کنند و آن را هدف قرار می دهند.»


حزب الله هنوز به اين گزارش واکنشی نشان نداده است.


ارتش لبنان روز پنجشنبه در بيانيه ای اعلام کرد پس از آن که «عناصر مسلح» به سوی اين بالگرد آتش گشودند، خلبان وادار به فرود اضطراری شده است. در ادامه بيانيه ارتش آمده است که علت اين حادثه در دست بررسی است.


السفير می نويسد: به نظر می رسد، عدم ارتباط مناسب ميان نيروهای حزب الله و ارتش، چريک های حزب الله را به اشتباه انداخته و آنها گمان کرده اند که کماندوهای اسراييلی قصد دارند در اين منطقه استراتژيک پياده شوند.


  • «به نظر می رسد، عدم ارتباط مناسب ميان نيروهای حزب الله و ارتش، چريک های حزب الله را به اشتباه انداخته و آنها گمان کرده اند که کماندوهای اسراييلی قصد دارند در اين منطقه استراتژيک پياده شوند.»
السفير

به نوشته اين روزنامه لبنانی، بالگرد سرنگون شده از نوع «غزال» بوده و خلبان آن در دم کشته می شود و نيروهای حزب الله کمک خلبان زخمی شده را پس از فرود اضطراری به بيمارستانی در صيدا می رسانند.


بر پایه این گزارش، قرار است ميشل سليمان، رييس جمهوری لبنان روز جمعه با الياس المر و شوقی المصری، فرمانده موقت ارتش لبنان، درباره اين حادثه رايزنی کند.


همچنين هيئت وزيران لبنان نيز در نشست امروز اين حادثه را بررسی می کند و درباره تعيين فرمانده جديد ارتش لبنان گفت و گو خواهد کرد.


ميشل سليمان پيش از رياست جمهوری، فرماندهی ارتش لبنان را بر عهده داشت.


پس از جنگ ۳۴ روزه حزب الله و اسراييل در تابستان سال ۲۰۰۶، ارتش لبنان در جنوب اين کشور مستقر شد و همراه با نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل که پس از اين جنگ تقويت شدند، کنترل مرزها را به دست گرفت.


حزب الله و ارتش به طور معمول مناسبات خوبی با يکديگر دارند. حزب الله لبنان تاکنون در برابر خلع سلاح خود مقاومت کرده است.


حزب الله در سال ۱۹۸۲ و در پی اشغال جنوب لبنان از سوی اسراييل تشکيل شد. این گروه که هم اکنون در دولت ائتلافی لبنان سهيم است از سوی ايران و سوريه تغذيه مالی و نظامی می شود.


XS
SM
MD
LG