لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۴۷

خانواده مامور سابق اف بی آی به ایران می رود


آقای رابرت لوینسون روز هشتم مارس در کیش ناپدید شده و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست

وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که همسر و پسر مامور سابق اف بی آی که در جزيره کيش ناپديد شده است، برای پيگيری پرونده وی به ايران سفر می کنند.


رابرت لوينسون اهل فلوريدا، آخرين بار در تاريخ هشتم مارس امسال در جزيره کيش ديده شده و پس از آن سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.


اعلام شده که وی به عنوان مامور يک شرکت امنيتی خصوصی در حال تحقيق درباره قاچاق سيگار بوده است.


آقای لوينسون ۵۹ ساله، مامور سابق اف بی آی، پليس فدرال آمريکا بوده که در سال ۱۹۹۸ بازنشسته شده است.


رابرت لوينسون اهل فلوريدا، آخرين بار در تاريخ هشتم مارس امسال در جزيره کيش ديده شده و پس از آن سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

همسر او، کريستين، باور دارد که او در ايران است چرا که نام او در هيچ پروازی پس از آن ثبت نشده و پاسپورت او مورد استفاده قرار نگرفته است.


وزارت امور خارجه ایران، ناپدید شدن این مامور سابق اف بی آی را در ایران تایید کرده و اعلام کرده است که ماموران امنیتی ایران در حال پیگیری پرونده وی هستند.


خانم کريستين در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت: «هيچ راهی بهتر از اين نيست که خودم به ايران سفر کنم.»


همسر و پسر ۲۲ ساله آقای لوينسون به همراه ساير بستگان در نيمه ماه دسامبر به تهران سفر خواهند کرد و حدود يک هفته در ایران خواهند ماند.


خانم کريستين اعلام کرده که ويزای سفر به ايران را برای خود و پسرش روز چهارشنبه دريافت کرده است.


همسر این مرد مفقود شده گفت: «من می خواهم با تک تک مقامات ایرانی ديدار داشته باشم و اميدوارم که آنها قادر باشند برای پيدا کردن شوهرم کمک کنند.»


کريستين لوينسون اعلام کرد که به همراه سفير سازمان ملل در ايران و ديپلمات های سوئيسی سعی خواهد که با مقامات ايرانی ديدار کند.


وی اضافه کرد: «اين يک درخواست انسانی است. دعا می کنيم که کمک مان کنند.»


وی پیش از این، در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به آمریکا برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، در نامه ای به وی از رییس جمهوری ایران خواسته بود که در پیدا شدن همسرش، به او کمک کند.


سخنگوی وزارت خارجه آمريکا هم از دولت ايران خواسته است که طی اين سفر،به خانواده آقای لوينسون کمک کنند.


تام کيسی اضافه کرد: «ما باز از ايران می خواهيم تمام اطلاعات مربوط به اين پرونده را در اختيار خانواده لوينسون وسفارت سوئيس در ايران قرار دهند.»  • «ما باز از ايران می خواهيم تمام اطلاعات مربوط به اين پرونده را در اختيار خانواده لوينسون وسفارت سوئيس در ايران قرار دهند.»
تام کیسی

دولت ايران از طريق سفارت سوئيس در تهران که حافظ منافع آمريکا در ایران است، به مقامات آمريکایی اطلاع داده بود که تحقيقاتی را در اين زمينه انجام داده اند اما نمی دانند که بر سر آقای لوينسون چه آمده است.


اما سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت که ايران هيچ جزئياتی را درباره اين تحقيق در اختيار آنها قرار نداده است.


اظهارات آمريکايی فراری


جزئيات علت سفر آقای لوينسون به ايران هنوز مشخص نيست. اما خانم لوينسون پيشتر گفته بود همسر وی با داوود صلاح الدين، آمريکايی فراری که به اتهام کشتن علی اکبر طباطبايی، وابسته مطبوعاتی پيشين ايران در واشينگتن، در سال ۱۹۸۰ تحت تعقيب قرار دارد و هم اکنون در ايران زندگی می کند، ملاقات کرده است.


به گفته خانم لوينسون، داوود صلاح الدين به وی گفته است که در روز ۸ مارس، با رابرت لوينسون در هتل «مريم» کيش ملاقات کرده، اما ماموران پليس ایران، وی را برای ساعاتی بازداشت کرده و از او درباره مدارکش سوالاتی پرسيده اند.


صلاح الدين همچنين گفته است که پس از آنکه ماموران پش از چند ساعت او را آزاد کردند، به هتل بازگشته، اما اثری از آقای لوينسون مشاهده نکرده است.


اظهارات صلاح الدين، حاکی از آن است که رابرت لوينسون در آن روز توسط پليس ایران بازداشت شده است.


XS
SM
MD
LG